Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

2 lipca 2024 r.
17:37

Stracili nawet pół tysiąca miejsc pracy. Zabrakło działek

0 0 A A
W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane
W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane (fot. Miasto Lubartów/FB)

Deficyt dużych, uzbrojonych terenów inwestycyjnych to jeden z kluczowych problemów lubartowskiego Ratusza. Przez brak działek miasto każdego roku traci potencjalnych inwestorów. Urzędnicy przyznają, że czterech z nich mogło zatrudnić nawet 500 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto Lubartów mogłoby rozwijać się znacznie szybciej, gdyby nie brak uzbrojonych nieruchomości, które samorząd mógłby zaoferować przedsiębiorcom. W ostatnich latach firm zainteresowanych budową nowych zakładów przemysłowych nie brakowało, ale rozmowy z nimi zakończyły się fiaskiem.

Jak przyznaje Piotr Turowski, szef wydziału strategii i rozwoju w lubartowskim magistracie, tylko czterech z nich mogło utworzyć w Lubartowie 500 nowych miejsc pracy. Na działkach na skraju miasta i gminy wiejskiej Lubartów planowali zakłady produkujące: rolety, przedmioty z tektury, falowniki do instalacji elektrycznych oraz wyroby ze zbóż.

Jak wyglądają rozmowy z przedsiębiorcami podczas ostatniej sesji radnym opowiedział burmistrz miasta, Krzysztof Paśnik.

- Przyjeżdża do nas duży inwestor skierowany tutaj przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i prosi o pokazanie tego terenu z broszury. Wtedy wsiadamy w samochody, jedziemy oglądać tę ziemię i co widzimy? Dziewicza łąki, pola, samosiejkę, brzeziny, łowną zwierzynę przebiegającą wśród traw. Nie ma ani drogi, ani sieci energetycznej, wody, kanalizacji, gazu. Nie ma nic - opisywał burmistrz. - Żeby zachęcić jakiegokolwiek inwestora musimy mu coś pokazać. Żeby brano nas pod uwagę ten teren musi być uzbrojony - tłumaczył.

Nie znaczy to jednak, że zbrojenie terenów inwestycyjnych to pomysł, na jaki lokalne władze wpadły dopiero teraz. Tylko przy ul. Strefowej uzbrojono i sprzedano około 30 hektarów. Niestety nie wszyscy nowi właściciele tych gruntów zdecydowali się na ich zabudowę. Inwestor z Chin, który kupił od miasta 3 ha, nadal zwleka z budową zakładu opraw oświetleniowych. Lubartowskie władze nie wykluczają skorzystania z prawa odkupienia tej ziemi.

Problem z niedostatkiem atrakcyjnych obszarów pod przemysł miała rozwiązać nowa droga otwierająca ponad 10 ha w mieście oraz niemal drugie tyle w sąsiedniej gminie. Jej lokalizację samorządowcy ostatecznie zmienili. Nowy odcinek znalazł się w pobliżu ul. Koźmińskiego, gdzie plan nie przewiduje przemysłu, ale handel i usługi. - Dlatego dzisiaj szukamy inwestora np. na biurowiec - przyznaje Piotr Turowski.

Lubartowscy urzędnicy krytycznie oceniają przeniesienie wspomnianej drogi, właśnie przez zahamowanie rozwoju terenów przemysłowych. Na rozwoju przemysłu zależy również radnym. - Kolarstwo, czy pumptracki są ważne, ale to nie da nam przyszłości. Bez stefy inwestora miasto będzie wymierało - zauważyła radna Beata Pasikowska.

Mimo utraty kilku inwestorów i wycofania ofert dotyczących działek, których zbrojenie wstrzymano, nastroje w Lubartowie nie są złe. Lokalne władze wierzą w to, że położenie miasta, czy zbliżająca się budowa S19, sprawią, że przedsiębiorstw zainteresowanych lokalizacją swoich zakładów w tym mieście nie zabraknie. Żeby nie tracić kolejnych, samorządowcy będą musieli przyspieszyć pozyskiwanie gruntów i rozbudowę infrastruktury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Morawiecki w Lublinie: Tusk chce zaorać CPK. Wkłada kij w szprychy
Megainwestycje
galeria

Morawiecki w Lublinie: Tusk chce zaorać CPK. Wkłada kij w szprychy

Przed tygodniem premier Donald Tusk przedstawił nowy pomysł na polską megainwestycję - Centralny Port Komunikacyjny. Oburzenie części samorządowców, ale również największej partii opozycyjnej wywołał zwłaszcza jeden z punktów nowego planu na modernizację transportu w Polsce.

Wyremontują ulice Turystyczną i Mełgiewską. Na samą dokumentację pójdą miliony złotych

Wyremontują ulice Turystyczną i Mełgiewską. Na samą dokumentację pójdą miliony złotych

Rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej ulicy Turystycznej oraz odcinka Mełgiewskiej. Wybrano firmę z Bydgoszczy.

Ukraińscy i Polscy rezydenci uczą się leczyć urazy oczu

Ukraińscy i Polscy rezydenci uczą się leczyć urazy oczu

Dziś odbyło się pierwsze w Polsce, szkolenie „Ophtalmo – Trauma Days”, podczas którego młodzi lekarze szkolili się z zakresu okuloplastyki. Dzięki nauce na prawdziwych tkankach mają być przygotowani do profesjonalnej pomocy pacjentom.

W tej chwili w zamojskim pośredniaku zarejestrowanych jest ok. 4,8 tys. osób bezrobotnych

Miliony dla zamojskich bezrobotnych. Większość dała UE

Umowa została podpisana we wtorek, ale już od kwietnia Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu realizuje drugą edycję projektu „Kompleksowo-Zawodowo”. Otrzymał na niego ponad 9,9 mln zł, dzięki którym ma pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy dokładnie 545 osobom bezrobotnym.

W przeddzień rocznicy Lubelskiego Lipca 80 kolejarze otrzymali "podziękowanie"

547 lubelskich kolejarzy na bruk. Ile zwolnień z jakich stanowisk

W minioną środę, 3 lipca, zarząd PKP CARGO S.A podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w całej Polsce. Pracę straci ponad 4100 osób, procentowo najwięcej w Lubelskiem. Zarząd zamierza zwolnic 547 pracowników z 1472-osbowej załogi Wschodniego Zakładu (dokładne dane dotyczące struktury zwolnień w tabelce pod tekstem).

Wypadek ciężarówki i lawety na ekspresówce. Jedna osoba ranna

Wypadek ciężarówki i lawety na ekspresówce. Jedna osoba ranna

Samochód ciężarowy najechał na lawetę na drodze S17 w kierunku Lublina. W wyniku obrażeń jedna osoba została przetransportowana śmigłowcem do szpitala. Na miejscu są utrudnienia w ruchu.

Brakuje ci wrażeń? O tych audiobookach długo nie zapomnisz

Brakuje ci wrażeń? O tych audiobookach długo nie zapomnisz

Lubisz oderwać się od codziennego, spokojnego życia? Nie musisz skakać na bungee czy brać udziału w rajdach samochodowych, aby poczuć adrenalinę i zapewnić sobie dawkę emocji. Równie doskonałym pomysłem są audiobooki, dzięki którym nie tylko zagwarantujesz sobie niezapomniane wrażenia, ale także przeniesiesz się do zupełnie innego świata. Oferta rynkowa w tej kategorii jest spora, a my wybraliśmy dwie propozycje, które porwały słuchaczy. Przesłuchaj jedną (albo obie) z nich, a nie pożałujesz.

Jedna z wielu kolizji, do jakich na skrzyżowaniu Grabskiego i Lubelskiej dochodzi regularnie, od wielu lat
PUŁAWY

Tutaj nic się nie zmieni. Kolizje marszałka nie przekonały

Na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej z ul. Grabskiego regularnie dochodzi do stłuczek. Mieszkańcy apelują do radnych o zmiany w organizacji ruchu. To jednak droga wojewódzka i wojewódzkie skrzyżowanie, a marszałek powodów do zmian nie dostrzega.

Plaster rozgrzewający znika z rynku. Był lekiem, a funkcjonował jako kosmetyk

Plaster rozgrzewający znika z rynku. Był lekiem, a funkcjonował jako kosmetyk

Decyzję o wycofaniu z obrotu wydał Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Plaster był sprzedawany jako kosmetyk, mimo że powinien być oznaczony jako produkt leczniczy.

Czym tak właściwie zajmuje się dział HR?

Czym tak właściwie zajmuje się dział HR?

Dział Human Resources (HR), znany również jako dział zarządzania zasobami ludzkimi, odgrywa kluczową rolę w każdej nowoczesnej organizacji. Czym zajmuje się dział HR? Jego głównym zadaniem jest optymalne zarządzanie personelem, które przekłada się na osiągnięcie celów strategicznych firmy.

Szczeniaki wyrzucone w worku przy torach. Miały szczęście

Szczeniaki wyrzucone w worku przy torach. Miały szczęście

Najpierw wyłapali szczeniaki na posesji, później wsadzili do worka i porzucili przy torach kolejowych. Szczekanie usłyszała mieszkanka pobliskiej posesji. A policjanci wpadli na trop sprawców.

Ocynkownia – cynkowanie i jego zastosowanie w różnych branżach

Ocynkownia – cynkowanie i jego zastosowanie w różnych branżach

W dzisiejszym świecie przemysłowym, ochrona metalowych elementów przed korozją jest niezwykle ważna. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania korozji jest cynkowanie, czyli pokrywanie powierzchni metalu warstwą cynku.

Tragedia w parku. Leżał i "nie dawał oznak życia"
biała podlaska

Tragedia w parku. Leżał i "nie dawał oznak życia"

Bladym świtem w parku Zofii Las ktoś znalazł zwłoki mężczyzny. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia policja.

33-letni Wojciech Makowski to nowy trener Avii Świdnik

Wojciech Makowski (Avia Świdnik): Cel na nowy sezon? Będziemy w gronie faworytów

Rozmowa z Wojciechem Makowskim, nowym trenerem Avii Świdnik

Ławka przyjazna mamom. Jedna już stoi, będą kolejne
biała podlaska

Ławka przyjazna mamom. Jedna już stoi, będą kolejne

To ławka inna niż wszystkie. Powstała z myślą o mamach. Niewykluczone, że takie siedziska z przewijakami pojawią się w kilku miejscach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium