W większości miast obecny rok upłynie pod znakiem wielomilionowych inwestycji kulturalnych. Ale niektóre samorządy będą musiały zacisnąć pasa.
Rekordowo pod względem wydatków zapowiada się także budżet Opola Lubelskiego. – Przeznaczymy 12 mln zł na inwestycje. Najważniejsza i najdroższa będzie przebudowa kina i przekształcenie go w Opolskie Centrum Kultury – podkreśla Dariusz Wróbel, burmistrz Opola.
Kazimierz Dolny stawia na kulturę i turystykę. – Będziemy kontynuować remont zespołu zamkowego – podkreśla Beata Gałek, kierownik działu inwestycji w Urzędzie Miasta.
Natomiast w niewielkim Nałęczowie zupełnie inaczej będzie wyglądać centrum miasta. – To ważne z uwagi na przygotowania do Euro 2012 – wyjaśnia Artur Rumiński, zastępca burmistrza.
Największą inwestycją w Świdniku będzie adaptacja kina Lot na Centrum Kultury. W ciągu 2 lat pochłonie 12,5 mln zł.
– Jednak dla miasta najważniejsze będą inwestycje, które nie są finansowane z naszego budżetu. Chodzi m.in. o rozpoczęcie właściwych prac budowlanych na lotnisku i wybudowanie do niego drogi wojewódzkiej – mówi Artur Soboń, sekretarz Urzędu Miasta.
W niektórych miastach konieczne będzie zaciśnięcie pasa. – To będzie skromny rok – przyznaje Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej. Priorytetem jest rewitalizacja Starego Miasta. – Staramy się pozyskać na ten cel unijne środki.
Mniej pieniędzy na ten rok ma również Kraśnik. – Stan finansów miasta jest bardzo zły i nie pozwala na przeprowadzenie zbyt wielu inwestycji. Cieszymy się, że możemy wykonać chociażby te zaplanowane – podkreśla Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika.