Jeszcze w piątek rano nie wpłynął żaden pomysł w ramach budżetu obywatelskiego 2018 w Lubartowie. Termin mija dziś, 9 października, o północy
Na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego 2018 miasto przeznaczyło 650 tysięcy złotych. – W chwili obecnej nie wpłynął żaden wniosek od mieszkańców miasta. Zgodnie z przyjętym harmonogramem termin składania wniosków upływa w dniu 9 października – mówił w piątek rano Robert Polichańczuk z Urzędu Miasta Lubartów.
Kampania informacyjna związana z przyszłorocznym budżetem obywatelskim w Lubartowie ruszyła 7 września. – Na najbliższej sesji Rady Miasta, 12 października, zostanie wybranych trzech przedstawicieli Rady do Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego, w skład którego wejdzie jeszcze trzech członków wskazanych przez burmistrza i trzech reprezentantów organizacji pozarządowych – dodaje Robert Polichańczuk. Zespół zajmie się oceną zgłoszonych projektów, o ile takowe wpłyną.
W ramach Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne, tzw. miękkie, dotyczące zadań z zakresu zadań własnych gminy miasto Lubartów. Propozycje projektów mogą być zgłaszane przez mieszkańców stale zamieszkujących na terenie miasta, którzy ukończyli 16 lat. Projekt ma mieć poparcie minimum 25 osób.
Wszystkie propozycje należy zgłaszać na specjalnych formularzach dostępnych w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta (biuro jest czynne w godzinach 7.30-15.30) Można również te formularze pobrać ze strony internetowej miasta, znajdujących się w zakładce „Budżet Obywatelski”.
Następnie projekty będą weryfikowane przez burmistrza i Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Na koniec pomysły zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców.
To już trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego w Lubartowie. W ramach budżetu 2016 mieszkańcy głosowali nad 14 pomysłami. Wygrały trzy: przebudowa fontanny przy ul. Rynek I, budowa wiaty grillowej nad Wieprzem i system monitoringu wizyjnego etap I.
W 2017 mieszkańcy głosowali także nad 14 pomysłami. Najwięcej głosów, 415, zdobył projekt „Eko-stadion czyli budowa zieleni parkowej wraz z urządzeniami i obiektami towarzyszącymi na Osiedlu Garbarskim. Drugie miejsce (383 głosy) zdobył projekt budowy siłowni plenerowej. Projekt zakłada utworzenia 6 siłowni – przy Szkole Podstawowej nr 4, przy ul/Kasztanowej i Chmielnej, przy Karierach, w okolicach Parku Miejskiego przy Karierach, przy ul. Różanej i Słonecznej i na osiedlu Popiełuszki. Koszt tego projektu wyceniono na blisko 120 tys. zł.
Trzecie miejsce (366 głosów) zajął projekt „Budowa kompleksu boisk do siatkówki plażowej”. Na 4 działkach w okolicach ulicy Batalionów Chłopskich ma powstać dwa boiska do siatkówki plażowej. Koszt tego projektu to 44 tysiące złotych. Wszystkie te projekty czekają na realizację, bo mimo rozpisywanych przez miasto przetargów nie zgłaszają się wykonawcy.