Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 czerwca 2018 r.
10:28

Opracowali lampę do doświetlania upraw szklarniowych. Chcą budować szklarnię doświadczalną

Zmiana siedziby i zatrudnienie nowych pracowników to plany na najbliższe tygodnie Plantalux

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plantalux to rodzinny biznes braci Jakuba i Rafała Lachowskich, wspieranych przez ojca Jacka. Bracia opracowali lampę LED służącą do doświetlania upraw szklarniowych. Urządzenie może być stosowane głównie przy uprawach pomidorów, ogórków, sałaty, ziół, a także kwiatów. Prace nad wynalazkiem rozpoczęli trzy lata temu.

– Już wcześniej mieliśmy pewne doświadczenie z oświetleniem LED. Dzięki zdobytym kontaktom, od jednego z czołowych producentów, otrzymaliśmy prototyp diod LED do doświetlania roślin – opowiada Rafał Lachowski. – Bazując na naszej wiedzy, zbudowaliśmy lampę, którą następnie wysłaliśmy na testy. Ich wynik był na tyle dobry, że postanowiliśmy skupić się na rozwijaniu tego produktu.

– Teraz sami projektujemy diody, a naszym produktem są kompletne lampy LED do doświetlania upraw szklarniowych. Ich uzupełnieniem jest autorski system składający się z aplikacji oraz szeregu czujników – dodaje Jakub Lachowski. – Tak więc naszym produktem nie jest samo oświetlenie, ale cały system składający się z lamp LED, aplikacji i czujników pozwalający stworzyć kontrolowane środowisko, w którym łatwiej i taniej uprawiać warzywa, zioła czy kwiaty.

To nie prędkość światła

Lachowscy przyznają, że w branży, jaką się zajmują, potrzebny jest czas. Nie można wszystkiego wymyślić i od razu zacząć sprzedawać.

– W naszym przypadku trwało to tak długo, ponieważ mamy do czynienia z roślinami i w zależności od gatunku, potrzebują one trochę czasu, żeby dać plon. Aby wprowadzić zmiany musieliśmy więc czekać nawet kilka miesięcy – opowiada pan Rafał. – Kiedy już wiedzieliśmy, że chcemy rozwijać nasz pomysł, zgłosiliśmy się do projektu Platformy Startowe w Polsce Wschodniej.

Jak podkreślają właściciele firmy, mieli szczęście, że inkubacja była prowadzona przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

– Nie mieliśmy daleko – śmieje się pan Rafał. – Zwieńczeniem tego było otrzymanie dotacji z programu na Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej. W zakładaniu naszego pomysłu na pewno niezwykle istotna była determinacja i wiara w to, co się robi. Przy ograniczonym budżecie konieczne jest niestety poświęcenie całego dostępnego czasu, co często wiąże się z brakiem życia prywatnego.

Szybko przychodzą jednak także efekty. Kilka tygodni temu Plantalux podpisał umowę z funduszem inwestycyjnym AgriTech Hub, który wspiera innowacje w rolnictwie. Dzięki pozyskaniu dodatkowych pieniędzy będzie można m.in. doposażyć laboratorium, prowadzić kolejne projekty badawczo-rozwojowe oraz rozpocząć działania na rynkach w innych krajach.

– Jesteśmy w trakcie przeprowadzki – opowiada pan Jakub. – W starym miejscu zrobiło się trochę za ciasno. Przenosimy się do Konopnicy, gdzie będziemy wynajmować cały budynek. Dzięki temu w jednym miejscu zmieścimy biuro, produkcję, magazyn, laboratorium oraz ciemnię. To ostatnie pomieszczenie będzie przeznaczone do badania wzrostu roślin bez dostępu światła słonecznego. Planujemy również postawienie szklarni doświadczalnej, gdzie będziemy prowadzili testy i badania. W najbliższym czasie planujemy zatrudnić kilka osób.

Globalna wioska

Pytani o to, czy bycie firmą z Lubelszczyzny ułatwia, czy utrudnia działalność spółce z międzynarodowymi aspiracjami przyznają, że w dobie globalizacji lokalizacja nie ma większego znaczenia.

– Spotykaliśmy się w Lublinie z przedsiębiorcami z różnych krajów, m.in. Litwy, Holandii i Iranu i nigdy dla żadnego z nich nie było to problemem – przyznaje pan Jakub. – Ale są też dobre strony. Lubelszczyzna to region o wyraźnym rolniczym charakterze, co jest nieodzownie związane z naszą branżą. Nieopodal Lublina znajdują się szklarnie, a to właśnie do nich skierowane są nasze rozwiązania. Bliskość rynków wschodnich, przez wielu niedocenianych i omijanych, to kolejna zaleta.

– Dużo dobrego możemy powiedzieć też o pomocy ze strony zespołu Biznes Lubelskie, który organizuje sporo wydarzeń, np. seminaria z zagranicznymi przedsiębiorcami – dodaje pan Rafał. – Niedawno zostaliśmy zaproszeni na jedno z nich, gdzie pozyskaliśmy wiele cennych kontaktów z Holandii. A dla naszej branży wejście akurat na ten rynek jest bardzo istotne.

Pozostałe informacje

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium