Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 lipca 2013 r.
14:47
Edytuj ten wpis

Jak miasta walczą z problemem psich odchodów?

0 14 A A
Ul. Żelazowej Woli w Lublinie. Tu właściciel terenu przypomina właścicielom psów o ich obowiązkach (
Ul. Żelazowej Woli w Lublinie. Tu właściciel terenu przypomina właścicielom psów o ich obowiązkach (

Straż Miejska w Krasnymstawie chodzi i rozdaje właścicielom piesków zestawy higieniczne. To próba poradzenia sobie z nieprzyjemnym problemem dotyczącym wszystkich miast. Zamościa jakby mniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolejne miasto w naszym regionie postanowiło zmierzyć się z problemem psich odchodów. – Mieliśmy liczne sygnały od mieszkańców w sprawie zanieczyszczenia chodników, zieleńców oraz placów zabaw. Nasze patrole rozdają na ulicach zestawy higieniczne do sprzątania po psach. 200 takich zestawów, czyli łopatka i torebka, już rozdaliśmy Mamy ich jeszcze 1800. Można je bezpłatnie otrzymać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta – mówi Jacek Policha, szef Straży Miejskiej w Krasnymstawie.

Ten problem dotyka wszystkie miasta w regionie. – Nie wiem, jakie statystyki ma Straż Miejska, ale wiem, jak wygląda rzeczywistość na osiedlu Choiny w Lublinie. Nie wiedziałem w mojej dzielnicy strażników, którzy kontrolowaliby czy właściciele psów sprzątają. Nie ma także śmietników na odchody, torebek, czy łopatek. Nie ma też żadnych informacji od władz spółdzielni, że obowiązek sprzątania spoczywa na właścicielach – mówi pan Krzysztof z Lublina.

A Lublin postawił na karanie. Od stycznia do końca czerwca Straż Miejska wystawiła już 78 mandatów osobom, które nie posprzątały po swoich psach, na łączną kwotę ponad 3,5 tys. złotych. Dla porównania w zeszłym roku takich mandatów było tylko 65.

Za ostrzejsze egzekwowanie przepisów dotyczących wyprowadzania psów lubelscy strażnicy zabrali się stosunkowo niedawno. Komendant wytypował w tym celu specjalne patrole, które zaczynają służbę wcześniej od innych, by być na osiedlach w tym czasie, gdy mieszkańcy przed wyjściem do pracy wyprowadzają swoje psy. Takie kontrole odbywają się nie tylko wczesnym rankiem, ale również po południu.

Niestety liczne akcje podejmowane nie przynoszą pożądanych efektu. – W Chełmie od 2011 roku rozdajemy zestawy o nazwie "WuCe-psinka”. W sumie do właścicieli czworonogów trafiło 2, 3 tysiąc takich zestawów (40 torebek plus łopatka każdy). W dalszym ciągu jednak problem jest sygnalizowany przez mieszkańców Chełma – mówi Roland Kurczewicz z chełmskiego magistratu.

Straż Miejska w Białej Podlaskiej nie prowadzi oddzielnej statystyki dla mandatów za nie sprzątanie po psach. – Na pewno nie jest ich zbyt dużo, bo trudno jest udowodnić, że dana osoba nie posprzątała – mówi Artur Żukowski, komendant straży. A mieszkańcy nie chcą pomagać. – Zgłaszają takie przypadki, ale później nie zeznają jako świadkowie – dodaje komendant Żukowski. Nie zdały też egzaminu specjalne kosze z torebkami na psie nieczystości. Miasto kupiło dziesięć sztuk, ale w ciągu miesiąca zniszczyli je wandale.

Krasnystaw tymczasem nie dają za wygraną. – Akcję rozdawania zestawów higienicznych poprowadzimy do końca wakacji. Od września zaczniemy karać mandatami, po minimum 100 złotych – ostrzega komendant Policha. - Miasta, nie tylko Lublin, wyglądają, jak wyglądają. Ohyda i wstyd dla posiadaczy psów - zero kultury – kończy pan Krzysztof z Lublina.

Natomiast w Zamościu gdzie od początku roku wystawiono 20 mandatów za nie sprzątanie po psach i pouczono 200 osób – coś się zmienia. - Wiosną kontrolowaliśmy właścicieli psów i rozdawaliśmy woreczki do zbierania nieczystości po zwierzakach - mówi Monika Bednarczyk, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Zamościu. - Już widać poprawę. Ludzie są bardziej świadomi, że powinni sprzątać po swoich pupilach.

Pozostałe informacje

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium