Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 stycznia 2005 r.
21:55
Edytuj ten wpis

I ty zostań biznesmenem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Firmę może założyć każdy. I nie musi mieć pieniędzy. Dostanie je z Unii Europejskiej. Na dobry początek dwadzieścia tysięcy złotych. Potem co miesiąc 700 złotych na wydatki. Co miesiąc. Nawet przez rok. W Polsce nie było jeszcze takiego programu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Naprawdę? Bardzo fajna sprawa. Mogłabym założyć mały sklepik. Ale chyba nie spożywczy, raczej odzieżowy. Może z artykułami dla dzieci - snuje plany Dorota Dobroń. Całymi dniami siedzi w domu. Oczekuje dziecka. Niedawno pracowała w sklepie spożywczym. Ale skończyła się jej umowa. Potem okazało się, że jest w ciąży. I nikt nie chce już jej zatrudnić, nawet dorywczo.
- Jasne, że chciałabym pracować na swoim - wtóruje lubelska studentka, Iwona Sadowska. Pochodzi z małej wsi na Zamojszczyźnie. Po studiach raczej nie wróci w rodzinne strony. Bo nie ma po co. - Nie będę tam szukać pracy, bo jej po prostu nie ma. Gdybym dostała 20 tysięcy złotych, może otworzyłabym w Lublinie salonik prasowy - dodaje. Martwi się, czy będzie umiała zaplanować takie przedsięwzięcie i potem je prowadzić.
Wcale nie musi umieć. Nauczą ją specjaliści. Powiedzą, jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania działalności gospodarczej i pomogą je wypełnić. Pomogą też dopracować plan biznesowy i wyłożą podstawy ekonomii. Wszystkie porady i szkolenia dla przyszłych przedsiębiorców będą bezpłatne.
- Szacujemy, że z usług doradczych skorzysta na Lubelszczyźnie ok. 2 tys. osób, a 300 z nich zdecyduje się na założenie firmy. I dostanie pieniądze na start - mówi Jerzy Nazaruk, wiceprezes Lubelskiej Fundacji Rozwoju, pilotującej program.
Na co wystarczy 20 tys. zł? - Na sklepik, mały warsztat wulkanizacyjny. Spodziewamy się, że przeważać będą firmy usługowe i handlowe. Jest tylko jedno ograniczenie: pomoc nie przysługuje firmom z branży transportowej - zastrzega Nazaruk.
Oprócz pieniędzy na rozpoczęcie działalności przedsiębiorcy będą przez pół roku dostawać co miesiąc 700 zł. To tzw. świadczenie pomostowe. A jeśli firma będzie rozwijała się wolniej, takie wsparcie będzie wypłacane przez rok.
Zdaniem specjalistów, korzyści z unijnego programu mogą być spore. Przyjmuje się, że jednoosobowa firma daje zajęcie co najmniej trzem osobom. Jak to możliwe? Ktoś musi zająć się zaopatrzeniem, ktoś księgowością. Najczęściej najbliższa rodzina. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie lubelskim działalność gospodarczą prowadzi prawie 120 tys. osób. Dzięki dotacjom może być ich więcej.

• O kolejnej fali unijnej pomocy dla wsi - na stronie 11Dziennika


BEZ OGRANICZEŃ

Na dotację może liczyć każdy. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, czy ze względu na wykształcenie. Kandydat nie musi być bezrobotny. Wystarczy, że ma dobry pomysł na biznes. Program ma potrwać do końca czerwca 2008 r. W programie do wydania jest w skali kraju 250 mln zł (blisko 61 mln euro). Wystarczy nawet dla kilkunastu tysięcy osób.

PODANIA OD LUTEGO

Listę instytucji, które na Lubelszczyźnie zaopiekują się przyszłymi przedsiębiorcami i będą przekazywać dotacje, poznamy na początku lutego. Wtedy też przyjmowane będą podania od kandydatów na biznesmenów. Dziennik na bieżąco będzie informował na ten temat.

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium