Powiat biłgorajski. Klamka zapadła pod koniec zeszłego roku. W tym ruszy generalny remont drogi łączącej Łukową z Księżpolem. Na tę inwestycję gmina czekała bardzo długo. Dlatego będą jej podporządkowane tegoroczne wydatki samorządu.
Ale wójt przyznaje, że remont drogi między Łukową a Księżpolem od lat spędzał mu sen z powiek. Nareszcie się tej inwestycji doczekał. – Będziemy ten odcinek robić do spółki z powiatem. My damy ponad 1,5 miliona złotych. To aż 70 procent samorządowego udziału w tej inwestycji (85 proc. całości wydatków pochodzi z unijnego RPO – red.) – mówi z dumą Stanisław Kozyra, który w Łukowej rządzi już trzecią kadencję. Tę dobiegającą końca zalicza do udanych. Bo udało się ocieplić i zmodernizować ośrodek zdrowia i GOK. Budynki w nowym kształcie są dumą samorządu.
– Poza tym staraliśmy się sukcesywnie dbać o gminne drogi i łatać, ile się dało, m.in. w Łukowej III i na trasie z Łukowej do Babic – wylicza wójt. – Zrobiliśmy parkingi i zagospodarowaliśmy teren przy istniejącym kompleksie sportowym, a teraz czas pomyśleć może o budowie Orlika. A w tym roku zaczniemy jeszcze kanalizację Chmielka.
Bo gmina Łukowa to także mniejsze miejscowości. Poza Chmielkiem, w jej skład wchodzą jeszcze wsie Pisklaki, Szostaki, Osuchy, Podsośnina, Kozaki, Borowiec i Szarajówka. Ich mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa, a znaczna ich część specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości tytoniu. Wielu znajduje również zatrudnienie w zakładach przemysłowych, np. fabryce mebli Black Red White i fabryce szkła Convex Glass w Chmielku.
– Tam gdzie jest biznes, tam i są jakieś inwestycje. O małych wioskach wójt jakby zapomniał – skarży się tymczasem jeden z mieszkańców Podsośniny. – I szkoda, że taka bogata gmina, a przedszkola dla dzieci dotąd nie ma – mówi mama 5-latka z Łukowej. – Pomyślimy o przedszkolu w tym roku – obiecuje Kozyra.
KRYTERIA EKONOMICZNE
Inwestycje w roku 2009 – 2 459 304 zł (24,4 proc. w budżecie gminy)
Dofinansowanie zewnętrzne – 2 013 304 zł (439 na jednego mieszkańca)
Liczba firm – 117
Liczba bezrobotnych – 98 (2,14 proc)
Dochody własne gminy w 2009 roku – 2 714 901
Zadłużenie na koniec 2009 roku – 1 460 000 (14,5 proc. dochodów)
KRYTERIA SPOŁECZNE
Finansowania kultury, rekreacji i sportu – 4 proc. budżetu
Żłobki – 0
Przedszkola – 0
Szkoły – 3 szkoły podstawowe, 1 gimnazjum
Zwodociągowanie gminy – 98 proc.
Kanalizacja – 60 proc.
Sieć gazociągowa – 0