Agencja Rynku Rolnego chce aby wszyscy uczniowie klas I-III szkoły podstawowej dostawali za darmo owoce i warzywa w szkole. Mają temu służyć działania promocyjne w całym kraju
– Impreza się udała. Pogoda też dopisała – przyznaje Andrzej Pastuszak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 7. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej (powiat lubelski), gdzie 18 czerwca została zorganizowana „Spartakiada owocowo-warzywna”.
– Na spartakiadzie bawiło się kilkaset dzieci nie tylko z naszej szkoły, ale też szkół ościennychBardzo chętnie stawały do różnych konkursów – dodaje dyrektor. – Były gry i zabawy, wszystko oparte o zasady zdrowego odżywiania.
Podobne imprezy Agencja Rynku Rolnego zorganizowała we wszystkich województwach.
Wakacyjny przebój i pikniki
Pomimo ogromnej popularności programu „Owoce i warzywa w szkole” nie wszystkie polskie szkoły w nim uczestniczą. Na 13,4 tysiąca wszystkich podstawówek w programie bierze udział 11,5 tysiąca szkół. Choć to czołowy wynik w Europie, to Agencja Rynku Rolnego ma ambicje aby w nowym roku szkolnym wszyscy uczniowie klas I-III dostawali owoce, warzywa i soki.
Z komunikatem promującym program Agencja wychodzi także do rodziców. Powstał otwór „Czy rodzice wszyscy wiedzą”, gdzie tekst do muzyki Andrzeja Smolika zaśpiewali Julia Kamińska i Jarosław Boberek, aktorzy znani z dubbingowania filmów dla dzieci.
Kolejnym elementem promocji są imprezy plenerowe organizowane w całej Polsce pt. „Spartakiada owocowo-warzywna” i „Owocowo-warzywny piknik rodzinny”.
– Spartakiady odbywały się w mniejszych miejscowościach, a pikniki będą w lipcu w większych miastach – mówi Marek Wojciechowski, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego ARR w Lublinie. – My taki piknik zaplanowaliśmy wstępnie na 12 lipca w Zamościu.
Lubelskie na 6. miejscu
Liczba szkół w Lubelskiem, które biorą udział w programie „Owoce i warzywa w szkole” z roku na rok rośnie. W pierwszym roku po wejściu programu – 2009/2010 zgłosiło się 328 szkół w naszym regionie. W II semestrze roku szkolnego 2013/2014 było tych szkół już 766. – Obecnie w programie uczestniczy 860 szkół – podaje Wojciechowski.
W naszym regionie owoce, warzywa i soki dostaje 82,7 tysiąca dzieci. To 91,5 proc. grupy docelowej.
– W programie bierzemy udział od samego początku – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej. W placówce, którą kieruje, świeże owoce i warzywa dostaje prawie dwustu uczniów. – Dzieci najbardziej lubią jabłka i gruszki. Bardzo smakują im również owoce sezonowe – truskawki i borówki. Chętnie też piją soki.
– Z gustami uczniów jest bardzo różnie. Im mniejsze dzieci tym więcej owoców i warzyw im smakuje – dodaje Danuta Giletycz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie. Dyrektorka przyznaje też, że są takie dni kiedy uczniowie chętnie otrzymaliby dokładkę.
Jej zdaniem dobrze byłoby gdyby program został rozszerzony. – Więcej uczniów powinno z niego korzystać – postuluje Giletycz. – Z przyjemnością owoce i warzywa jadłyby też dzieci z klas IV-VI.
Owoce i warzywa w szkole
Program w większości finansowany jest ze środków unijnych (ponad 80 proc.) i z budżetu krajowego. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas I-III i zerówek. Dzieci 2-3 razy w tygodniu dostają świeże owoce i warzywa. Są one przygotowane do spożycia – dojrzałe i umyte. Każde dziecko otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
Wśród owoców i warzyw są jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewka, słodka papryka, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub szkoła (w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom).
Szykują się zmiany
Od roku szkolnego 2017/2018 programy „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole” zostają zastąpione nowym „Programem dla szkół”. Jak podaje ARR „Nowy Program dla szkół ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole.” Po zmianie dzieci będą otrzymywać owoce i warzywa i produkty mleczne.
Będą też brały udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp. Zasady realizacji programu zostaną określone w przepisach krajowych i Unii Europejskiej.