- Cały czas prowadzimy monitoring w obrębie wyrobisk i badamy warunki mikroklimatyczne, które do tej pory nie były określone. Wyniki badań będą podstawą do ustalenia stanu aktualnego i kierunku ewentualnych zmian - mówi prof. Radosław Dobrowolski, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.
Na efekty badań czeka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, która chce ogłosić przetarg na wykonanie prac zabezpieczających na terenie kamieniołomów.
- Żeby ogłosić przetarg musimy mieć kompletną informację, która umożliwi precyzyjne wyznaczenie kierunku prac - mówi Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ. - Dane z zimy, które chcemy uzyskać, będą podstawą do opracowania zabezpieczenia kamieniołomów w okresie zimowym, kiedy hibernują tu nietoperze.
Kamieniołomy to unikalny obiekt w skali Europy, zarówno jako miejsce eksploatacji surowców węglanowych, jak i największa w tej części Polski kolonia nietoperzy. Każdej zimy przebywa tu kilkaset nietoperzy różnych gatunków.
- Zupełnie inne wymagania dotyczą funkcjonowania kolonii nietoperzy, a z drugiej strony trzeba stworzyć możliwość udostępnienia kamieniołomów dla zorganizowanego ruchu turystycznego i w celach edukacyjnych. Te rzeczy są kolizyjne, ale myślę, że jakiś złoty środek uda się wypracować - tłumaczył w ubiegłym roku prof. Dobrowolski, przy okazji podpisania umowy o współpracy UMCS z RDOŚ.
Prace w Bochotnicy są częścią większego projektu dotyczącego działań ochronnych na obszarach Natura 2000 i w rezerwatach przyrody w województwie lubelskim.
RDOŚ ma na ten cel 1,5 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych.