Ośmiu pracownikom naukowym lubelskich uczelni przyznano ministerialne stypendia dla młodych naukowców. Przez trzy lata będą oni otrzymywać po 5 tys. 390 zł miesięcznie.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin uhonorował stypendiami 211 młodych naukowców z całego kraju, którzy prowadzą innowacyjne badania na wysokim poziomie. Ocenie podlegał nie tylko dorobek naukowy, ale też m.in. aktywność na arenie międzynarodowej. Na wsparcie dla badaczy resort przeznaczył w sumie ponad 40 mln zł.
– Przyznam szczerze, że kiedy dowiedziałem się, że znalazłem się na liście rankingowej, prawie straciłem przytomność. To bardzo miła niespodzianka i wyróżnienie, zwłaszcza, że jestem jedynym przedstawicielem dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport wśród wszystkich laureatów – mówi dr inż. Maciej Szeląg z Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Naukowiec na uczelni pracuje od sześciu lat. Specjalizuje się w badaniach nad zjawiskami kształtującymi spękania termiczne kompozytów cementowych, powstałych w wyniku oddziaływania podwyższonych temperatur.
– Wykorzystuję w tym celu m.in. techniki komputerowej analizy obrazu. Ten temat dotychczas w fachowej literaturze był omijany i wydaje mi się, że to jest jeden z głównych powodów nowatorskiego aspektu moich badań – podsumowuje dr inż. Szeląg.
Dwiema stypendystkami może pochwalić się UMCS. Na liście znalazły się dr Ilona Bondos z Wydziału Ekonomicznego i dr Ewelina Kancik-Kołtun z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa.
– O stypendium starałam się już raz, ale się nie udało. Dlatego teraz zaskoczenie było wielkie, a radość jeszcze większa – mówi dr Ewelina Kancik-Kołtun. I dodaje: To powód do dumy. Tym bardziej, że w ostatnich latach przedstawicielom nauk społecznych, które reprezentuję, ciężko jest otrzymywać granty. Mam odczucie, że na przykład chemikom przychodzi to łatwiej.
Największą liczbą laureatów szczyci się natomiast Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. – Każde takie wyróżnienie i docenienie naszej działalności jest miłe i mobilizuje do dalszej pracy – zauważa dr hab. Urszula Złotek z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, która prowadzi badania związane z technologią żywności.
Oprócz niej stypendia otrzymało dwoje przedstawicieli uczelni przyrodniczej: dr hab. Piotr Domaradzki z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki oraz dr hab. Sebastian Gnat z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
Wśród stypendystów znaleźli się także dr hab. Ewelina Grywalska z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Wiktor Razmus z Wydziału Nauk Społecznych KUL.
Dr inż. Maciej Szeląg z Politechniki Lubelskiej specjalizuje się w badaniach nad zjawiskami kształtującymi spękania termiczne kompozytów cementowych, powstałych w wyniku oddziaływania podwyższonych temperatur