Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 września 2015 r.
21:07

Kurs angielskiego dla nauczycieli - Nowe wyzwania

Rozpoczynający się na dniach nowy rok szkolny to nie tylko nowe podręczniki, szkolne plecaki pełne galanterii papierniczej i nowe emocje, zwłaszcza wśród najmłodszych uczniów. Zmian spodziewać się mogą także rodzice oraz nauczyciele, dla których kolejny rok pracy dydaktyczno-wychowawczej zawsze wiąże się z koniecznością zapoznania się z nowymi przepisami oświatowymi. W roku szkolnym 2015-2016 zmian mogą spodziewać się także nauczyciele przedszkoli. W podstawie programowej wychowania przedszkolnego pojawia się nowy obszar

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kurs angielskiego dla nauczycieli

„Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym”. O wprowadzeniu obowiązkowej bezpłatnej nauki języka dyrekcja przedszkola mogła zdecydować już w minionym roku szkolnym, co oznacza że część przedszkolaków uczyła się wybranego języka obcego – w praktyce najczęściej języka angielskiego – już od 1 września 2014 roku. Od 1 września 2015 roku (czyli w roku szkolnym 2015/2016) obowiązkiem nauki objęte zostają wszystkie dzieci realizujące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, bez względu na to czy chodzą do przedszkola samorządowego, czy korzystają z wychowania przedszkolnego w innej formie. Słowem: w nadchodzącym roku szkolnym wszystkie przedszkolne grupy pięciolatków obligatoryjnie uczyć się będą języka obcego.

Z danych statystycznych wynika, że raptem 23% przedszkoli zatrudnia nauczyciela języka angielskiego mającego kompletne kwalifikacje. W blisko 42% placówek pracują nauczyciele, którzy w czasie studiów zaliczyli język angielski na poziomie co najmniej B2. Przedszkolaki najczęściej uczyły się angielskiego w formie płatnych zajęć dodatkowych.

Kwalifikacje przede wszystkim

Maluchy, jak to maluchy, na pewno prędko przystosują się do zmian i zaakceptują nowe (przynajmniej dla niektórych dzieci) zajęcia. Jednak dla nauczycieli pracujących w przedszkolach fakt pojawienia się nowych zapisów w podstawie programowej łączy się także, a może: przede wszystkim, z koniecznością uzupełnienia kwalifikacji.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej do końca sierpnia 2020 r. zajęcia z języka obcego w przedszkolu będą mogły prowadzić osoby, które mają uprawnienia do pracy w przedszkolu oraz np. certyfikat FCE (z oceną A lub B) ale jednocześnie nie mają przygotowania w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego. Do 1 września 2020 roku nauczyciele mają więc czas aby uzupełnić luki w wykształceniu i zyskać niezbędne przygotowanie metodyczne. Od tego dnia uprawnienia do nauczania języka obcego będą mieli wyłącznie ci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia, czyli uzyskali licencjat, w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne z zakresu wczesnego nauczania języka obcego; albo: ukończyli studia pierwszego stopnia w specjalności edukacja wczesnoszkolna z językiem obcym lub edukacja przedszkolna z językiem obcym. W grę wchodzą też studia podyplomowe oraz kursy doskonalące, w tym każdy specjalnie sprofilowany kurs języka angielskiego dla nauczycieli przedszkola kładący nacisk na wymagane przez MEN uprawnienia.

Czas – rzecz względna

Wydaje się, że czas dany nauczycielom na uzupełnienie kwalifikacji jest wystarczający, ale trzeba zdać sobie sprawę, że kolejne zmiany w prawie oświatowym wejdą w życie już w roku 2017. Od 1 września tego roku nauczanie języka obcego obejmie obligatoryjnie wszystkich przedszkolaków. Okres przejściowy, w którym nauczyciele mogą wciąż nauczać języka obcego nie mając przygotowania pedagogiczno-metodycznego w zakresie wczesnej nauki języka obcego należałoby spożytkować dwojako. Po pierwsze, po prostu doskonaląc umiejętności językowe – korzystając z kursów, konwersacji, lekcji z native speakerem. Kurs angielskiego dla nauczycieli przedszkola, bo, jak wspominaliśmy wyżej, język angielski jest najczęściej nauczanym w przedszkolach językiem, to możliwość odświeżenia wiedzy oraz poznania wciąż rozrastającego się słownictwa. Po drugie, zdobywając niezbędne uprawnienia pedagogiczne i metodyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe informacje

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium