Wszystko będzie "naj”. Najdłuższy korowód. Najmocniej obsadzony konkurs na wieńce. Najlepsza scena.
Do Janowa Lubelskiego zjadą w niedzielę rolnicy ze wszystkich powiatów, żeby uczcić tegoroczne zbiory. Przybędą ubrani w swoje odświętne regionalne stroje. Przywiozą wieńce uwite ze zbóż symbolizujących plon pól i ozdobione owocami jako plon sadów i orzechami jako plon lasów.
Tak wyposażeni przejdą przez miasteczko w barwnym i rozśpiewanym orszaku od kościoła do miejsca imprezy dożynkowej: na hipodrom nad zalewem. Tu jury będzie oceniać wieńce w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej.
Rolnicy pochwalą się także tym, co zebrali z pół i tradycyjnymi potrawami. Nie zabraknie ekspozycji zwierząt hodowlanych i sprzętu rolniczego. Stowarzyszenie Twórców Ludowych zorganizuje kiermasz rękodzieła artystycznego.
Folklor pojawi się również na scenie. Zaplanowano występy wiejskich kapel z różnych powiatów, w tym wielu z janowskiego. Choć królować będzie tradycja ludowa, to znajdzie się także miejsce na klimaty szlacheckie. Dwukrotnie na scenę wejdzie grupa Sarmaci. Artyści w żupanach, kontuszach, ozdobnych pasach, szarawarach i kołpakach zaprezentują dworską muzykę, a także tańce i dowcipy.
Na dożynkach nie będą się nudzić także ci, którzy od tradycyjnej rozrywki wolą nowoczesną sztukę estradową. W szczególności usatysfakcjonowani powinni być zwolennicy muzyki poprockowej. W Janowie prawie dwugodzinny koncert da dawno nie słyszana na żywo na Lubelszczyźnie Budka Suflera. Zespół właśnie przygotowuje nowy album, można się zatem spodziewać, że zechce pochwalić się efektami swojej pracy. Na pewno przypomni swoje największe przeboje na czele ze "Snem o dolinie”, "Takim tangiem” i "Balem wszystkich świętych”.
Ponad pół godziny organizatorzy Święta Plonów zarezerwowali dla grupy Kashmir. To wystarczy, by kapela Kasi Pietras, córki Beaty Kozidrak, wykonała wszystkie swoje singlowe piosenki. Czyli "Nie jestem dla Ciebie”, "Namaluję Twoją twarz”, "Kashmir i kapelusze”, "Opowiedz” i najlepszą "Ok, nie chcę nic więcej”.
I jeszcze dobra wiadomość dla najmłodszych. Z półtoragodzinnym programem wystąpi najpopularniejsza grupa dziecięca Arka Noego.
Program
12.30: Korowód dożynkowy
13.15: Powitanie delegacji dożynkowych
13.30: Obrzęd wieńcowy
13.50: Przemówienie marszałka województwa lubelskiego
14.00: Koncert kapeli Sarmaci
14.20: Koncert kapel ludowych
14.40: Koncert kapeli Sarmaci
15.00: Koncert zespołu Arka Noego, pokazy straży pożarnej i ratownictwa medycznego
16.30: Wręczenie nagród w konkursie na wieniec dożynkowy
16.45: Koncert kapel ludowych
17.05: Koncert kapel z powiatu janowskiego
17.50: Występ formacji tańców latynoamerykańskich
18.10: Koncerty zespołów muzycznych (m.in. Kashmir i Budka Suflera)
21.45: Pokaz ogni sztucznych