Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 sierpnia 2006 r.
17:46
Edytuj ten wpis

Lublin tematem międzynarodowym

0 0 A A

Sprawa surrealistycznej i niepotrzebnej afery wokół Pomnika Ofiar Getta przy Placu Ofiar Getta nabrała już kontekstu międzynarodowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Największa i najstarsza ukazująca się na świecie w języku żydowskim, wydawana w Nowym Jorku od 1897 roku, gazeta „Forverts” piórem Ruhli Schaechter pisze w aktualnym wydaniu weekendowym o tym, co się działo wokół monumentu ostatnio oraz przypomina historię jego powstania. Prezentuje też opinie na temat zamiaru jego usuwania.

Tekst zaczyna się na pierwszej stronie od zdjęcia Morrissa Marian Wajsbrota, prezesa New Lubliner & Vicinity Society, który trafił do „Dziennika Wschodniego” z dokumentacją powstawania i otwarcia pomnika w 1963 roku i udzielił nam wywiadu, od którego rozwój wydarzeń nabrał nowej dynamiki. W efekcie miasto przestało nalegać na wyprowadzenie pomnika na błonia pod Zamkiem lub na rogatkę lubartowską w okolice budynku dawnej szkoły talmudycznej, jesziwy.
Cytowany jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, który także na naszych łamach krytykował pomysł usuwania pomnika Holocaustu.
Opisywana jest historia powstawania pomnika, gromadzenia nań środków, prezentacji projektów rzeźbiarskich tej realizacji itp.
Konkluzja jest optymistyczna. Eksponuje ją m.in. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Osiągnięto wreszcie porozumienie, bowiem jak się okazało, inwestor, który ma budować na Placu Ofiar Getta kompleks garażowo-handlowy, wcale nie stawiał sprawy na ostrzu noża i nie domagał się usunięcia pomnika za wszelką cenę. Przyrzekł też pozostawić go na swym miejscu i stosownie wkomponować w architekturę całości.
Przytaczana jest idea Morrisa Mariana Wajsbrota, aby pomnik na czas budowy eksponowany był zgodnie z założeniami martyrologicznymi i w godnym miejscu związanym z żydowską tradycja lubelską. Wskazuje na plac przed Szkołą Podstawową Nr 24 przy ul. Niecałej 1 u zbiegu z Radziwiłłowską. Ratusz jest za, szkoła się zastanawia, „Forverts” obiecuje sprawę pilotować.
– Wierzę, że ostatecznie zwycięży rozsądek i sprawę rozwiążemy w duchu lubelskiej zgody – komentuje artykuł Wajsbrot. – Trzeba rozmawiać zawsze i to się sprawdza. Do finału brakuje jeszcze rozwiązania detali, ale i to powinniśmy osiągnąć. M.in. chodzi o wpisanie pomnika do ksiąg wieczystych właściwych dla nieruchomości. Tak, aby jego tam obecność nabrała charakteru prawnego, a nie woluntarnego, zależnego od aktualnej dobrej woli. Takie jest stanowisko całej naszej społeczności: i Żydów w Lublinie, i Warszawskiej Gminy Żydowskiej.
Pytany czy zamierza odwiedzić swoje rodzinne miasta w najbliższym czasie, Marian Wajsbrot mówi, że byłoby to dla niego ogromnym przeżyciem. Jak się dowiadujemy, Andrzej Wilczewski, prezes „Arkad” oglądał już plac przed SP 24. I nie widzi problemu, by monument tam przenieść. Wymienia nawet początek listopada br., jako ewentualną datę korespondująca z rocznicą likwidacji getta lubelskiego i rocznicą odsłonięcia pomnika w 1963 roku. Może byłaby wtedy okazja do wizyty lubelskich Żydów z USA i uściśnięcia u stóp monumentu dłoni z dzisiejszymi mieszkańcami miasta.
Warto, aby taki lubelski komunikat też poszedł w świat i został dostrzeżony. Na wizerunek Lublina podziałałby zdecydowanie lepiej niż to, co się działo wokół pomnika dotąd. Kłopoty wizerunkowe nie powinny być dominującym polskim „specialite de la maison”...



Pozostałe informacje

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

Robert Lis

Cztery lata dyrektora Lisa. Powody odejścia ze szpitala

Robert Lis z końcem roku rozstaje się ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Potwierdza, że na rezygnację z dyrektorskiego stanowiska złożyły się głównie względy osobiste. A placówkę zostawia w dobrej kondycji.

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"
film

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"

Lubelscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami ze stolicy zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego za pedofilię. Najbliższe 6 lat spędzi w więzieniu.

AWP Budowlani II Lublin zakończyła rundę jesienną przegraną z KS AWF AZS II Warszawa

AWP Budowlani II Lublin zakończyli rundę porażką w Warszawie

W ostatnim meczu rundy jesiennej AWP Budowlani II Lublin przegrali na wyjeździe z KS AZS AWF II Warszawa.

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Alkohol i jazda na motocyklu to nie jest dobre połączenie. Przekonał się o tym 77-letni mieszkaniec powiatu ryckiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium