Dla niewidomych przygotowano tablice z informacjami w brajlu. W najtrudniejszych miejscach zbudowano podjazdy dla wózków inwalidzkich. Trasa przystosowana dla osób niepełnosprawnych ciągnie się wzdłuż Bystrzycy od Piotrowic do Osmolic.
Własnymi rękami ten szlak turystyczny o nazwie „Rechotka” zbudowali uczniowie integracyjnego Zespołu Szkół nr 3 w Lublinie. Pomagały im nauczycielki: Ewa Woźniak i Anna Zając.
– Do naszej szkoły chodzą uczniowie sprawni, ale także niewidomi, niesłyszący, poruszający się o kulach, na wózkach. Dzięki takim pomysłom, jak ścieżka turystyczna, niepełnosprawni wychodzą do ludzi, korzystają z życia na równi z innymi, przełamują bariery i pokazują, że są wartościowymi ludźmi – nie kryje radości pani Ewa, pomysłodawczyni ścieżki.
Sołtys Piotrowic dał narzędzia i taczki. Mieszkańcy tańsze noclegi na czas budowy. Rękawy zakasało 20 uczniów i wolontariuszy ZS nr 3. Trasa ma kilka kilometrów. Oprócz zwykłych oznakowań, postawiono dodatkowe dla niepełnosprawnych, dla niewidomych tablice z legendą w brajlu. Żaden turysta nie powinien się zgubić. Szlak jest bardzo dobrze opisany. Piechurzy i rowerzyści mogą poczytać o terenach, przez które wędrują oraz o twórcach ścieżki. – W trudnych do przebycia miejscach wybudowaliśmy podjazdy z drewna – opowiada pani Ewa. – Osoba na wózku może je pokonać bez problemów.
Trasę zbudowano z pieniędzy unijnych. Ewa Woźniak współpracuje ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Społecznych „Asocjace”. To ona wymyśliła projekt „Bystrzyca dla wszystkich, wszyscy dla Bystrzycy” i zdobyła fundusze.
Trasa będzie udoskonalana. Boczne krawędzie szlaku zostaną obłożone kamieniami tak, aby osoby niewidome, używające lasek, mogły się zorientować w terenie. 17 czerwca na rynku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się oficjalna premiera i prezentacja tej nietypowej ścieżki ekologicznej.