– Ma niespotykany kształt. Najbardziej podobają mi się jego filary – niespełna 9-letni Adaś Cios z Nielisza mówi o Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, który już wkrótce zostanie otwarty. Za rysunek przedstawiający największą inwestycję obecnie realizowaną w Lublinie zgarnął główną nagrodę w konkursie plastycznym „Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę”, organizowanym w ramach tegorocznych obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z województwa lubelskiego. Jego celem było zachęcenie ich do zainteresowania się tematyką Funduszy Europejskich i skierowanie uwagi na zmiany, jakie nastąpiły w otoczeniu dzięki środkom z Unii Europejskiej. Konkursowe zadanie polegało na stworzeniu pracy plastycznej w formacie A3, wybranymi technikami,
– Wpłynęło aż 421 prac plastycznych. Każda przedstawia jakiś projekt, czy to Park Zdrojowy w Nałęczowie, czy też Klasztor Dominikanów w Lublinie – mówiła podczas uroczystego ogłoszenia wyników Anna Brzyska, dyrektor Departament Zarządzania Programami Regionalnymi, która zasiadała w konkursowym jury.
– Wydaje się wszystkim, że konkursy plastyczne w urzędzie marszałkowskim, czy też w jakiejś innej instytucji samorządowej, to jest coś dziwnego? Nie! My łączymy piękno, które dzieci potrafią wyrazić plastycznie z tym, co urząd marszałkowski robi w swoim najważniejszym zadaniu, redystrybucji środków unijnych – podkreślił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
W każdej z kategorii – klasy I-IV i V-VIII konkursowe jury przyznało po trzy nagrody i 10 wyróżnień.
W młodszej grupie pierwsze miejsce zajął Adam Cios, uczeń 3. klasy Szkoły Podstawowej w Nieliszu. Od dwóch lat uczestniczy w zajęciach kółka plastycznego w Gminnym Ośrodku Kultury.
– To opiekunka naszego kółka, pani Justyna Malinowska zachęciła mnie do udziału. Kolejny raz brałem udział w konkursie. W ubiegłym roku dostałem nagrodę, elektryczną deskorolkę za Dworek w Ujazdowie. Tym razem zająłem pierwsze miejsce za rysunek Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Ma niespotykany kształt. Najbardziej podobają mi się jego filary. Jeszcze go nie widziałem na żywo, ale tata obiecał, że zaraz po zakończeniu uroczystości pojedziemy zobaczyć, jak wygląda – wyznał zwycięzca konkursu.
Drugie miejsce w kategorii klasy I–IV zajęła Julia Mostrąg (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kraśniku), a trzecie Karolina Laskowska (Szkoła Podstawowa w Żmudzi). Wyróżnienia otrzymali Alan Syta (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sobieszynie), Jagoda Adamczuk (Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu), Karolina Czerniak (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej), Agata Marciniewicz (Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu), Antonina Kozak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wąwolnicy), Gabriela Cembrowska (Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie) Krystian Chudzik (Zespół Szkół w Tuchowiczu), Seweryn Mazurek (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej), Blanka Maciuła (Szkoła Podstawowa nr 42 im. Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego w Lublinie), Zuzanna Golonka – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej)
W kategorii klasy V–VIII pierwsze miejsce zajęła Marcelina Witko Nabakka z Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu za rysunek zamojskiego Ratusza i Rynku. Drugi była Maksymilian Wierzbicki (Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Sadurkach), a trzecia Julia Śmigielska (Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wąwolnicy). Wyróżnienia dostali: Mariola Borys (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie), Michalina Słabek (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Krasnymstawie), Malwina Golik (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Szyszkowie), Adrianna Domańska (Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim), Sara Panas i Laura Panas (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim), Malwina Niezabitowska (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku), Jakub Tomasiewicz (Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie), Nikola Dzięgielewska (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku), Kai Hawkins (Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „Arka”).
Laureaci i wyróżnieni otrzymali zestawy malarskie, walizki ze zintegrowaną sztalugą oraz bilety do wykorzystania w laboratoriach w ZOOM-ie Natury w Janowie Lubelskim oraz vouchery do wykorzystania w Parku Linowym ZOOM Natury w Janowie Lubelskim, miejscu dofinansowanym z Funduszy Europejskich.