"Mały, różowy smok” - akselot meksykański, ale też m.in. pyton zielony i kameleon jemeński zamieszkają w terrarium w Parku Zoom Natury. Zaczęło się już wyposażenie tego unikalnego w skali kraju parku, którego oficjalne otwarcie zaplanowano na 13-14 czerwca.
Park Rekreacji Zoom Natury nad janowskim zalewem zajmie powierzchnię ponad 10 ha. W skład parku wchodzi też park linowy, który oddano do użytku już czerwcu 2012 r. Jednak Zoom Natury to przede wszystkim nowoczesne laboratoria edukacyjne. W pawilonach znajdą się m.in. multimedialne ekspozycje przyrodnicze, dotyczące historii ziemi, czy rzadkich gatunków zwierząt.
- Od tego tygodnia wykonawcy przywożą nam już sprzęt - dodaje Staszewska. - Myślę, że do końca kwietnia całe wyposażenie przyjedzie do Janowa. Później będzie testowanie i odbiór.
Wyposażeniem Zoomu Natury zajmuje się konsorcjum firm Qumak i Fabryka Dekoracji. - Wykonujemy wiele zróżnicowanych elementów, m.in. multimedialne jagody, stanowiska odsłuchowe "Ptasie radio”, "Opowieści jagody”, model ptaka z wykorzystaniem technologii Kinect, który będzie sterowany ruchem przez zwiedzającego - czytamy w e-mailu od Patryka Leszczyńskiego, przedstawiciela firmy Qumak.
- To bardzo ciekawe zwierzę - podkreśla Staszewska. - Ma zdolność regeneracji utraconych części ciała, np. kończyn. Te zwierzęta wyglądają jak małe, różowe smoki.
W laboratoriach znajdzie się np. model elektrowni wodnej. Będzie też stanowisko z kamerą termowizyjną, na którym będzie można zrobić sobie zdjęcie termowizyjne i wysłać do siebie na maila.
- Elementy wyposażenia będą wykonane w większości z materiałów naturalnych: drewna, sklejki, szkła, a także ze stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych - informuje Leszczyński. - Najmniejsze elementy wyposażenia to pióra i jaja ptaków wielkości kilku centymetrów, korzenie drzew i małych roślin. Największe to akwaria i terraria.
Park zostanie oficjalnie otwarty podczas Dni Janowa. - Będzie to 13 i 14 czerwca, ale być może już na początku czerwca uda nam się park uruchomić - zapowiada Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.
Projekt Zoom Natury jest współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.