Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

22 maja 2020 r.
14:30

Lubelska gastronomia woła o pomoc. Czy w Ratuszu ich usłyszą?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
8 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelscy restauratorzy chcą obniżenia opłat naliczanych im przez miasto za tereny zajęte pod kawiarniane ogródki. "Trzeba nam pomóc" – mówią gastronomowie. Dzisiaj przyszli w tej sprawie do Ratusza, który nie planuje obniżki. "Dlaczego inne miasta mogły to zrobić?" – pytają przedsiębiorcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy branżą, która najmocniej ucierpiała z powodu epidemii – mówią restauratorzy, którzy przyszli do Ratusza prosić o obniżkę stawek za wystawienie ogródków. Teraz muszą płacić 70 gr. za każdy metr kwadratowy dziennie. Taka stawka jest im naliczana przez miasto za tzw. zajęcie pasa drogowego np. na Starym Mieście. Inne zasady obowiązują na deptaku Krakowskiego Przedmieścia, który oficjalnie nie jest drogą. Inna jest też stawka: 1 zł za mkw. dziennie.

Restauratorzy tłumaczą, że nie mogą tyle płacić. – My najzwyczajniej w świecie nie mamy pieniędzy na to, by oprócz czynszu za lokale płacić jeszcze stawkę za zajęcie pasa drogowego – mówi Izabela Kozłowska-Dechnik prowadząca jedną z restauracji na Starym Mieście. Gastronomowie skarżą się, że ich lokale świecą pustkami i nie mogą przyjmować tylu klientów, co przed epidemią.

– Nie ma studentów i turystów, nie ma imprez miejskich. Nie ma bodźca, który by sprawił, żeby ludzie do nas przyszli. Klienci jeszcze się boją, nie wiedzą jak to wszystko wygląda. Jest dużo powodów, przez które nasza branża przeżywa ogromny kryzys – mówi Marcin Polanowski, jeden z restauratorów działających na deptaku. – Jeżeli nie uda nam się wywalczyć zniesienia czynszu, to chcemy przynajmniej obniżenia ich o połowę, bo mamy teraz mniej niż połowę miejsc siedzących.

– Musieliśmy zredukować liczbę stolików o 50 do 70 proc. Dla mniejszych lokali oznacza to całkowity brak opłacalności – tłumaczą gastronomowie w swoim piśmie do Ratusza.

– Robiłam już przymiarki. Na 50 mkw. ogródka zmieszczą mi się cztery stoliki, przy których będą po cztery krzesełka. Wcześniej miałam 50 miejsc – wylicza Kozłowska-Dechnik. Restauratorzy podkreślają też, że możliwości zarobku są ograniczone, a koszty działalności wcale nie zmalały. – Są nawet większe w związku z koniecznością zakupu maseczek, środków dezynfekujących i przegród – mówi jeden z przedsiębiorców.

Gastronomowie podkreślają, że władze wielu miast zdecydowały się na obniżkę stawek za zajęcie pasa drogowego pod ogródki. Jako przykłady podają m.in. Gdańsk i Szczecin. – Białystok obniżył stawkę o połowę, w Poznaniu jest symboliczna stawka 1 gr za mkw., Warszawa daje 50 proc. bonifikaty. W Bydgoszczy jest stawka 1 grosz, we Wrocławiu i Sopocie całkowicie została zniesiona opłata za ogródki – mówią przedsiębiorcy.

– Wychodzi na to, że jako jedyne miasto wojewódzkie nie podjęliśmy żadnych działań – dziwi się wiceprzewodniczący Rady Miasta Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka) i zapowiada, że będzie interweniował w tej sprawie u prezydenta. – Na dziś stanowisko Ratusza jest takie, że tych stawek nie obniży – przyznaje Nowak i obiecuje przekonywać prezydenta do obniżki. – Argumenty macie mocne.

Na razie Ratusz proponuje restauratorom wyznaczenie dodatkowych miejsc pod ogródki na Starym Mieście.

– Pojawiły się dwa pomysły – mówi Marek Poznański, który w Urzędzie Miasta pracuje jako menadżer śródmieścia. – W Rynku można byłoby wykorzystać strefę dookoła Trybunału, która jest wykorzystywana podczas festiwali i imprez miejskich. Ta przestrzeń mogłaby być zajmowana przez restauratorów, którzy są naprzeciw poszczególnych miejsc, a na czas imprez miejskich byłaby oddawana.

Drugi pomysł dotyczy dodatkowej przestrzeni dla lokali mieszczących się przy Grodzkiej poniżej poczty. – Rozważana jest strefa gastronomiczna na pl. Po Farze – mówi Poznański. – Jest wstępna zgoda na to, by na pl. Po Farze luźno ustawiać stoliki.

Wszelkie decyzje w sprawie stawek za zajęcie pasa drogowego należą do Rady Miasta. Projekt uchwały w tej sprawie nie musi być wcale przekazany radnym przez prezydenta, równie dobrze może go spisać grupa radnych lub 300 mieszkańców. Najbliższe posiedzenie Rady Miasta jest zaplanowane na końcówkę czerwca. – Czy nie możecie zwołać nadzwyczajnej sesji Rady Miasta? – pytają gastronomowie, którzy deklarują gotowość do spotkania z władzami miasta. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium