Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 lutego 2024 r.
14:41

Są chlubą regionu. Poznaliśmy nowych Ambasadorów Województwa Lubelskiego i laureatów programu Marka Lubelskie

Autor: Zdjęcie autora BAS

Firma Spiżarnia, Janusz Józefowicz oraz Politechnika Lubelska to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Prestiżowe wyróżnienia w jubileuszowej, 25. edycji konkursu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski, zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę w Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Honorowy tytuł przyznawany jest od 1999 roku, w trzech kategoriach – Osoba, Instytucja i Firma, które poprzez swoją działalność wnoszą rozwój wkład w rozwój regionu poprzez swoją działalność gospodarczą, naukową, kulturalną, sportową, społeczną, a ich osiągnięcia i zasługi budują oraz wzmacniają dobry wizerunek naszego województwa w kraju i poza jego granicami. Od soboty Województwo Lubelskie ma już 84 Ambasadorów oraz 7 Ambasadorów Honorowych.

W kategorii instytucja laureatem została Politechnika Lubelska, dołączając tym samym do innych uczelni z regionu - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz PANS Chełm, które Ambasadorami zostały w poprzednich edycjach.

Nagrodę dla Politechniki Lubelskiej odebrał JM rektor prof. Zbigniew Pater, który swoje przemówienie rozpoczął od… sprostowania.

– Politechnika Lubelska nie jest regionalnym liderem pod względem liczby patentów, jest liderem krajowym – powiedział rektor PL i dodał, że uczelnia już od dawna się trochę za takiego Ambasadora Lubelszczyzny uważała. – Nie bez kozery w nazwie mamy Lubelska i jesteśmy rozpoznawani w świecie. Pan minister cisnął nas żebyśmy, jak najlepiej wypadali w różnych rankingach i proszę państwa w ubiegłym roku Politechnika Lubelska po raz pierwszy zaistniała w rankingu szanghajskim. To jest najmocniejszy ranking w świecie. Co prawda nie jako cała uczelnia, ale w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, która to dyscyplina w Politechnice Lubelskiej jest rozwijana najlepiej w Polsce uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu w trakcie ewaluacji. Podobnie było z dyscypliną inżynieria lądowa i transport tutaj też byliśmy na pierwszym miejscu – chwalił się prof. Pater i podkreślił, że to wyróżnienie kierowana jest do całej społeczności Politechniki Lubelskiej. – To ich wysiłek sprawił, że ja tutaj dzisiaj stoję. To grono 1200 pracowników, 7000 studentów i 68 tysięcy absolwentów. Dziękuję bardzo i obiecuję, że będziemy dalej działać dla dobra regionu i kraju – zapewnił rektor PL.

W kategorii firma honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała Spiżarnia, jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych. Zatrudnia ponad 450 pracowników, posiada centrum dystrybucyjne w Lublinie oraz magazyny w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii. Zaopatruje w towary ponad 1100 sklepów w krajach Europy Zachodniej, oferując 13 tys. artykułów z Polski, a także pochodzenia ukraińskiego i rumuńskiego.

– Myślę, że 19 lat temu kiedy dwóch kolegów ze szkolnej ławy Karol i Dariusz czekali w samochodzie na niemiecko-polskiej granicy z pożyczoną przyczepką wypełnioną polskimi przysmakami nie przypuszczali, że dzisiaj będę w tym miejscu, a ja w ich imieniu będę odbierać tę nagrodę – mówiła Beata Sykuła, dyrektor marketingu i franczyzy – Niech o sile marki Spiżarnia świadczą liczby: ponad 100 tysięcy palet przewiezionych przez ponad 3500 tirów w ubiegłym roku oraz obrót spółek należących do grupy Spiżarnia blisko sięgający blisko miliarda złotych za ubiegły rok.

W kategorii osoba Ambasadorem Województwa Lubelskiego został Janusz Józefowicz, jeden z najbardziej znanych polskich choreografów, aktor, scenarzysta i reżyser. Twórca słynnych musicali, jak „Metro”, „Piotruś Pan”, „Romeo i Julia”, dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo” w Warszawie. Dzieciństwo i szkolne lata spędził na Lubelszczyźnie – w Borzechowie i w Lublinie. Z naszym regionem wiąże swoje pierwsze, bardzo wczesne, działania artystyczne, głównie muzyczne. W III LO w Lublinie grał w zespole muzycznym, dał się także poznać – z sukcesami – jako uzdolniony tancerz.

Wyróżnienie w imieniu Janusza Józefowicza, który w sobotni wieczór grał w musicalu i nie mógł przybyć do Lublina odebrała mama Władysława Kondracka-Józefowicz. Laureat skierował jednak kilka słów do gości gali. - Szanowni państwo mogę powiedzieć, że Lubelszczyzna to miejsce, w którym ukształtował się mój artystyczny charakter – mówił w przygotowanym nagraniu i przypomniał, że w Lublinie tańczył w Zespole Tańca Ludowego na UMC, ćwiczył taniec towarzyski w garnizonowym klubie, zajął drugie miejsce konkursie tańca  towarzyskiego o nagrodę Lubelskiego Koziołka i… w kinie Kosmos obejrzał film Milosa Formana, który miał istotny wpływ na jego dalsze życie. Józefowicz podziękował serdecznie wszystkim, którzy zgłosili jego kandydaturę. - Chciałem podziękować wszystkim, którzy zagłosowali na mnie i chciałem państwa zapewnić, że tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego będę nosił z dumą i godnością. Życzę państwu fantastycznego wieczoru jeszcze raz dziękuję – mówił do dodał: Mam nadzieję, że być może w jakieś niedalekiej przyszłości jeden z moich spektakli będzie można obejrzeć na tej właśnie fantastycznej scenie.

 

Ambasador Województwa Lubelskiego 2023
OSOBA
Laureat
• Janusz Józefowicz
Nominowani
• Arkadiusz Tofil, prof. PANS Chełm, dr hab. inż.
• Zuzanna Małgorzata Budzyńska-Ogryzek
Ponadto zgłoszeni byli: Tomasz Mazur, Alicja Jankiewicz, ks. Jan Kiełbasa

INSTYTUCJA
Laureat
• Politechnika Lubelska
Nominowani
• Roztoczański Park Narodowy
• Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo
Ponadto zgłoszeni byli: Muzeum Wsi Lubelskiej, Fundacja Firmament z/s w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Razem dla Puław, Fundacja II Cuore Dell’Arte, Akcent. Literatura i Sztuka. Kwartalnik z/s w Lublinie, Muzeum Czartoryskich w Puławach, Fundacja BezMiar, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Fundacja Damy Rad, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Grześ”, Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłość”, Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska

FIRMA
Laureat
• Spiżarnia Sp. z o. o.:
Nominowani
• ELREMET Spółdzielnia Inwalidów z/s w Białej Podlaskiej
• Pryzmat Walery Sulewski, Mirosław Sulewski sp. komand.
Ponadto zgłoszeni byli: Gospodarstwo Rolne Jolanta i Sławomir Tupikowscy, Podlaskie Gorzelnie SURWIN Sp. z o. o., Welmax Paper Sp. z o. o, • Dwór Anna S. Gajek S. Gajek Spółka Jawna, Lubelskie Centrum Inicjatyw Społecznych.

8 nowych Markowiczów

Podczas sobotniej Gali certyfikaty odebrali również finaliści XVIII edycji programu promocji gospodarczej Marka Lubelskie. Tegorocznymi laureatami projektu gospodarczego Marka Lubelskie zostali:

• AMER-PHARMA Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża spożywcza)
Firma od 2009 r. specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnej żywności funkcjonalnej i sportowej pod marką Klienta oraz markach własnych. Firma posiada bardzo szeroką ofertę, m.in.: sosy, syropy zero kalorii, krople smakowe, bezcukrowe słodycze, masła orzechowe oraz odżywki sportowe. Działalność firmy koncentruje się na ponad 30 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie m.in.: Wielka Brytania, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Norwegia, Dania, Litwa, Kanada, Cypr, Katar.

• C2C Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża produkcyjno-mechaniczna)
Producent opakowań ekologicznych. Firma jest członkiem Polish Circular Hotspot, który promuje ideę zrównoważonego rozwoju i oferuje klientom innowacyjne produkty wykonane z materiałów pochodzących w 100% recyklingu i folii biokompostowalnych. Procesy produkcyjne oparte są na odnawialnych źródłach energii. Firma stosuje nowoczesną technologię, która pozwala na pracę zgodną z ideą zero waste. Celem firmy jest promocja ograniczenia gospodarki liniowej ekonomią gospodarki o obiegu zamkniętym, w której materiały są redukowane, ponownie wykorzystywane lub poddawane recyklingowi w celu włączenia ich do procesu produkcyjnego. Kierunki eksportu: Dania, Niemcy, Litwa, Czechy, Norwegia, Estonia i Rumunia.

• Cieleśnica S.A. z siedzibą w Rokitnie (branża spożywcza)
Na terenie i w zabudowaniach przedwojennej fabryki wódek i likierów firma prowadzi działalność produkcyjną, kulturalną oraz muzealną. W pobliskim pałacu znajduje się niewielki hotel z restauracją. Firma prowadzi sprzedaż ogólnopolską, natomiast kierunek eksportu to Wielka Brytania. Manufaktura Cieleśnica otworzyła ogólnodostępne Muzeum Fabryka Wódek i Likierów w Cieleśnicy. Firma jest także organizatorem Święta Ziół. Manufaktura wspiera także inicjatywę pn. CZYSTA RZEKA. Kierunki eksportu: Wielka Brytania.

• Greenland Technologia EM Sp. z o.o. z siedzibą w Janowcu n/Wisłą (branża usługowa)
Zajmuje się produkcją i sprzedażą produktów opartych na Technologii Efektywnych Mikroorganizmów (EM) znajdujących bardzo szerokie zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie, hodowli zwierząt czy biologicznym oczyszczaniu środowiska (komunalne i przydomowe oczyszczalnie ścieków, regeneracja gleb i zbiorników wodnych).  Technologia EM to preparaty mikrobiologiczne składające się z występujących w różnych proporcjach synergicznie działających żywych kultur bakterii kwasu mlekowego, drożdży, bakterii fototroficznych, promieniowców, grzybów i innych pożytecznych mikroorganizmów powszechnie występujących w naturalnym środowisku. Produkty wytwarzane przez przedsiębiorstwo są ekologiczne i pomagają redukować zużycie chemii, nawozów sztucznych, antybiotyków. Proces produkcji przeprowadzany jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Firma prowadzi także sklep internetowy. Kierunki eksportu m.in.: Litwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Kazachstan, Hiszpania.

• KARKO Robert Karkowski z siedzibą w Biłgoraju (branża odzieżowa)
Marka odzieży damskiej. Firma jest jednym z czołowych producentów odzieży damskiej w rozmiarach 38-56 w Polsce. Karko prowadzi sprzedaż wysyłkową na terenie całej Europy oraz w sklepach stacjonarnych. Wszystkie projekty ubrań to autorskie projektu firmy, które szyte są w polskich szwalniach. Firma kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, a więc działania firmy skupiają się na minimalizowaniu wpływu działalności na środowisko naturalne. Firma podejmuje szereg działań w zakresie odpowiedzialności biznesu m.in.: współpraca z przedsiębiorstwami społecznymi i organizacjami non-profit, wspieranie edukacji poprzez stypendia dla zdolnej młodzieży, wsparcie lokalnych klubów sportowych, a także wspieranie lokalnych fundacji i organizacji charytatywnych. Firma eksportuje produkty do wszystkich krajów UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA oraz Kanady.

• KOJPASZ Sp. J. Kossowski, Jakubiuk z siedzibą w Wisznicach (branża produkcyjno-mechaniczna)
Firma, która od  30 lat zajmuje się produkcją pasz dla zwierząt gospodarskich, takich jak bydło, trzoda chlewna, drób wodny, konie i króliki. Kojpasz posiada dwie mieszalnie. W pierwszym zakładzie firma produkuje pasze i koncentraty konwencjonalne, natomiast w drugim zakładzie – pasze w standardzie BEZ GMO. Oferta firmy Kojpasz obejmuje także nawozy, środki ochrony roślin oraz materiał siewny zbóż, traw i kukurydzy. Firma Kojpasz prowadzi sprzedaż części do maszyn rolniczych oraz artykułów do produkcji rolnej. Bogato zaopatrzone trzy sklepy są chętnie odwiedzane przez klientów. Firma prowadzi także doradztwo w zakresie żywienia zwierząt poprzez analizę pasz objętościowych i na podstawie wyników analiz układa dawki pokarmowe.

• MCL Łukasz Skowyra Restauracja Czarna Dama z siedzibą w Janowcu (branża turystyczna)
Restauracja, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. W ofercie są klasyczne dania kuchni polskiej, lokalne potrawy, w których wykorzystuje się przepisy i receptury babć i starych książek kulinarnych. Restauracja promuje mięso z baraniny i jagnięciny oraz efektywnie w tym temacie współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Aktualnie Czarna Dama uczestniczy w projekcie, którego celem jest produkcja wędlin długodojrzewających wyrabianych z owiec ras rodzimych, które pasą się na zboczach janowskiego zamku. W restauracji promowane są lokalne piwa rzemieślnicze, wina z winnic z Małopolskiego Przełomu Wisły, sery kozie od lokalnych producentów oraz owoce i warzywa od lokalnych rolników.

• Spiżarnia Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża usługowa)
Jedna z największych polskich firm zajmującą się dystrybucją towarów z branży FMCG, czyli produktów spożywczych (słodycze, przetwory, wędliny, nabiał) oraz artykułów chemiczno-kosmetycznych z magazynów w Polsce za granicę. Spiżarnia to wiodący dystrybutor polskich produktów na Wyspach Brytyjskich, ale również na terenie Irlandii, Niderlandów, Hiszpania, Grecja, Belgii i Niemiec. Spółka wyróżnia się bogatą ofertą produktów pochodzących z rodzimego rynku, na którą składa się ponad 10 000 pozycji asortymentowych. Firma współpracuje z najbardziej znanymi markami, ale także z rzemieślnikami i małymi przedsiębiorstwami. Wśród marek dostępnych w ofercie firmy są m.in.: Marcinowa Spiżarnia, Polska Wieś, Swojscy i Wiejski Młyn. Spiżarnia oferuje kilkadziesiąt kategorii produktów spożywczych m.in.: słodycze, kawy i herbaty, przetwory, napoje, wędliny, mięso, produkty schładzane, w tym nabiał i tłuszcze, ciasta gotowe, warzywa oraz artykuły chemiczno-kosmetyczne oraz produkty sezonowe. W Centrum Dystrybucyjnym w Lublinie znajduje się główny magazyn liczący blisko 25 tys. m2.

W sumie w programie Marka Lubelskie uczestniczy już 108 firm z województwa lubelskiego (więcej o programie: marka.lubelskie.pl/).

