190 rodzin chce wziąć udział w programie Mieszkanie Plus. Burmistrz zapowiada budowę 91 mieszkań, każde o średniej powierzchni 54 metrów kwadratowych
Miasto od dawna zapowiadało rozpoczęcie programu Mieszkanie Plus. – Do uzgodnień, wyceny kosztów i oceny pozytywnej ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, doszło jeszcze jesienią ubiegłego roku – mówi burmistrz Janusz Bodziacki i zrelacjonował, jak wyglądały działania samorządu, jeśli chodzi o przygotowanie do wdrożenia programu. Zawirowania prawne spowodowały, że konkretyzacja tych uzgodnień trwała ponad pół roku.
Na razie bank zaakceptował warunki uruchomienia programu Mieszkanie Plus w Lubartowie. Teraz burmistrz na sierpniowym lub wrześniowym posiedzeniu wystąpi do Rady Miasta, aby przekazać nieruchomość przeznaczoną pod budowę mieszkań w ramach tego programu.
– W naszym pierwotnym założeniu ta nieruchomość miałaby znajdować się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki, ponieważ w planie zagospodarowania przestrzennego są tam parcele przeznaczone na budownictwo tak zwane wysokie – mówi burmistrz.
Jeżeli Rada Miasta zdecyduje o przekazaniu tej parceli na potrzeby programu Mieszkanie Plus, wówczas Lubartów wspólnie z BGK utworzy spółkę celową, która będzie realizowała cały program przez 25 lat.
Według wyliczeń programu Mieszkanie Plus w Lubartowie będzie kosztować 16 milionów zł, ale ostateczna kwota wyjdzie z przetargu. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie finansował inwestycję, a miasto i mieszkańcy, którzy przystąpią do programu, będą kontrahentami. Średnie mieszkanie będzie miało ok. 54 metrów kwadratowych.
– Łącznie chcemy zbudować około 4800 metrów kwadratowych mieszkań z programu Mieszkanie Plus. To jest powierzchnia dla 91 mieszkań – mówi burmistrz.
Jak szacuje BGK, spłata mieszkania powinna wynosić około 20 zł za metr kwadratowy, nie licząc bieżącego administrowania zasobami oraz mediów.
Ci, którzy uzyskają zgodę na udział w programie, będą zawierali umowy. Zamieszkując i opłacając czynsz będący jednocześnie spłatą kredytu, staną się po jakimś czasie właścicielami mieszkania. Pomysł jest taki, aby cały cykl dojścia do własności i zakończenia spłaty finansowania budowy, trwał 25 lat.
Dwa lata będzie trwał proces inwestycyjny – stworzenie projektu technicznego, budowa mieszkań. Po uzyskaniu już możliwości zamieszkiwania, przez 23 lata rodziny będą spłacały należność w formie czynszu.
Program Mieszkanie plus wzbudził ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. Już teraz chęć na własne M w ramach tego programu zgłosiło aż 190 rodzin.
Każda deklaracja była oceniana indywidualnie pod względem szans na udział w programie.
Więcej informacji można zasięgnąć w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa, który mieści się na I piętrze UM Lubartów przy ul. Jana Pawła II 12.