Ponad 5,5 tys. osób podpisało petycję "Nie dla kopalni węgla w Sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego". W piątek złożono ją na posiedzeniu Rady Gminy w Hańsku
Plany grupy kapitałowej "Balamara" dotyczący budowy kopalni węgla kamiennego "Karolina" w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego budzą duże emocje. W piątek Towarzystwo dla Natury i Człowieka złożyło petycję przeciwko zmianom w Studium Zagospodarowania Przestrzennego.
Pod petycją przeciwko inwestycji podpisało się pod nią ponad 5,5 tys. osób z całej Polski. Podpisywali się również mieszkańcy okolic, gdzie ma powstać w przyszłosci kopalnia.
Wczesniej Międzynarodowa Grupa Ochrony Torfowisk działająca na terenie 23 krajów, zwróciła się z apelem do rządu polskiego o "ponowne rozważenie planów rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na terenie Polesia".
- Wiemy jakie są nadzieje są związane z rozwojem przemysłu, wiemy o tym, jakie są problemy z pracą, jakie są problemy gospodarcze, i że nie jest łatwo tutaj rozwijać rolnictwo. Ale wiemy też, co niesie ze sobą rozwój górnictwa węglowego bezpośrednio dla mieszkańców. Szkody górnicze i problem z odszkodowaniami - mówi prezes Towarzystwa dla Natury Krzysztof Gorczyca.
W odpowiedzi wójt gminy Marek Kopieniak stwierdził, że Studium Zagospodarowania Przestrzennego musi być uzgodnione z Poleskim Parkiem Narodowym. Dodał, że właściwie decyzja o budowie kopalni będzie zależała od władz centralnych.
- Hańsk to pierwsza gmina, której władzom została wręczona petycja. Stopniowo będziemy ją dawać wójtom wszystkich sześciu gmin - zapowiada Gorczyca.
Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego Jarosław Szymański stwierdził, że planowany obszar górniczy "Karolina" graniczy bezpośrednio z Poleskim Parkiem Narodowym. Dokładniej z bagnem "Bubnów". W przyszłości, w przypadku budowy kopalni i rozpoczęcia wydobycia węgla może doprowadzić, zdaniem dyrektora, do zmiany stosunków hydrologicznych. W końcowym
efekcie do zaniknięcia torfowiska "Bubnów". Dodał, że Park wchodzi w skład rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie", który od 2012 stał się rezerwatem transgranicznym. Tworzą go rezerwaty z Polski, Białorusi i Ukrainy.
Tymczasem zainteresowanie Parkiem przez turystów rośnie. Według dyrektora w 2017 roku Poleski Park Narodowy sprzedał ponad 49 tys. biletów wstępu. W roku ubiegłym już prawie 70 tys. biletów. W tym roku ilość sprzedanych biletów powinna jeszcze wzrosnąć.
W grudniu 2014 r. grupa Balamara dostała od ministra środowiska koncesję na rozpoznanie złoża w Lubelskim Zagłębiu Węglowym na obszarze 137 km kw. obejmujących gminy Sawin, Wierzbica, Cyców, Hańsk, Stary Brus i Urszulin.
To nie jedyna planowana górnicza na Lubelszczyźnie. W okolicach miejscowości Kulik (gmina Siedliszcze) australijska korporacja Prairie Mining Limited. PD Co zamierza wybudować kopalnię węgla kamiennego „Jan Karski”.
Tymczasem zgodnie z ostatnimi dyrektywami unijnymi państwa członkowskie powinny dążyć do redukcji zużycia paliw kopalnych w energetyce, ciepłownictwie i transporcie. To jeden ze sposobów walki UE z ociepleniem klimatu.