W piątek zaplanowano piknik historyczny w Wierzchowiskach koło Lublina, w sobotę będzie można oglądać inscenizację wydarzeń z 1946 r. w Wysokiem koło Bychawy, a w niedzielę uczestnicy rekonstrukcji w Niedrzwicy Dużej odtworzą tragiczne wydarzenia spod Bychawy z 1944 r.
Zaplanowano również wystawy w tym m.in. wystawa prac Jasia Brody "Jagiełło na polach Grunwaldu”.
Piknik w Parku Pałacowym w Wierzchowiskach potrwa do godz. 14.
WYSOKIE KOŁO BYCHAWY W sobotę około 20 osób weźmie udział w rekonstrukcji historycznej ostatniego starcia patrolu NSZ-NZW Władysława Gdalskiego ps. "BiL” z 29 września 1946 roku. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 od mszy w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Po nabożeństwie zaplanowano sesję popularno-naukową, którą poprowadzą historycy z Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dr Daniel Piekaruś i Artur Piekarz. W samo południe na parkingu koło kościoła zostanie zaprezentowano rekonstrukcja wydarzeń w 1946 r. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Wysokiego "Patria”.
NIEDRZWICA DUŻA Jak wyglądało życie codzienne w podlubelskiej Niedrzwicy Dużej podczas II wojny światowej? To będą starali się odwzorować w niedzielę uczestnicy inscenizacji historycznej. Odegrane zostaną również tragiczne wydarzenia spod Bychawy z 1944 r., w których zginęli partyzanci z Krężnicy Jarej. Podczas inscenizacji pojawi się postać komendanta posterunku żandarmerii - Fryderyka Tomke, zbrodniarza wojennego zwanego "katem Niedrzwicy”.
Widowisko potrwa ok. 45 minut. Rozpocznie się o godz. 15. w okolicach Dworu Dłuskich przy ul. Zamkowej i ul. Górki.
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.