Od września sześciolatki nie muszą już iść obowiązkowo do szkoły. Czy w związku z tym I Komunię Świętą dzieci będą przyjmować znowu w drugiej, a nie jak obecnie trzeciej klasie – zastanawiają się rodzice.
– Osobiście uważam, że powinno zostać tak, jak jest teraz - I Komunia Święta jest w trzeciej klasie. Dzieci są starsze, mają większą świadomość, co ten sakrament oznacza – mówi ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie. – Moim zdaniem takie przeskoki, zmiany, nie są dobre.
W archidiecezji lubelskiej i diecezji zamojsko-lubaczowskiej, podobnie jak w kilkunastu innych już w 2014 roku nie było I Komunii Świętej. Był to efekt rządowej reformy, która wiązała się z tym, że młodsze dzieci szły obowiązkowo do szkoły. Uchwałą z czerwca 2010 r. Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła nową podstawę programową Kościoła katolickiego w Polsce. I Komunia Święta została przeniesiona do trzeciej klasy. Chodziło m.in. o to, aby komunię przyjmowały dzieci 9-letnie. Tymczasem po reformie, w drugiej klasie niektóre z nich miały jeszcze 8 lat.
Jednak już w grudniu ubiegłego roku Sejm cofnął wprowadzony przez poprzedni rząd obowiązek szkolny dla 6-latków. Rodzice, którzy obecnie mają dzieci w I klasie lub w zerówce zastanawiają się, czy ich dzieci przyjmą sakrament wcześniej i czy szykuje się kolejna rewolucja?
– Dosyć mam już tego kołowrotka. Jedni decyzję podejmują, drudzy ją zmieniają – denerwuje się pani Monika, której córka poszła do szkoły jako 6-latka. – Liczę na roztropność i rozwagę władz kościelnych, że wcześniejszą decyzję utrzymają i dzieci będą przyjmować sakrament w trzeciej klasie.
W tej chwili nie ma jeszcze jednak decyzji, kiedy dzieci pójdą do komunii. – Zobaczymy jak rodzice poślą dzieci do szkoły – mówi ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Konferencji Episkopatu Polski. – Analiza sytuacji będzie podstawą do podjęcia jakiejś decyzji, ewentualnych nowych uchwał przez Konferencję Episkopatu Polski. Nie będziemy się śpieszyć, w takim znaczeniu, że w tym czy w przyszłym roku podejmujemy uchwałę w tej sprawie – dodaje i zaznacza, że Episkopat nie chce wprowadzać bałaganu zbyt pochopną decyzją.
Na to, że komunia już na stałe zostanie w trzeciej klasie liczą też restauratorzy i zakłady krawieckie. – Ten rok kiedy dzieci nie przystępowały do I Komunii Świętej był pod względem finansowym drastyczny. Odczuliśmy tę decyzję – przyznaje Jolanta Jabłońska z lubelskiego salonu Bella Moda, która szyje komunijne stroje. – Teraz też obawiamy się, że sytuacja może się powtórzyć. Każdy z niepokojem czeka na decyzję Kościoła w tej sprawie.