Kraśnik, Świdnik, Janów Lubelski. Jak będziemy świętować 3 maja?
XVIII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej
Tegoroczna impreza miała odbywać się w kilku miejscach. Pogoda popsuła plany, więc wszystkie wydarzenia przeniesiono do Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. W godz. 14-17 zaplanowano m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych i zabytkowego sprzętu wojskowego.
Będzie też konkurs recytatorski poezji patriotycznej i wystawa prac " Ja, mały patriota”.
Na stadionie miał być także rozegrany mecz o "Puchar Niepodległości” między urzędnikami i służbami mundurowymi. - Mecz został przesunięty na inny termin - Michał Mulawa, p.o. dyrektora CKiP.
O godz. 14 rozpoczną się przesłuchania konkursowe, a o 17.30 rozpoczną się występy artystyczne. O godz. 20 na scenie pojawi się Edyta Geppert. Wstęp wolny.
• 4 maja. Powiatowe Obchody Kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystości w kościele p.w. WNMP rozpoczną się od mszy pod przewodnictwem bp Artura Mizińskiego. O godz. 14. występy artystów kraśnickich. Na scenie pojawią się również Jacek Kadis i Michal Dzik, Urszula i Ewelina Olszówka oraz Guadelupe (od. godz. 17.30). Tuż przed godz. 19 wspólne śpiewanie "Barki”. W programie części uroczystości także "Pop oratorium Miłosierdzie Boże” Zbigniewa Małkowicza (godz. 19.10) i koncert Emmanuel Gospel.
Świdnik
Uroczystości na pl. Konstytucji 3 maja rozpoczną się o godz. 9. O godz. 10.30 w kościele pw. NMP Matki Kościoła zostanie odprawiona msza. Z kolei o godz. 14 wyruszy parada rowerowa (Muszla Koncertowa przy MCUS). Zaś od godz. 14 występy artystyczne. Na scenie zaprezentuje się m.in. Świdnicki Zespół Baletowy i Zespół Tańca Nowoczesnego FUX. Na godz. 17 zaplanowano koncert patriotyczny "Żeby Polska była Polską” i występ Zespołu Tańca Ludowego "Leszczyniacy”.
Będą też atrakcje dla dzieci, w tym dmuchana zjeżdżalnia i zamek i warsztaty muzyczno-taneczne. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.
Janów Lubelski
O godz. 8.30 zaplanowano zbiórkę pocztów sztandarowych i delegacji przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Pół godziny później rozpocznie się msza w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. O godz. 10.30 uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Tadeusza Kościuszki. W programie są przemówienia, złożenie kwiatów i występ uczniów z Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim i Zespołu Szkół w Białej.
Włodawa
W sobotę poczty sztandarowe i delegacje mają spotkać się o godz. 10.15 przed Kościołem p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Msza święta za Ojczyznę będzie połączona z uroczystym wręczeniem ks. prałatowi Romanowi Wiszniewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Włodawy.
Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerują pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Następnie w kinie WDK projekcja filmu "Kościuszko pod Racławicami”.