Mieszkańcy Lubartowa zgłosili 12 pomysłów w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Do rozdysponowania jest 650 tys. zł. W przyszłym tygodniu zostanie wylosowana 9-osobowa komisja, która oceni pomysły. Ostatecznego wyboru dokonają mieszkańcy.
W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lubartowa zgłaszali projekty inwestycyjne i tzw. miękkie. Propozycje projektów mogły być zgłaszane przez mieszkańców stale mieszkających na terenie miasta, którzy ukończyli 16 lat. Projekt musiał posiadać poparcie co najmniej 25 osób. – W wyznaczonym terminie, czyli do 9 października, wpłynęło 12 pomysłów – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa. – W przyszłym tygodniu zostanie wylosowanych 9 osób, które wejdą w skład komisji oceniającej wnioski – dodaje burmistrz.
W skład 9-osobowego Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego wejdą trzy osoby z Rady Miasta, trzy z organizacji społecznych i trzy wskazane przez burmistrza. To one dokonają oceny pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Jednak ostateczny głos będą mieli mieszkańcy. W powszechnym głosowaniu zdecydują, które projekty trafią do realizacji w przyszłym roku.
– Rada Miasta przeznaczyła na przyszłoroczny Budżet Obywatelski 650 tys. złotych. Jest to duża kwota. Projekty są różne, od wydawnictwa muzycznego, przez projekty strcite inwestycyjne, po przestawienie kapliczki przy ulicy Olchowej – dodaje burmistrz.
Przypomnijmy, że to już trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego w Lubartowie. W ramach budżetu 2016 mieszkańcy głosowali nad 14 pomysłami. Wygrały trzy: przebudowa fontanny przy ul. Rynek I, budowa wiaty grillowej nad Wieprzem i system monitoringu wizyjnego etap I.
W 2017 mieszkańcy głosowali także nad 14 pomysłami. Najwięcej głosów, 415, zdobył projekt „Eko-stadion, czyli budowa zieleni parkowej wraz z urządzeniami i obiektami towarzyszącymi na Osiedlu Garbarskim. Drugie miejsce (383 głosy) zdobył projekt budowy siłowni plenerowej. Projekt zakłada utworzenia 6 siłowni – przy Szkole Podstawowej nr 4, przy ul. Kasztanowej i Chmielnej, przy Karierach, w okolicach Parku Miejskiego, przy ul. Różanej i Słonecznej i na osiedlu Popiełuszki. Koszt tego projektu wyceniono na blisko 120 tys. zł.
Trzecie miejsce (366 głosów) zajął projekt „Budowa kompleksu boisk do siatkówki plażowej”. Na 4 działkach w okolicach ulicy Batalionów Chłopskich ma powstać dwa boiska do siatkówki plażowej. Koszt tego projektu to 44 tysiące złotych. Wszystkie te projekty są w realizacji.
Termin głosowania nad projektami nie został jeszcze ustalony. Prawdopodobnie będzie to kilka dni w listopadzie.
Projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na 2018
1. Aktywny Senior
2. Budowa chodnika na os. Kopernika w Lubartowie
3. Budowa miejsc parkingowych na os. Popiełuszki
4. Budowa placu zabaw na os. Szaniawskiego w Lubartowie
5. Budowa Zestawów Inteligentnego Podświetlanego znaku D-6 z systemem zasilania solarnego trzech przejść dla pieszych w Lubartowie
6. Modernizacja placu zabaw i rekreacji przy ulicy Chmielnej w Lubartowie
7. Oświetlenie ulic: Makowej, Chabrowej i Rumiankowej
8. Oświetlenie ulic Stefana Batorego i Zygmunta II Augusta
9. Przestawienie kapliczki przy ul. Olchowej
10. Rozegrany Lubartów – „Miasteczko gier” – czyli stoliki do gier w centrum miasta: w szachy, brydża, warcaby, chińczyka, piłkarzyki
11. W rytmie miasta
12. XXV Święto Roweru