Malowanie ścian powinno być poprzedzone gruntowaniem. Proces ten ma na celu ujednolicenie powierzchni, wzmocnienie jej, poprawienie przyczepności podłoża oraz wyrównanie jego chłonności. Gruntowanie ścian istotne jest także ze względu na zabezpieczenie przed wilgocią. Dowiedz się więcej na temat prawidłowego gruntowania.
Co i kiedy gruntować?
Przygotowanie do malowania ścian inaczej wygląda w przypadku nowych, a inaczej w przypadku starych, remontowanych powierzchni. Przyjrzyjmy się najpierw pierwszej sytuacji. Nowo postawiony dom, świeżo otynkowany, nie od razu nadaje się do malowania - jeśli użyto tradycyjnego tynku, należy odczekać mniej więcej trzy tygodnie, zanim znowu zajmiemy się ścianami. W tym czasie powierzchnia wyschnie. Dużo szybciej zabrać się można do pracy w przypadku tak zwanych suchych tynków, czyli płyt gipsowo-kartonowych. Wystarczy kilka dni, aby masa szpachlowa wypełniająca spoiny między płytami wyschła i nadawała się do malowania. Każdą nową ścianę należy pokryć preparatem gruntującym. Proces ten zmniejszy zużycie farby, co przyczyni się do oszczędności oraz do szybszego uzyskania pożądanego koloru. W przypadku malowania starego podłoża, które było już niegdyś zagruntowane i pokryte farbą, nie zawsze konieczne jest gruntowanie. Warto jednak zrobić to w przypadku ścian, które kruszą się, pylą lub mają dużą chłonność. Aby rozstrzygnąć wątpliwości co do konieczności gruntowania, można przeprowadzić prosty test - wystarczy potrzeć ręką ścianę w kilku miejscach. Jeśli pozostanie na niej jakikolwiek nalot, gruntowanie ściany będzie wskazane.
Jakich preparatów warto użyć?
Wybór gruntu uzależniony jest od parametrów malowanej ściany. Ponieważ celem użycia tego preparatu jest poprawienie właściwości podłoża, należy zacząć od zapoznania się z jego niedostatkami. Uwzględnić należy typ powierzchni, właściwości klimatyczne pomieszczenia oraz cechy materiały wykończeniowego. Grunt wzmacniający wytworzy na malowanej powierzchni jednolitą, elastyczną powłokę. Grunt głęboko penetrujący wniknie w ścianę, redukując jej chłonność i wzmacniając strukturę.
Malowanie
Po wyschnięciu tynku należy dokładnie oczyścić powierzchnię, którą mamy zamiar poddać gruntowaniu. W przypadku ścian malowanych po raz wtóry, konieczne jest dokładne usunięcie resztek starego tynku, tapet, odpryskującej farby. Warto zmyć także wszelkie plamy i zabrudzenia. Idealne warunki do gruntowania to temperatura powyżej 5°C. Należy wystrzegać się malowania ścian nasłonecznionych lub nagrzanych. Przed przystąpieniem do pracy preparat trzeba dokładnie wymieszać, rozcieńczając go według wskazówek producenta. Za pomocą wałka lub pędzla grunt nanosimy na ściany, uzależniając ilość warstw od chłonności podłoża. Następnie ścianę należy pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Po upływie tego czasu można zabrać się za malowanie farbą nawierzchniową.
Decydując się na gruntowanie ścian przed malowaniem możemy nie tylko zaoszczędzić na farbie nawierzchniowej, ale także osiągnąć lepszy efekt końcowy. Wygładzona, dobrze zabezpieczona powierzchnia szybciej nabierze pożądanego koloru, dłużej będzie cieszyć oko i lepiej chronić ściany przed działaniem czynników zewnętrznych.