Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 listopada 2009 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Lubelska młodzież rzadziej sięga po narkotyki niż rówieśnicy z innych miast

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Młodzież z Lublina znacznie rzadziej niż rówieśnicy z innych miast sięga po narkotyki, a wzrost popularności środków odurzających jest niewielki. To cieszy. Ale martwi fakt, że więcej niż co dziesiąty uczeń, który próbował narkotyków, dostał je po raz pierwszy... w rodzinnym domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie Ratusza. Fachowcy przepytali 800 młodych ludzi z ostatnich klas podstawówek, gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Magistrat chciał jasnej odpowiedzi na pytania: po jakie narkotyki sięga młodzież, jak wcześnie zaczyna próbować takich substancji, gdzie się w nie zaopatruje i jakie ma przez to problemy.

Masz synku

Młodzież zaczyna wcześnie. Pierwszy raz z narkotykami ma do czynienia przeważnie w drugiej klasie gimnazjum i zaczyna zwykle od marihuany. Rzadziej są to leki, amfetamina i ecstasy.

Swoją pierwszą działkę młodzież dostaje zwykle (57,9 proc. przypadków) od kolegów, na drugim miejscu są dilerzy (19,2 proc.), a na trzecim dom rodzinny i nie chodzi tu wyłącznie o rodzeństwo. Okazuje się, że są rodzice, którzy sami podają dziecku np. amfetaminę, by szybciej przyswoiło wiedzę przed klasówką. Dlaczego? Bo część z nich też wspomaga się w ten sposób, ślęcząc po nocach nad raportami lub udając się w długą podróż samochodem.

Główne źródło zaopatrzenia w narkotyki znajduje się poza szkołą. To, że w szkole można kupić środki odurzające potwierdza tylko 15,7 proc. badanych. Zaprzecza temu niewiele mniej, bo tylko 13,9 proc., a aż 70,4 proc. nie ma pojęcia, czy między lekcjami można zaopatrzyć się w narkotyki.

Znamy, wiemy

18,5 proc. gimnazjalistów i niemal co trzeciemu uczniowi szkoły średniej przynajmniej raz w ostatniego roku ktoś proponował zapalenie marihuany. A w przypadku amfetaminy taką propozycję usłyszało 14,2 proc. uczniów szkoły średniej. Co piąty gimnazjalista ma wśród przyjaciół osobę sięgającą po amfetaminę lub LSD.

Badacze zwracają uwagę na nowe zjawisko łączenia marihuany lub tabletek z alkoholem i przyznają, że zakres eksperymentów z heroiną był większy od tego, którego się spodziewali.
Częściej odurzają się chłopcy, przy czym wyjątkiem są próby z lekami nasennymi i uspokajającymi, po które chętniej sięgają dziewczęta

Rozrywkowo

To właśnie chęć dobrej zabawy młodzież wskazuje jako główny powód sięgania po narkotyki. Twierdzi tak połowa badanych. Co czwarty bierze z ciekawości, tych, którzy uciekają tak od problemów, jest znacznie mniej.

Dlatego to właśnie w miejscach związanych z rozrywką narkotyki pojawiają się najczęściej. Niemal 70 proc. badanych mówi, że bierze na imprezach domowych. Na drugim miejscu są dyskoteki, a 40 proc. wskazuje na szkołę, dalej są puby, bursy i... centra handlowe. Autorzy raportu twierdzą, że duża konkurencja wśród pubów sprawia, że ich obsługa przymyka oko na to, że wśród gości są też nieletni i że biorą narkotyki.

Niewesoło...

Niemal co piąty młody człowiek przyznał, że przez narkotyki miał niechciane doświadczenia seksualne. 28 proc. wskazuje na problemy z rodzicami. Równocześnie ponad połowa uznaje podział narkotyków na tzw. twarde i miękkie. A to może mieć zgubne skutki paradoksalnie dlatego, że młodzież słyszy, że taki podział jest nieprawdziwy. Stąd tylko krok do tego, by uczeń wyrobił sobie przekonanie, że skoro marihuana go nie zrujnowała, to czemu by nie spróbować heroiny?

– Od jakiegoś czasu uzależnienie nie jest głównym problemem, bo na 20 osób, które eksperymentują z różnymi środkami psychoaktywnymi, uzależnić może się jedna. To mało – mówi dr Ireneusz Siudem, psycholog, autor badań. – Ale nie znam narkomana, który jest na detoksie i który by nie zaczynał od marihuany – przestrzega.

Tymczasem, dwie trzecie badanych twierdzi, że okazjonalne używanie narkotyków nie może prowadzić do uzależnienia.

...chociaż nieźle

Autorzy badań porównali najnowsze dane z tymi sprzed czterech lat. Co się okazało? Wśród gimnazjalistów najbardziej wzrosła popularność amfetaminy i środków wziewnych takich jak np. rozpuszczalniki i gaz do zapalniczek, choć i tak najbardziej popularna jest marihuana. Miłośników tracą za to grzyby halucynogenne i LSD.

W przypadku uczniów szkół średnich odsetek sięgających po marihuanę utrzymał się na poziomie sprzed czterech lat, podobnie jest z ecstasy, spada za to zainteresowanie inhalantami, grzybkami i LSD. W szkołach średnich przybywa uczniów odurzających się amfetaminą, nieznacznie rośnie znikomy wręcz odsetek sięgających po kokainę i heroinę. Zarówno w gimnazjach, jak w liceach wyraźnie widać coraz większą popularność sterydów.

Co u innych?

Na tle Polski wypadamy nieźle. W skali kraju inhalanty są w gimnazjach dwa razy bardziej popularne niż w Lublinie, w innych miastach wyraźnie częściej sięga się po marihuanę, w przypadku amfetaminy Lublin nie odstaje od innych miast, przoduje tylko jeśli chodzi o grzyby halucynogenne. W szkołach średnich wyniki Lublina i reszty Polski są bardziej zbliżone, ale i tak wypadamy lepiej.

I co dalej

Co zrobić, by młodzież się nie odurzała? – Mówienie "nie ćpaj Jasiu, bo to złe” jest w ogóle nieprzydatne – mówi dr Siudem. Stąd coraz mniej propagandowych pogadanek klasowych. Teraz, zamiast umoralniać wszystkich, szuka się tych, do których komunikat powinien dotrzeć. W szkołach wybiera się bardziej zagrożone grupy, prowadzi akcje w klubach.

W Lublinie tylko dziesięć lokali zgodziło się na to, żeby odwiedzali je tzw. partyworkerzy namawiający młodzież do niesięgania po środki odurzające. W roli partyworkerów często występują atrakcyjne studentki i przystojni studenci, którzy od razu wzbudzają zainteresowanie.
Na walkę z narkomanią Lublin chce wydać w przyszłym roku 300 tys. zł.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium