Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.
Ponad 120 wydarzeń przygotowało miasto dla lubelskich seniorów. W dniach od 3 do 7 czerwca w Lublinie każdy senior może wziąć udział w bezpłatnych lub płatnych za symboliczną kwotę wydarzeniach.
>> Lubelskie Dni Seniora – najciekawsze atrakcje <<
W programie m.in. darmowe badania, zajęcia z aquafitness czy dogoterapii a także wydarzenia kulturalne.
Jednym z takich wydarzeń była możliwość zwiedzania z przewodnikiem wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” w Muzeum Narodowym w Lublinie.
– Na wystawę namówiła mnie córka. Podczas poprzedniej („Tamara Łempicka – Kobieta w podróży” przyp.red.) nie było mnie w Lublinie, więc nie mogłam się na nią wybrać. Jak usłyszałam o możliwości wyjścia, to od razu się zapisałam. Wcześniej byłam także na spotkaniu poświęconym „Unii Lubelskiej” Jana Matejki i dużo ciekawych rzeczy dowiedziałam się o tym obrazie – mówi uczestniczka wydarzenia, pani Czesława.
Jak wskazują lubelscy seniorzy, takie wydarzenia są potrzebne.
– Na pewno wybiorę się jeszcze na wędrówkę po Lublinie. Wprawdzie mieszkam tutaj całe życie, ale przez pracę i zabieganie nie miałam czasu poznać naszego miasta. Dzięki takim wydarzeniom nie siedzimy w domu, tylko integrujemy się – dodaje pani Czesława.
Wystawa „Tamara Łempicka – ponad granicami” jest dostępna dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Lublin. Muzeum Narodowe w Lublinie jest pierwszą placówką w Europie, która prace artystki posiada na własność. Ostatnie trzy dzieła zakupiono w listopadzie 2023 roku od meksykańskiego rzeźbiarza Victora Manuela Contrerasa. Wystawa składa się łącznie z 42 prac artystki – 22 to własność muzeum, a 20 zostało wypożyczonych z fundacji Tamara Lempicka Estate.
– Przygotowanie wystawy odzwierciedla gust artystki. Są tutaj szare ściany, ponieważ Łempicka twierdziła, że „na tle szarości najlepiej prezentują się obrazy”. Jest także sztukateria, podobna do tej, która zdobiła dom malarki. No i oświetlenie punktowe, nawiązujące do jednej z wystaw artystki. Dzieła w ten sposób oświetlone nawiązują do pereł, które artystka lubiła nosić – tłumaczyła przewodniczka.
Tamara Łempicka nazywana „baronową z pędzlem” staje się jedną z najpopularniejszych polskich malarek obok Boznańskiej i Bilińskiej. Jest jedną z najpopularniejszych artystek epoki art déco. W 2018 roku jej obraz został wylicytowany za ponad 9 mln dolarów, mianując ją tym sposobem najdroższą polską malarką. Ten rekord pobijany był dwukrotnie – w 2019 roku „La tunique rose” został wylicytowany za 13,3 mln $ (52 mln zł), natomiast w 2020 r. obraz „Portrait de Marjorie Ferry” został sprzedany za 16,28 mln £ (82 mln zł).