W ramach Bursztynowego Szlaku Greenways powstanie u nas 500 kilometrów tras rowerowych. Połączą m.in. kazimierski i kozłowiecki park krajobrazowy.
W Małopolsce rowerzyści już korzystają z pierwszych odcinków Bursztynowego Szlaku Greenways. Przetnie on również woj. lubelskie. Lokalna Grupa Działania "Zielony Pierścień” z Nałęczowa jest lubelskim liderem tego europejskiego programu.
– Naszym odcinkiem dotrzemy m.in. do Baranowa nad Wieprzem. W całości zostanie udostępniony rowerzystom do końca czerwca 2012 roku – mówi Zbigniew Pacholik z LGD.
To nie wszystko. – W ramach lubelskiego odcinka wytyczymy lokalne pętle tras rowerowych. W sumie blisko 500 kilometrów. Połączą m.in. kazimierski i kozłowiecki park krajobrazowy, okolice Wojciechowa, Dęblina, Ryk a nawet Lubartowa – dodaje Pacholik.
– Koszt wytyczenia tras to 2 miliony złotych. Liczymy, że z Unii Europejskiej dostaniemy 1,3 mln zł. Reszta będzie pochodzić od lokalnych partnerów, czyli 16 gmin z powiatów: puławskiego, ryckiego, lubelskiego i lubartowskiego – tłumaczy Z. Pacholik. Za te pieniądze LGP chce także oznakować trasy, postawić 30 wiat dla rowerzystów ze stojakami na rowery, ławami i grillami oraz 2 punkty pomocy techniczno-medycznej.
Jadąc trasą będzie można także zwiedzić 20 obiektów prezentujących w "żywy” sposób zanikające zawody: kowala, garncarza, tkaczki, młynarza, plecionkarza oraz lokalne wyroby rękodzielnicze i kulinarne.
– W ten sposób chcemy zachęcić turystów do dłuższego pobytu na Lubelszczyźnie, a nie tylko do jedno-, dwudniowych odwiedzin turystycznego trójkąta Kazimierz–Nałęczów–Puławy – mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia.
– Każda inicjatywa, która przyciąga turystów jest cenna – dodaje Roman Czerniec z Wojciechowa, właściciel kuźni, która jest także na Bursztynowym Szlaku Greenways.
CO POKAŻEMY W RAMACH BURSZTYNOWEGO SZLAKU
* atrakcje ze szlaku żelaza i kowalskich tradycji z Wojciechowa – Młyn "Hipolit”, Muzeum Kowalstwa i Wojciechowskie Muzeum Regionalne, kuźnia Romana Czernieca i "Wojciechosko Zagroda”
* serowarnia w Zawadzie oraz Regionalna Izba Tradycji i Młyn w Celejowie (gm. Wąwolnica)
* siedlisko agroturystyczne "Wiatrakowo” pod Kazimierzem Dolnym
* tkackie izby regionalne w Borysowie i Żerdzi (gm. Żyrzyn)
* winnice z okolic Kazimierza Dolnego, Janowca i Puław wraz z piwnicami do degustacji i prezentacji tego wyrobu,
* jedyne w Europie Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu