Naukowcy z Politechniki Lubelskiej chcą, żeby zakłady przemysłowe z naszego regionu korzystały z prac dyplomowych lubelskich studentów.
- Chcemy pokazać przedsiębiorcom z Lubelszczyzny, że politechnika jest na miejscu, a oni mogą korzystać z jej możliwości - mówi prof. Henryk Komsta, dziekan Wydziału Mechanicznego. To właśnie ten wydział jako pierwszy chce wyjść do firm z pomysłami… studentów.
Skorzystać mogą wszyscy. - Studenci, bo nie będą miesiącami przygotowywać prac na górnolotne tematy, które najczęściej lądują w szafie. Lepiej, żeby pracowali nad czymś, co ma realne szanse na wdrożenie - tłumaczy prof. Komsta. - Młodzież zupełnie inaczej podchodzi do takich zadań. Wiedzą, że robią to po coś.
Skorzystają firmy. - Tylko w naszym regionie jest wielu przedsiębiorców, którzy zajmują się szeroko pojętą mechaniką. I często mają problem z jakimś urządzeniem albo podzespołem - wyjaśnia dziekan. - Wystarczy, że nam o tym powiedzą, a nasi studenci im pomogą.
Przykład? Zakład produkcyjny potrzebuje podajnika. - Zaprojektowanie takiego urządzenia to typowe zadanie na pracę dyplomową - mówi Komsta. - Przedsiębiorca zleca nam taki projekt, student podejmuje się jego opracowania. Po kilku miesiącach firma dostaje gotowy projekt, a student ma zaliczoną pracę.
Na takich zasadach Wydział Mechaniczny PL współpracuje już z PZL Świdnik. - I bardzo chwalimy sobie tę współpracę - podkreśla Jan Mazur, rzecznik PZL. - Potrzebujemy fachowców po dobrych studiach, ich umiejętności i pomysłów. Politechnika Lubelska nam takich zapewnia.
Takich, jak Katarzyna Grzegorczyk z IV roku budowy śmigłowców, która przygotowała projekt śmigłowca bezzałogowego. - To wstępna koncepcja i wymaga dalszych opracowań - zastrzega dziewczyna. - Ale w Polsce żaden zakład nie produkuje takiej maszyny. Dlaczego więc nie PZL? Gdyby świdnicka firma była zainteresowana, jestem do dyspozycji.
A dziekan Wydziału Mechanicznego już zaczyna negocjacje z innymi firmami z Lubelszczyzny. - Jestem po pierwszych rozmowach. Na kolejne będzie okazja choćby na czerwcowym zjeździe absolwentów PL - mówi prof. Komsta. - Chcemy, żeby na nowy rok akademicki nasi studenci dostali propozycje konkretnych tematów zamawianych przez przedsiębiorców.