Społeczna kampania "Zatrudnij niepełnosprawnego” na Lubelszczyźnie, gdzie żyje najwięcej osób niepełnosprawnych w kraju - nie wypaliła
- Odwiedziliśmy już ponad 20 miast, ale pierwszy raz spotkałem się z tym, że nikt nie przyszedł. W innych miastach było po 20, 30 uczestników - Jakub Wronkowski, dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Warszawskim mówił do trzech dziennikarzy siedzących w wielkiej, pustej auli UMCS.
Zaproszenia do lubelskiej przedsiębiorców wysłała m.in. Regionalna Izba Gospodarcza w Lublinie oraz Business Centre Club. - Wysłaliśmy 120 zaproszeń - potwierdza Marta Samosiuk z RIG. - Nie mam pojęcia, dlaczego nie skorzystali. Może dlatego, że jest sezon urlopowy?
Wśród zaproszonych były między innymi: Zakłady Tytoniowe w Lublinie, PKS Lublin, Azoty Puławy, Tehand, firmy turystyczne, itd.
- Nie przypominam sobie takiego zaproszenia - mówi Lilianna Kotarska, kierownik zespołu kadr i płac w Zakładach Tytoniowych. - A nawet gdybyśmy dostali i tak nikt by nie poszedł, ponieważ mamy wiedzę w tym zakresie. Zatrudniamy 17 niepełnosprawnych.
- Uprzedzałam tych ludzi, że tak może być - mówi Irena Szafrańska, dyrektor lubelskiej Loży BCC. - To nie kwestia ilości zaproszeń. Wiedza, którą przekazują przedstawiciele inkubatorów przedsiębiorczości jest abecadłem dla wielu przedsiębiorców, którzy od dawna prowadzą zakłady pracy chronionej.
Dyr. Wronkowski przypomniał, że zatrudnienie niepełnosprawnego daje korzyści ze względu na wysoką motywację takich pracowników, dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do ich wynagrodzeń, ulgi w składkach ZUS, ulgi we wpłatach na PFRON.
- Tymczasem niepełnosprawni są wykluczani już na samym początku rekrutacji ze względu na stereotypy panujące wśród pracodawców oraz samych niepełnosprawnych - ubolewa. - Kampanią społeczną chcieliśmy coś zmienić.
Dla spóźnialskich, którzy nie dotarli na wczorajsze spotkanie, a są zainteresowani zatrudnieniem niepełnosprawnego podajemy telefon, pod którym można się dowiedzieć, jak to zrobić: (022) 356 21 11.