Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 listopada 2009 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Lubelska młodzież rzadziej sięga po narkotyki niż rówieśnicy z innych miast

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A

Młodzież z Lublina znacznie rzadziej niż rówieśnicy z innych miast sięga po narkotyki, a wzrost popularności środków odurzających jest niewielki. To cieszy. Ale martwi fakt, że więcej niż co dziesiąty uczeń, który próbował narkotyków, dostał je po raz pierwszy... w rodzinnym domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie Ratusza. Fachowcy przepytali 800 młodych ludzi z ostatnich klas podstawówek, gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Magistrat chciał jasnej odpowiedzi na pytania: po jakie narkotyki sięga młodzież, jak wcześnie zaczyna próbować takich substancji, gdzie się w nie zaopatruje i jakie ma przez to problemy.

Masz synku

Młodzież zaczyna wcześnie. Pierwszy raz z narkotykami ma do czynienia przeważnie w drugiej klasie gimnazjum i zaczyna zwykle od marihuany. Rzadziej są to leki, amfetamina i ecstasy.

Swoją pierwszą działkę młodzież dostaje zwykle (57,9 proc. przypadków) od kolegów, na drugim miejscu są dilerzy (19,2 proc.), a na trzecim dom rodzinny i nie chodzi tu wyłącznie o rodzeństwo. Okazuje się, że są rodzice, którzy sami podają dziecku np. amfetaminę, by szybciej przyswoiło wiedzę przed klasówką. Dlaczego? Bo część z nich też wspomaga się w ten sposób, ślęcząc po nocach nad raportami lub udając się w długą podróż samochodem.

Główne źródło zaopatrzenia w narkotyki znajduje się poza szkołą. To, że w szkole można kupić środki odurzające potwierdza tylko 15,7 proc. badanych. Zaprzecza temu niewiele mniej, bo tylko 13,9 proc., a aż 70,4 proc. nie ma pojęcia, czy między lekcjami można zaopatrzyć się w narkotyki.

Znamy, wiemy

18,5 proc. gimnazjalistów i niemal co trzeciemu uczniowi szkoły średniej przynajmniej raz w ostatniego roku ktoś proponował zapalenie marihuany. A w przypadku amfetaminy taką propozycję usłyszało 14,2 proc. uczniów szkoły średniej. Co piąty gimnazjalista ma wśród przyjaciół osobę sięgającą po amfetaminę lub LSD.

Badacze zwracają uwagę na nowe zjawisko łączenia marihuany lub tabletek z alkoholem i przyznają, że zakres eksperymentów z heroiną był większy od tego, którego się spodziewali.
Częściej odurzają się chłopcy, przy czym wyjątkiem są próby z lekami nasennymi i uspokajającymi, po które chętniej sięgają dziewczęta

Rozrywkowo

To właśnie chęć dobrej zabawy młodzież wskazuje jako główny powód sięgania po narkotyki. Twierdzi tak połowa badanych. Co czwarty bierze z ciekawości, tych, którzy uciekają tak od problemów, jest znacznie mniej.

Dlatego to właśnie w miejscach związanych z rozrywką narkotyki pojawiają się najczęściej. Niemal 70 proc. badanych mówi, że bierze na imprezach domowych. Na drugim miejscu są dyskoteki, a 40 proc. wskazuje na szkołę, dalej są puby, bursy i... centra handlowe. Autorzy raportu twierdzą, że duża konkurencja wśród pubów sprawia, że ich obsługa przymyka oko na to, że wśród gości są też nieletni i że biorą narkotyki.

Niewesoło...

Niemal co piąty młody człowiek przyznał, że przez narkotyki miał niechciane doświadczenia seksualne. 28 proc. wskazuje na problemy z rodzicami. Równocześnie ponad połowa uznaje podział narkotyków na tzw. twarde i miękkie. A to może mieć zgubne skutki paradoksalnie dlatego, że młodzież słyszy, że taki podział jest nieprawdziwy. Stąd tylko krok do tego, by uczeń wyrobił sobie przekonanie, że skoro marihuana go nie zrujnowała, to czemu by nie spróbować heroiny?

– Od jakiegoś czasu uzależnienie nie jest głównym problemem, bo na 20 osób, które eksperymentują z różnymi środkami psychoaktywnymi, uzależnić może się jedna. To mało – mówi dr Ireneusz Siudem, psycholog, autor badań. – Ale nie znam narkomana, który jest na detoksie i który by nie zaczynał od marihuany – przestrzega.

Tymczasem, dwie trzecie badanych twierdzi, że okazjonalne używanie narkotyków nie może prowadzić do uzależnienia.

...chociaż nieźle

Autorzy badań porównali najnowsze dane z tymi sprzed czterech lat. Co się okazało? Wśród gimnazjalistów najbardziej wzrosła popularność amfetaminy i środków wziewnych takich jak np. rozpuszczalniki i gaz do zapalniczek, choć i tak najbardziej popularna jest marihuana. Miłośników tracą za to grzyby halucynogenne i LSD.

W przypadku uczniów szkół średnich odsetek sięgających po marihuanę utrzymał się na poziomie sprzed czterech lat, podobnie jest z ecstasy, spada za to zainteresowanie inhalantami, grzybkami i LSD. W szkołach średnich przybywa uczniów odurzających się amfetaminą, nieznacznie rośnie znikomy wręcz odsetek sięgających po kokainę i heroinę. Zarówno w gimnazjach, jak w liceach wyraźnie widać coraz większą popularność sterydów.

Co u innych?

Na tle Polski wypadamy nieźle. W skali kraju inhalanty są w gimnazjach dwa razy bardziej popularne niż w Lublinie, w innych miastach wyraźnie częściej sięga się po marihuanę, w przypadku amfetaminy Lublin nie odstaje od innych miast, przoduje tylko jeśli chodzi o grzyby halucynogenne. W szkołach średnich wyniki Lublina i reszty Polski są bardziej zbliżone, ale i tak wypadamy lepiej.

I co dalej

Co zrobić, by młodzież się nie odurzała? – Mówienie "nie ćpaj Jasiu, bo to złe” jest w ogóle nieprzydatne – mówi dr Siudem. Stąd coraz mniej propagandowych pogadanek klasowych. Teraz, zamiast umoralniać wszystkich, szuka się tych, do których komunikat powinien dotrzeć. W szkołach wybiera się bardziej zagrożone grupy, prowadzi akcje w klubach.

W Lublinie tylko dziesięć lokali zgodziło się na to, żeby odwiedzali je tzw. partyworkerzy namawiający młodzież do niesięgania po środki odurzające. W roli partyworkerów często występują atrakcyjne studentki i przystojni studenci, którzy od razu wzbudzają zainteresowanie.
Na walkę z narkomanią Lublin chce wydać w przyszłym roku 300 tys. zł.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium