Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 października 2024 r.
13:23

12 ognisk wścieklizny w Polsce, w tym 10 w Lubelskiem. "Szczepcie swoje zwierzęta"

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. Ismena Cieśla)

Od początku roku w całej Polsce wykryto 12 ognisk wścieklizny. Aż 10 z nich znajduje się na terenie województwa lubelskiego. – Zwierzęta i choroby nie znają granic – mówi dr n. wet. Monika Michałowska, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatnie 3 ogniska wścieklizny wykryto 29 października w powiatach: tomaszowskim (2) i krasnostawskim (1). Te informacje spowodowały, że Powiatowa Inspekcja Weterynarii podjęła natychmiastowe działania.

– Gospodarstwa na terenie powiatów tomaszowskiego i krasnostawskiego zostały objęte nadzorem. Zostało również wszczęte śledztwo epidemiologiczne oraz przeprowadzono dezynfekcję – poinformował podczas konferencji wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Obszary wyznaczone przez wojewodę lubelskiego jako zagrożone wścieklizną to:

  • gminy Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce, Ulhówek w powiecie tomaszowskim;
  • gminy Komarów Osada i Łabunie w powiecie zamojskim;
  • gminy Dołhobyczów i Mircze w powiecie hrubieszowskim. Miejscowość Tarzymiechy w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim

 Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Wścieklizna to jedna z najbezpieczniejszych chorób, która zagraża zwierzętom, ale także ludziom. Najpopularniejszymi jej nosicielami są lisy, jednak choroba może przenieść się także na zwierzęta domowe. Najskuteczniejszą formą walki z nią są szczepienia.

Choroby nie znają granic

Większość ognisk choroby wykryto w powiatach przygranicznych z Ukrainą, więc istnieje podejrzenie że to właśnie stamtąd wędrują zarażone zwierzęta.

– Ze względu na działania wojenne zaprzestano tam szczepień, a to właśnie one są najlepszą metodą zapobiegania wścieklizny. Przypadków w Ukrainie w trakcie trzech ostatnich kwartałów było 836, więc widać, że ta liczba niestety wzrasta – mówi wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

W Polsce w tym roku przeprowadzono już trzy akcje szczepienia lisów. Pracownicy Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej rozkładali specjalne blistry ze szczepionką przeciw wściekliźnie.

– Zwierzęta oraz choroby nie znają granic i dzięki temu swobodnie wędrują na nasze tereny. Fakt, że my szczepimy lisy oraz prowadzimy intensywne akcje powoduje, że my mamy sytuację tutaj opanowaną, bo gdyby tych szczepień nie było, na pewno to wszystko wyglądałoby u nas jeszcze gorzej – podkreśliła dr n. wet. Monika Michałowska.

Statystyki pokazują, że akcje szczepienia dzikich zwierząt pomagają i w poprzednich latach występowanie przypadków wścieklizny w województwie lubelskim było zerowe lub minimalne:

  • 2014 i 2022 r. – 2 przypadki
  • 2015 – 7 przypadków
  • 2016 i 2018 r. – 3 przypadki
  • 2017, 2021 i 2023 r. – 0 przypadków
  • 2019 r. – 1 przypadek

Dr n. wet. Michałowska przypomniała, że ostatni przypadek śmiertelny człowieka w Polsce miał miejsce w roku 2002 i wówczas ta choroba dotknęła kobietę, która zaraziła się od własnego kota.

(fot. LUW)

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna jest najbardziej niebezpieczną chorobą odzwierzęcą, którą człowiek może się zarazić. Praktycznie w stu procentach przypadków jest śmiertelna. Atakuje zwierzęta stałocieplne, głównie ssaki. Najbardziej narażone są na nią zwierzęta mięsożerne. Zarazić się nią można poprzez ślinę lub tkankę nerwową chorego zwierzęcia, najczęściej poprzez ugryzienie. Atakuje głównie układ nerwowy.

Jakie są objawy wścieklizny?

Wbrew powszechnie panującym mitom, objawy wścieklizny to nie tylko szał, ale istnieje także odmiana cicha. Wśród najpopularniejszych objawów choroby wymieniamy:

  • Zmianę zachowania (niepokój, zwiększona pobudliwość, nienaturalna depresja albo wesołość);
  • Gorączkę, utratę apetytu i pragnienia, zjadanie niejadalnych przedmiotów, agresję z nadzwyczajną siłą i sprawnością, omamy (atakowanie nieistniejących przedmiotów);
  • Światłowstręt, wodowstręt, w szale nie odczuwają bólu, ślinotok;
  • Utratę poczucia strachu i ostrożności;
  • W postaci cichej często wczesne porażenia gardła i żuchwy oraz obfite ślinienie i niemożność połykania, brak agresji, paraliż.

Najważniejsze – prewencja

– Tak jak choroba jest w stu proc. śmiertelna, tak w stu procentach możemy jej także zapobiegać. Szczepiąc zwierzęta, chronimy przede wszystkim siebie – podkreśla Michałowska.

W Polsce zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wojewoda lubelski, a także wszystkie służby zachęcają do szczepienia także domowych kotów, szczególnie tych, które są wychodzące. W wykrytych ogniskach choroby szczepienie kotów jest obowiązkowe. W pozostałych dobrowolne. Niezaszczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie jest wykroczeniem i skutkuje grzywną w wysokości do 500 złotych.

– Zachęcamy wszystkich, również osoby mieszkające poza obszarem zagrożonym, aby zaszczepić koty wychodzące na dwór, ponieważ tutaj wśród tych ognisk nie mamy przypadków u psów, tylko dwa (tegoroczne) ogniska zostały stwierdzona u kotów – podkreśla Michałowska.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie rozpoczął kampanię edukacyjną na temat wścieklizny do której dołączają także lubelska policja oraz straż pożarna. O chorobie, jej objawach, a także zasadach bezpieczeństwa służby będą mówić podczas spotkań edukacyjnych z najmłodszymi mieszkańcami województwa lubelskiego.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dziś  w Kraśniku wspólnie ćwiczyli strażacy PSP i terytorialsi
SŁUŻBY W AKCJI
galeria

Strażacy i terytorialsi ćwiczyli w Kraśniku

Dziś, 6 listopada, w Kraśniku wspólnie działali strażacy i terytorialsi.

W Zamojskim Domu Kultury, świętującym w tym roku 60-lecie swojego istnienia dyrektor nie zmieniał się od kilkunastu lat, w BWA dyrektor ma za sobą ponad 20 lat pracy na stanowisku
NA CV JUŻ ZA PÓŹNO

Szukają dwóch dyrektorów. Kandydatów jest więcej

Kto od stycznia będzie kierował Biurem Wystaw Artystycznych, a kto Zamojskim Domem Kultury? To okaże się w ciągu najbliższych tygodni. We wtorek skończyło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu. Chętnych jest całkiem sporo.

Koniec z autobusami widmo. Jak jest w rozkładzie, to ma być na przystanku
PO NASZYM ARTYKULE

Koniec z autobusami widmo. Jak jest w rozkładzie, to ma być na przystanku

Możliwość czasowego zawieszania kursów miała jakiś sens podczas pandemii, a teraz mogą grozić za to kary. To ważna informacja dla przewoźników, ale przede wszystkim dla pasażerów komunikacji pozamiejskiej.

Illusion, Frontside i Hostia na scenie Zgrzycie
koncert
9 listopada 2024, 19:00
film

Illusion, Frontside i Hostia na scenie Zgrzycie

Taki skład jest w stanie skruszyć najtwardszy strop i rozruszać każdą imprezę. Już w najbliższą sobotę Illusion, Frontside i Hostia wystąpią w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Wolontariuszki z zamojskiego Ekonomika są już przygotowane do sobotniej akcji. Zapewniają, że bardzo chętnie poświęcą swój wolny czas
PROFILAKTYKA
9 listopada 2024, 12:00
galeria
film

#azbadajto w Zamościu. Rak to nie wyrok

Miejsce raka jest w wodzie, nie w Twoim ciele. Miej odwagę się badać. Odważni wygrywają. Łatwiej zapobiec, niż naprawić szkody po raku – z takimi hasłami na kubkach, naklejkach, ulotkach i przypinkach młodzież zamojskiego Ekonomika będzie w sobotę zachęcać do regularnej profilaktyki.

Poławiacze Pereł w Teatrze Starym
teatr
8 listopada 2024, 19:00

Poławiacze Pereł w Teatrze Starym

W piątek (8 listopada) w lubelskim Teatrze Starym odbędzie się improwizowany spektakl „Niemożliwe Historie w kilku aktach” w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr.

Prowadził busa i nie zauważył jadącej furmanki
NA DRODZE

Prowadził busa i nie zauważył jadącej furmanki

Nietypowe zgłoszenie otrzymali w środę chełmscy policjanci. W Rejowcu Fabrycznym doszło do zderzenia busa z furmanką.

Lustro: Zbigniew Pater. Rektor z pasją i marzeniami
DO ZOBACZENIA
film

Lustro: Zbigniew Pater. Rektor z pasją i marzeniami

W najnowszym odcinku Dziennikowego Lustra gościem jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, który 16 kwietnia 2024 roku rozpoczął swoją drugą kadencję na tym prestiżowym stanowisku. Z Politechniką Lubelską związany jest od niemal czterech dekad, a jego życie zawodowe i naukowe jest ściśle związane z rozwojem tej uczelni

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Myślę, że 40 punktów na koniec sezonu da utrzymanie
NA BOISKU

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Myślę, że 40 punktów na koniec sezonu da utrzymanie

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Głównym celem programu „Edukacja z wojskiem” jest podniesienie świadomości dzieci oraz młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności
BEZPIECZEŃSTWO

Alarm, ewakuacja i szukanie schronienia. Trzy godziny z wojskiem

W ponad 50 lubelskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej poprowadzą lekcje z wojskowości, bezpieczeństwa i obrony cywilnej. Ruszyła druga edycja programu „Edukacja z wojskiem”.

Uwaga! Gęsta mgła w całej Polsce. IMGW wydaje alerty
ALERT POGODOWY

Uwaga! Gęsta mgła w całej Polsce. IMGW wydaje alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pogodowy dotyczący gęstych mgieł. Ostrzeżenie obowiązuje niemalże w całej Polsce.

Nowe place zabaw powstaną również przy placówkach oświatowych: SP nr 8, 7 i 11 w Chełmie.
Karuzela i Zjeżdzalnia

Place zabaw w Chełmie. Jeden już jest, a będą jeszcze trzy

Zadaszone wieże z zjeżdżalniami, ścianki wspinaczkowe, karuzele, huśtawki i piaskownice. Jeszcze tylko nowa, bezpieczniejsza nawierzchnia i gotowe.

Serial Elsbeth
DO ZOBACZENIA

Elsbeth z własnym serialem. Premiera już dziś

Coś dla tych, którym podobały się seriale „Żona idealna” i „Sprawa idealna”. Znana z obu postać Elsbeth Tascioni doczekała się własnego serialu. Dziś - 6 listopada - polska premiera.

Motor Lublin ostatni mecz w tym roku rozegra 7 grudnia

Motor Lublin ostatni mecz w tym roku rozegra 7 grudnia

W środę poznaliśmy dokładny terminarz 18. kolejki PKO BP Ekstraklasy. To będzie ostatnia seria gier, która odbędzie się w 2024 roku i pierwsza z rundy rewanżowej. Piłkarze Motoru Lublin zagrają na wyjeździe z Rakowem Częstochowa. To spotkanie zaplanowano na sobotę, 7 grudnia (godz. 20.15).

Masz jakiś problem? Powiedz o nim Rzecznikowi Praw Obywatelskich
KONSULTACJE

Masz jakiś problem? Powiedz o nim Rzecznikowi Praw Obywatelskich

W czwartek mieszkańcy borykający się z problemami mogą przyjść do lubelskiego ratusza. Dyżur będzie pełnić przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!