Pomysły uczniów i nauczycieli Lubelszczyzny nagrodzone w ogólnopolskim konkursie
916 sposobów na przeciwdziałanie agresji wśród uczniów wymyślili uczestnicy ogólnopolskiego konkursu "Szkoła bez przemocy”. Jury nagrodziło 64 projekty, w tym cztery z Lubelszczyzny. Przygotowały je: Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie, Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie, Gimnazjum nr 5 w Chełmie i Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie.
W Gimnazjum nr 19 każda z klas opracowuje kodeks. - Jest to forma kontraktu, jaki uczniowie zawierają z nauczycielem - wyjaśnia dyrektor Elżbieta Bolibok. - I muszę przyznać, że działa to świetnie. Jeśli coś na lekcji nie gra, wtedy nauczyciel powołuje się na jeden z punktów kontraktu. Skutek jest natychmiastowy.
W SP w Hrubieszowie wymyślono strażników pokoju. Funkcję tę co tydzień będą pełnili uczniowie innej klasy. Ich zadanie to powiadamianie dyżurnego nauczyciela o sytuacjach kryzysowych zaistniałych na przerwach. Poza tym uczniowie będą wybierali spośród siebie osoby godne naśladowania. Ich nazwiska umieszczą w szkolnej gazetce i gablocie na korytarzu.
Szkoły zamierzają także zająć się rodzicami. - Dorosłym proponujemy warsztaty z doskonalenia umiejętności wychowawczych, specjalne spotkania, a także spektakle teatralne - wymienia Jacek Misuk, dyrektor SP nr 10 w Lublinie.
Nagrodzone szkoły otrzymają bony na realizację usług edukacyjnych lub psychologiczno-pedagogicznych. Wartość bonu dla jednej szkoły to maksymalnie 5 tys. zł.