Budowa parkingu, uporządkowanie małego targu i ograniczenie ruchu ciężarówek przez centrum Opola Lubelskiego – te trzy propozycje zebrały najwięcej głosów mieszkańców. Opolanie mieli do wyboru 14 propozycji przedstawionych podczas środowego wysłuchania publicznego.
6 kwietnia w Opolskim Centrum Kultury odbyło się tzw. wysłuchanie publiczne, czyli zaprezentowanie rekomendacji wypracowanych przez mieszkańców podczas narad obywatelskich. To jest nowa forma konsultacji społecznych.
Przypomnijmy, że od stycznia do marca 30-osobowa grupa wolontariuszy zbierała się na czterech naradach. Na każdej z nich mieszkańcy rozmawiali o tym, na czym im zależy, czego się obawiają, a na koniec formułowali rekomendacje. Każde z czterech spotkań wiązało się z odrębnym tematem oraz z udziałem eksperta z danej dziedziny.
Efektem tych narad jest 14 pomysłów dotyczących uatrakcyjnienia centrum miasta. – To kolejny z elementów partycypacji społecznej funkcjonujących w naszej gminie. Pierwszym był fundusz sołecki, następnie wprowadziliśmy budżet obywatelski, teraz dzięki naradom, a w przyszłości kolejnym konsultacjom, oddajemy mieszkańcom głos w sprawie kształtowania przestrzeni miasta i gminy – mówi burmistrz Opola Dariusz Wróbel.
Rekomendacje te zaprezentowano podczas wysłuchania publicznego i poddano je pod głosowanie mieszkańców. Najwięcej głosów uzyskały te, które jednocześnie wzbudzały najwięcej emocji wśród uczestników środowego spotkania, tj. powstanie parkingu z elementami zieleni na Starym Rynku, ograniczenie tranzytu w centrum miasta i uporządkowanie małego targu.
– Chcę jasno zaznaczyć, że będziemy robić wszystko, aby te rekomendacje zostały wprowadzone w życie. Oczywiście nie stanie się to jutro ani pojutrze, to proces, który wymaga czasu. Często też w wielu aspektach jest niezależny od nas. Jednak bardzo się cieszę, że mieszkańcy określili priorytety i z pewnością w naszych działaniach będziemy się tego trzymać – dodaje burmistrz.
Przypomnijmy, że wśród pozostałych pomysłów znalazły się m.in. budowa „małpiego gaju”, zastąpienie naziemnych linii elektrycznych instalacją podziemną, odnowa skweru na Starym Rynku, przygotowanie programu wsparcia remontu kamienic, remont ul. Piekarskiej oraz ul. Długiej, fragmentu od ul. Kościelnej do ul. Józefowskiej, wprowadzenie opłat parkingowych w mieście czy zamontowanie spójnych elementów małej architektury nawiązujących do historycznego charakteru centrum Opola Lubelskiego.