Arcybiskup Stanisław Budzik broni prof. Jana Oleszczuka, znanego lubelskiego lekarza, na którego spadła fala krytyki za podpisanie "Deklaracji wiary". - Zarzuty wobec niego są bezzasadne - uważa metropolita lubelski
Dzisiaj za wszystkimi sygnatariuszami deklaracji wstawił się arcybiskup Stanisław Budzik, szczególną solidarność wyraził z prof. Oleszczukiem.
- W przestrzeni publicznej pojawiły się ostatnio oskarżenia kierowane pod adresem osób, które podpisały "Deklarację wiary”. W związku z tym Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, wyraża solidarność z jej sygnatariuszami, zwłaszcza z prof. Janem Oleszczukiem z Lublina, na którym skoncentrowały się ostatnio ataki ze strony niektórych środowisk - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Lubelskiej.
Całe oświadczenie metropolity lubelskiego:
"Prof. Jan Oleszczuk od 40 lat wykonuje pełną poświęcenia pracę w służbie człowiekowi. Jest uznanym lekarzem i specjalistą, co znalazło swój wyraz w mianowaniu go Wojewódzkim Konsultantem ds. Ginekologii i Położnictwa. Jest autorytetem medycznym i moralnym. Podpisanie przez niego "Deklaracji wiary” nie zmienia niczego w jego dotychczasowej praktyce lekarskiej. Bezzasadnym jest więc zarzut jakoby podpisanie przez prof. Oleszczuka wspomnianej deklaracji miało negatywny wpływ na wykonywanie funkcji Wojewódzkiego Konsultanta. Państwo Polskie uznaje klauzulę sumienia i konstytucyjne prawo obywateli do posiadania i wyrażania swoich przekonań. Dotyczy ono zarówno wierzących, jak i niewierzących. Wolność sumienia i wyznania to podstawowe prawa człowieka, do respektowania których Polska zobowiązała się poprzez ratyfikację odpowiednich aktów prawa, także międzynarodowego. Prawo do wolności sumienia jest również zapisane w Kodeksie Etyki Lekarskiej.
Warto w tym miejscu przywołać nauczanie św. Jana Pawła II, który w encyklice "Evangelium vitae” napisał, że "kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (nr 74)."
Sześciopunktową "Deklarację wiary" podpisało w sumie 2 tys. lekarzy z całej Polski. Stawia ona "pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim”.
Deklarację przygotowała Wanda Półtawska, lekarka i wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły. Według zapisów dokumentu "podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła (…)” a uznanie "pierwszeństwa prawa Bożego nad prawem ludzkim jest aktualną potrzebą przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji”.