20 sierpnia rozpoczyna się nabór wniosków na premię dla młodych rolników. Potrwa do 2 września. Wsparcie w wysokości 100 tys. zł Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacać w dwóch ratach.
Młodzi rolnicy będą mogli otrzymać premię w ramach programu „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”. Jest on finansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
Premie przyznawane w „nowym PROW-ie” będą różnić się od tych, które młodzi rolnicy otrzymali w „starym PROW-ie”.
– Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, ale prowadzenie go rozpoczną dopiero po złożeniu wniosku o premię – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
O premię mogą starać się osoby mające nie więcej niż 40 lat i posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Na ich uzupełnienie młody rolnik będzie mieć 3 lata. Okres ten będzie liczony od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Osoba, która chce starać się o wsparcie, musi być właścicielem gospodarstwa rolnego lub objąć je w posiadanie nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Ważna jest też wielkość ekonomiczna gospodarstwa (SO). Nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.
Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej – 10,48 ha, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej (w Lubelskiem to 7,54 ha). Nie może być to jednak gospodarstwo większe niż 300 hektarowe. Osoba ubiegająca się o premię musi być właścicielem co najmniej 70 procent gruntów, użytkownikiem wieczystym lub dzierżawcą zasobów, który właścicielem jest Skarb Państwa lub też jednostka samorządowa.
Rolnik otrzyma pomoc w dwóch transzach. Pierwsza w wysokości 80 proc. Pozostałe 20 procent dostanie otrzyma po realizacji biznesplanu.
Unijnej premii nie będzie można przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne i prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.aa