Kto będzie rządził w radach miejskich w Kraśniku, Lubartowie, Łęcznej, Puławach i Świdniku? Jakie będą zawiązywane koalicje?
PO – 4
PiS – 8
Lubię Kraśnik – 6
Lewica, razem dla Kraśnika i Powiatu – 3
Frekwencja – 57,05 proc.
W radzie możliwa jest podobna koalicja jak w poprzedniej kadencji, kiedy burmistrzem był Piotr Czubiński. Chodzi o Stowarzyszenie Lubię Kraśnik ( z tego komitetu startował Czubiński), PO i Lewicę. Koalicjanci mieliby wówczas 13 mandatów na 21. Dotychczasowa opozycja: PiS – 8. – Mam jednak nadzieję, że zwycięży rozsądek i będziemy mogli utworzyć szeroko pojętą koalicję, bez względu na wynik wyborów na burmistrza – mówi Jerzy Misiak, radny PiS.
Lubartów
PiS – 6
PO – 5
Współpraca i Rozwój – 4
Wspólnota Lubartowska – 4
Praworządny Lubartów – 1
Sąsiedzi – 1
Frekwencja – 53,85 proc.
Jaka będzie koalicja w radzie będzie zależało od tego, kto zwycięży w drugiej turze wyborów na burmistrza: Janusz Bodziacki czy Jerzy Zwoliński. Zwycięzca będzie się starał skupić wokół siebie większość w radzie. Bodziackiemu, który na poparcie sześciu radnych PiS, wystarczy wejście w koalicję z PO (5 mandatów). Zwoliński może liczyć na 4 radnych komitetu Współpraca i Rozwój. Żeby uzyskać większość, potrzebuje jeszcze co najmniej siedmiu radnych a to wymaga zbudowania szerokiej koalicji.
Pełny skład Rady Miasta Lubartów - na MM Lubartów
Łęczna
Wspólna Sprawa – 6
PO – 3
PiS – 2
Twój Samorząd – 3
Wspólna Przyszłość – 2
Prawicowe Porozumienie Ziemi Łęczyńskiej – 3
Samorządowe Forum Ziemi Łęczyńskiej – 2
Frekwencja – 46,31 proc.
Do 21 mandatowej rady weszli przedstawiciele 7 komitetów wyborczych. Najwięcej mandatów – 6 – zdobył Komitet Wyborczy "Wspólna Sprawa”. To komitet Teodora Kosiarskiego, ponownie wybranego burmistrzem. "Wspólna Sprawa” będzie prawdopodobnie współpracować w radzie z PO (3 mandaty), KW "Twój Samorząd” (3) i KW "Wspólna Przyszłość” (2). W ten sposób może powstać 14-mandatowa koalicja, pozwalająca na sprawne zarządzanie miastem.
Puławy
SLD – 1
PO – 6
PiS – 8
PSPP – 8
Frekwencja – 44,93 proc.
W radzie po osiem mandatów przypadło kandydatom Porozumienia Samorządowego Prawicy Puławskiej i PiS. Platforma wprowadziła sześciu radnych, a jednego SLD. Zarówno PSPP jak i PiS poprawiły swój wynik sprzed czterech lat. Komitet prezydenta Janusza Grobla wprowadził o czterech radnych więcej, PiS o jednego. To oznacza, że do rządzenia potrzebna będzie koalicja PSPP z PiS lub Platformą. Z tą ostatnią komitet Grobla rządził już w ostatniej kadencji.
Pełny skład Rady Miasta Puławy - na MM Puławy
Świdnik
PO – 6
Rodzina i Prawo – 11
Świdnik Wspólna Sprawa – 4
Frekwencja 40,78 proc.
Układ sił w nowej radzie jest podobny do tej sprzed wyborów. Większość ma Rodzina i Prawo, choć ten komitet ma teraz o dwa mandaty mniej. Burmistrzem został wybrany ponownie Waldemar Jakson, popierany przez RiP. – Mimo większości w radzie, nie wykluczamy, że jakieś rozmowy się rozpoczną – przewiduje Andrzej Radek, były zastępca burmistrza, który wszedł do nowej rady z komitetu RiP. – Na razie nie ma jednak oficjalnych danych z wyborów do rady, więc trudno mówić, co będzie.