Z historii

1999
• Prof. dr hab. Jerzy Kłoczowski – dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej
• Zespół Muzyczny „Budka Suflera”
• Piłkarki Ręczne Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Montex Lublin” obecnie MKS Perła Lublin

2000
• Leszek Mądzik – dyrektor artystyczny Teatru Scena Plastyczna KUL
• prof. dr hab. Andrzej Kokowski – Dyrektor Instytutu Katedry Archeologicznej UMCS
• Muzeum Zamoyskich w Kozłówce • Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

2001
• Prof. dr hab. Tomasz Trojanowski – Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii SPSK 4 w Lublinie
• Muzeum Lubelskie w Lublinie
• Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA w Bogdance

2002
• Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa
• Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Słodowskiej obecnie Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego
• „PERŁA” - Browary Lubelskie S.A.

2003
• Zespół Pieśni i Tańca „JAWOR” Akademii Rolniczej w Lublinie
• JMP Gospodarstwo Ogrodnicze – Maria i Jarosław Ptaszek obecnie JMP Flowers Ptaszek Sp. Jawna.
• BIOWET PUŁAWY Spółka z o.o.

2004
• Zespół "Panoramy Lubelskiej" O/TVP w Lublinie obecnie Program Informacyjny TVP 3
• Scholares Minores pro Music Antiqua – Dom Muzyki Kraczewice obecnie Dom Muzyki w Kraczewicach
• Zakłady Azotowe Puławy S.A. obecnie Grupa Azoty Puławy

2005
• JE Ks. prof. Józef Życiński
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Henryczki" z Bychawy
• Spółdzielnia Pszczelarska "APIS"

2006
• Jacek Bąk - były kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski
• Kabaret "Ani Mru Mru”
• ELDORADO S.A. obecnie EMPERIA Holding S.A.

2007
• Ewa Dados
• Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"
• Zakład Leczniczy ”Uzdrowisko Nałęczów”

2008
• Ojciec Filip Leszek Buczyński
• Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach
• Nestle Waters Polska "Nałęczowianka" S.A. obecnie Nestle Polska S.A.

2009
• Beata Kozidrak
• Katolicki Uniwersytet Lubelski obecnie KUL Jana Pawła II
• WSK - PZL Świdnik S.A obecnie Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik S.A.

2010
• Janusz Opryński
• Instytut Nawozów Sztucznych Puławy obecnie Instytut Nowych Syntez Chemicznych
• Black Red White

2011
• o. Ludwik Marian Wiśniewski
• Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Lublinie „Radio Lublin” S.A. obecnie Radio Lublin S.A.
• Mostostal Puławy S.A. w Puławach

2012
• Kazimierz Stanisław Leszczyński
• Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej
• SIGMA S.A.

2013
• Jan Kidaj
• Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie
• Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw

2014
• Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
• URSUS S.A.

2015
• Prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Załuska
• Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) Puławy
• POL-SKONE S.A.

2016
• Aleksandra Tecław i Iwona Podkościelna
• Miasto Lublin na 700 lecie
• Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie
• AMBRA S.A.

2017
• Grażyna Torbicka
• Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej
• Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”

2018
• Ania Dąbrowska
• Spice Gears - Team 5883 młodzieżowa drużyna robotyki
• Firma Modern-Expo S.A.

2019
• Krzysztof Cugowski
• Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
• Piekarnia Sarzyński Barbara Sarzyńska
• Polski Związek Koszykówki – Ambasador Specjalny za 2019 rok

2020
• Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz
• Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego
• Fabryka Cukierków „PSZCZÓŁKA” Sp. z o.o. w Lublinie
• Ambasador Specjalny za 2020 rok: Małgorzata Hołub–Kowalik, Malwina Kopron i Aleksandra Mirosław

2021
• Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska
• Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
• ERKADO Sp. z o.o.
• Ambasador Specjalny za 2021 rok: Tomasz Wójtowicz

2022
• Prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
• Teatr Muzyczny w Lublinie
• SPEEDWAY Lublin S.A.
• PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.
Ambasador Specjalny za 2022 rok: Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Las Vegas (Stan Nevada)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium