Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2024 r.
19:45

Lubelskie kukułki smakują nawet w Jordanii

0 A A
(fot. Archiwum/DW)

Fabryka Cukierków „Pszczółka” działa na rynku nieprzerwanie od 72 lat. Zaczęło się od lubelskiego podwórka, a obecnie ta „słodka” firma jest rozpoznawana w wielu zagranicznych krajach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pszczółka jest lubelską firmą z tradycjami działającą nieprzerwanie od 1952 roku. To nie był czas sprzyjający dla nowo powstającego przedsięwzięcia. Jednak nie przeszkodziło to w rozwoju i budowie słodkiego biznesu.

Zaczęli w trudnych czasach

– Pszczółka powstała w niełatwych, powojennych czasach. Wtedy kraj się odbudowywał i wszystko dopiero budziło się do życia. Można powiedzieć, że hartowaliśmy się od początku. Później także niebyło łatwo. Wszystko zależało od aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej. W latach90. budował się kapitalizm, a my uczyliśmy się pracować na nowych, nieznanych dotąd warunkach. Pojawiła się duża zagraniczna konkurencja i tak jest do dziś – mówi Katarzyna Lonc, prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka”.

– Funkcjonując w branży FMCG (branża produktów życia codziennego, m. in. żywności– przyp. red.) zawsze jest się zależnym od wielu czynników i my także odczuwamy trudności i kłopoty – takie jak np. wahania cen cukru, wojna, pandemia, spekulacja na rynku kakao. To wszystko nas dotyczy, ale niezależnie od czasów i okoliczności staramy się być elastyczni i dopasowywać do panującego klimatu na rynkach – dodaje Katarzyna Lonc.

W pierwszych latach firma była częścią Cukrowni Lublin znajdującej się ówcześnie przy ul. Krochmalnej i funkcjonowała w budynkach dawnej rafinerii cukru. To gwarantowało łatwy dostęp do cukru i syropu skrobiowego dzięki pobliskim Zakładom Przemysłu Ziemniaczanego. W pierwszych latach istnienia zatrudniała pracowników cukrowni w przerwach kampanijnych, później potrzebowała już stałej kadry.

Słodka niezależność

Następnie w 2010 r. Pszczółka zyskała samodzielną podmiotowość stając się spółką, podmiotem prawa handlowego jako Fabryka Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o. – Przez wiele lat zmieniały

się okoliczności rynkowe, społeczne i polityczne, a nasza fabryka dostarczała słodkości pokoleniom Polaków. Przez dekady możliwości produkcyjne ograniczały nas jedynie do produkcji cukierków twardych, czyli karmelków –opowiada Katarzyna Lonc.

Kukułki słodko kukają po analizie

Spółka sukcesywnie wprowadzała na rynek nowe rodzaje słodyczy. Zaczęło się od legendarnych już Kukułek, czyli kakaowych cukierków z nutą alkoholu. Później powstały karmelki owocowe z musującym nadzieniem Musss oraz np. Jogusie, czyli owocowe karmelki z mlecznym nadzieniem. Poprzez analizę rynku przeprowadzoną w latach2012-14 i odnotowanie wzrostów w segmencie wyrobów czekoladowych. Pszczółka podjęła decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego i wprowadzeniu nowości w asortymencie, co stało się możliwe dzięki nowym liniom do produkcji cukierków czekoladowych i pralin. Do asortymentu dołączyły także karmelki drażerowane oblewane czekoladą.

– Od 2017 r. spółka funkcjonuje w nowym zakładzie, wybudowanym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Lublin przy ul. L. Spiessa 7w Lublinie. To największa inwestycja w historii naszej firmy. Obecnie produkujemy praliny, cukierki czekoladowe, galaretki, karmelki i karmelki drażerowane w czekoladzie –wymienia prezes.

W rozwoju firmy niewątpliwie pomogło członkostwo Polski w Unii Europejskiej. To pozwoliło na ekspansję na rynek Europy Zachodniej i budowanie wizerunku polskiej marki za granicą.

– Wspólny rynek to łatwość kontaktów, podróżowania, rozliczeń, to niewątpliwie nam pomaga w kontaktach eksportowych –dodaje Katarzyna Lonc.

Cukierki można znaleźć na sklepowych półkach m.in. w USA, Jordanii, Niemczech, Łotwie, Słowacji, Czechach, Estonii, Azerbejdżanie, Mongolii, Szwecji, Rumunii, Litwie, Węgrzech, Kanadzie, Iraku czy Chinach.

Pszczółki pod skrzydłami pszczółki

Dodatkowo Pszczółka propaguje proekologiczne postawy

i inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz dziko żyjących pszczół pełniących bardzo ważną rolę w ekosystemie. Od lat firma jest zaangażowana w swój autorski projekt „Ratujmy pszczoły dziko żyjące”.

– Ochrona różnych gatunków tych owadów przyczynia się do znacznego zwiększenia ilości plonów na świecie. Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla produkcji żywności i rolnictwa. Pszczoły dziko żyjące są przy tym szczególnie pożyteczne, nie produkują miodu, za to jedna z nich jest w stanie zapylić więcej kwiatów niż100 pszczół miodnych. Ekologicznie wspierają zwiększenie plonów, a przy tym nie są agresywne i nie żądlą – przekonuje szefowa spółki.

W ramach akcji stawiane są hotele dla tych pożytecznych owadów. Można je znaleźć w wielu miejscach w województwie. W 2023 r. takie hotele postawiono w Zamościu, Chełmie, Krasnymstawie, Poleskim Parku Narodowym, Włodawie, Parczewie, przy siedzibie TVP Lublin i Radia Lublin czy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 – W tym roku zorganizowaliśmy kilka eventów w tej tematyce. Chcemy inspirować dotworzenia przestrzeni przyjaznym pszczołom, pokazywać jak w prosty sposób zrobić samodzielnie hotel dla pszczół i stworzyliśmy terminarz kwiatów przyjaznych pszczołom. Zachęcamy do dołączenia do akcji i używania hashtagu #ratujmypszczoly –zaprasza Katarzyna Lonc.

Nowe smaki

Spółka nie zwalnia tempa i nieustannie się rozwija. Jak podkreśliła prezes, firma nie zamierza zapomnieć o tradycyjnych karmelkach, w produkcji których jest jednym z liderów w Polsce. Niedawno, prosto z „pszczółkowej” fabryki na rynek dotarły nowe słodycze. Są to owocowe Frrutsy. Nieco wcześniej powstały Power Candies, czyli karmelki o smaku energetyka wzbogacone kofeiną i witaminami. W planach jest także rozwijanie segmentu galaretek. Nowością, z myślą o coraz bardziej popularnym Halloween, są kwaśne galaretki o smaku ananasa i marakui HopSour.

Fabryka Cukierków „Pszczółka” to polska firma i część Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej S.A., która już od ponad 70 lat kultywuje słodką tradycję. To również ponad2 ha zakładu produkcyjnego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Lublinie. Nad słodkimi produktami pracuje codziennie ponad 250 pracowników.

Hotel dla pszczół (fot. Fabryka Cukierków „Pszczółka)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony
ZDROWIE

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony

Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Placówka propaguje karmienie piersią oraz szkoli personel w skutecznym wspieraniu ciężarnych.

Adam Bartoś
DO USŁYSZENIA
7 grudnia 2024, 19:00

Lublin Blues Session: dwa koncerty jednego dnia

15. edycja Lublin Blues Session to dwa koncerty. Jeden promujący album Gitara marzeń, a drugi: W kraju poetów. Kiedy? Już na początku grudnia.

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”
DO CELU
galeria

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”

Na strzelnicy lubelskiego Klubu Strzeleckiego „Snajper” zawodnicy rywalizowali o Puchar Niepodległości. Do tarczy mierzyło się 150 zawodników.

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym
koncert
22 listopada 2024, 19:00

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym

Kraków Street Band powraca do Lublina! Po doskonale przyjętej płycie “Czekanie” i hucznie obchodzonym 10-leciu, muzycy biorą na warsztat nowe piosenki i między innymi ten materiał będzie można usłyszeć na koncercie 22 listopada (piątek) w lubelskim Teatrze Starym.

Świdnik Jazz Festival
MUZYKA

Świdnik Jazz Festival: kto wystąpi w tym roku?

Ostatni weekend listopada zapowiada się wyjątkowo jazzowo. Przed nami już XIX edycja Świdnik Jazz Festival.

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0

Nie ma mocnych na ChKS Chełm, PZL Leonardo Avia zawiodła kibiców

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0. To ósma wygrana drużyny Krzysztofa Andrzejewskiego.

Maurycy Zamoyski
Historia

To jeden z ojców naszej niepodległości

Nie piastował ważnych stanowisk, choć dla zwolenników monarchii mógł być nawet kandydatem na króla. Wystartował za to w wyborach prezydenckich i przegrał w starciu z Gabrielem Narutowiczem. Poznajmy historię hrabiego Maurycego Zamoyskiego, jednej z najbogatszych osób w tej części Europy.

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

W ostatniej kolejce w tym roku Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z Life Style Catering Arką Gdynia 5:82. Była to piąta z rzędu porażka ekipy trenera Andrzeja Kozaka.

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina
W KUCHNI

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina

Lepiej raz do roku niż wcale. W dzień św. Marcina podaje się gęś, polaną aromatycznym sosem. W Polsce trwa akcja „Gęsina na św. Marcina”, a my mamy dla was sprawdzone przepisy na pyszne dania.

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?
Przyda się sweter

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?

4 ulice, 29 budynków i cały dzień bez wody. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwę w dostawie ciepła. Mieszkańcy Węglina przez cały dzień nie będą mieli ciepłej wody i ogrzewania.

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0

LZS Sielczyk rozbił Sokoła, 57-letni trener na boisku i 51 bramek w ostatniej kolejce bialskiej okręgówki

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0. Co ciekawe, na boisku musiał się pojawić nawet... 57 letni trener gości Andrzej Zarzycki.

Lutnia Piszczac pokonała na wyjeździe Orła Czemierniki

Lutnia Piszczac utrzymała drugie miejsce po wygranej z Orłem Czemierniki

W ostatniej kolejce Orzeł Czemierniki przegrał z Lutnią Piszczac 2:4, chociaż gospodarze po 33 minutach mieli w zapasie dwie bramki.

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm
11 LISTOPADA
galeria

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm

Jesteśmy tu po to, by oddać hołd naszym bohaterom, którzy walczyli o naszą wolności i niepodległość Rzeczpospolitej. Jesteśmy tu również po to, aby podziękować ojcom niepodległości – mówił wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski.

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy
TEATR ANDERSENA
16 listopada 2024, 17:00
film

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy

Spektakl oparty na motywach scenariusza „Chórzystka” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmu „Podwójne życie Weroniki” z muzyką Zbigniewa Preisnera. Do zobacvzenia w sobotę i w niedzielę w Teatrze Andersena.

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili
Święto Niepodległości
galeria

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili

To hasło 9. już edycji Lubelskiego Biegu Niepodległości. Wydarzenie do Ogrodu Saskiego przyciągnęło w poniedziałkowy poranek setki uczestników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

189,00 zł

Różne -> Sprzedam

silnik elektryczny

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

wóz platforma drewniana

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Komunikaty