Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 maja 2020 r.
14:30

Lubelska gastronomia woła o pomoc. Czy w Ratuszu ich usłyszą?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
8 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelscy restauratorzy chcą obniżenia opłat naliczanych im przez miasto za tereny zajęte pod kawiarniane ogródki. "Trzeba nam pomóc" – mówią gastronomowie. Dzisiaj przyszli w tej sprawie do Ratusza, który nie planuje obniżki. "Dlaczego inne miasta mogły to zrobić?" – pytają przedsiębiorcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy branżą, która najmocniej ucierpiała z powodu epidemii – mówią restauratorzy, którzy przyszli do Ratusza prosić o obniżkę stawek za wystawienie ogródków. Teraz muszą płacić 70 gr. za każdy metr kwadratowy dziennie. Taka stawka jest im naliczana przez miasto za tzw. zajęcie pasa drogowego np. na Starym Mieście. Inne zasady obowiązują na deptaku Krakowskiego Przedmieścia, który oficjalnie nie jest drogą. Inna jest też stawka: 1 zł za mkw. dziennie.

Restauratorzy tłumaczą, że nie mogą tyle płacić. – My najzwyczajniej w świecie nie mamy pieniędzy na to, by oprócz czynszu za lokale płacić jeszcze stawkę za zajęcie pasa drogowego – mówi Izabela Kozłowska-Dechnik prowadząca jedną z restauracji na Starym Mieście. Gastronomowie skarżą się, że ich lokale świecą pustkami i nie mogą przyjmować tylu klientów, co przed epidemią.

– Nie ma studentów i turystów, nie ma imprez miejskich. Nie ma bodźca, który by sprawił, żeby ludzie do nas przyszli. Klienci jeszcze się boją, nie wiedzą jak to wszystko wygląda. Jest dużo powodów, przez które nasza branża przeżywa ogromny kryzys – mówi Marcin Polanowski, jeden z restauratorów działających na deptaku. – Jeżeli nie uda nam się wywalczyć zniesienia czynszu, to chcemy przynajmniej obniżenia ich o połowę, bo mamy teraz mniej niż połowę miejsc siedzących.

– Musieliśmy zredukować liczbę stolików o 50 do 70 proc. Dla mniejszych lokali oznacza to całkowity brak opłacalności – tłumaczą gastronomowie w swoim piśmie do Ratusza.

– Robiłam już przymiarki. Na 50 mkw. ogródka zmieszczą mi się cztery stoliki, przy których będą po cztery krzesełka. Wcześniej miałam 50 miejsc – wylicza Kozłowska-Dechnik. Restauratorzy podkreślają też, że możliwości zarobku są ograniczone, a koszty działalności wcale nie zmalały. – Są nawet większe w związku z koniecznością zakupu maseczek, środków dezynfekujących i przegród – mówi jeden z przedsiębiorców.

Gastronomowie podkreślają, że władze wielu miast zdecydowały się na obniżkę stawek za zajęcie pasa drogowego pod ogródki. Jako przykłady podają m.in. Gdańsk i Szczecin. – Białystok obniżył stawkę o połowę, w Poznaniu jest symboliczna stawka 1 gr za mkw., Warszawa daje 50 proc. bonifikaty. W Bydgoszczy jest stawka 1 grosz, we Wrocławiu i Sopocie całkowicie została zniesiona opłata za ogródki – mówią przedsiębiorcy.

– Wychodzi na to, że jako jedyne miasto wojewódzkie nie podjęliśmy żadnych działań – dziwi się wiceprzewodniczący Rady Miasta Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka) i zapowiada, że będzie interweniował w tej sprawie u prezydenta. – Na dziś stanowisko Ratusza jest takie, że tych stawek nie obniży – przyznaje Nowak i obiecuje przekonywać prezydenta do obniżki. – Argumenty macie mocne.

Na razie Ratusz proponuje restauratorom wyznaczenie dodatkowych miejsc pod ogródki na Starym Mieście.

– Pojawiły się dwa pomysły – mówi Marek Poznański, który w Urzędzie Miasta pracuje jako menadżer śródmieścia. – W Rynku można byłoby wykorzystać strefę dookoła Trybunału, która jest wykorzystywana podczas festiwali i imprez miejskich. Ta przestrzeń mogłaby być zajmowana przez restauratorów, którzy są naprzeciw poszczególnych miejsc, a na czas imprez miejskich byłaby oddawana.

Drugi pomysł dotyczy dodatkowej przestrzeni dla lokali mieszczących się przy Grodzkiej poniżej poczty. – Rozważana jest strefa gastronomiczna na pl. Po Farze – mówi Poznański. – Jest wstępna zgoda na to, by na pl. Po Farze luźno ustawiać stoliki.

Wszelkie decyzje w sprawie stawek za zajęcie pasa drogowego należą do Rady Miasta. Projekt uchwały w tej sprawie nie musi być wcale przekazany radnym przez prezydenta, równie dobrze może go spisać grupa radnych lub 300 mieszkańców. Najbliższe posiedzenie Rady Miasta jest zaplanowane na końcówkę czerwca. – Czy nie możecie zwołać nadzwyczajnej sesji Rady Miasta? – pytają gastronomowie, którzy deklarują gotowość do spotkania z władzami miasta. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium