Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 maja 2010 r.
16:20
Edytuj ten wpis

Sawin jest najpiękniejszy na świecie

Bolesław Błaszczuk nie może zapomnieć lotu rakiety V-2, która szybowała nad Sawinem. Dziś lej po cudownej broni Hitlera przyciąga turystów z całej Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bolesław Błaszczuk jest honorowym prezesem Ogólnopolskiego Klubu Sawiniaków w Lublinie. Klub zrzesza około stu mieszkańców Sawina, którzy rozjechali się po Polsce i świecie. Dlaczego Sawin jest najpięknejszy na świecie? – Bo tak jak przed wiekami leży wśród borów i bagien. W herbie ma pannę na niedźwiedziu – mówi z przekonaniem Bolesław Błaszczuk.

Skąd nazwa miejscowości? Najprawdopodobniej pochodzi od imienia jednego z właścicieli. W XIV wieku wieś Sawin była własnością kościoła parafialnego w Chełmie, następnie przeszła w ręce biskupów chełmskich, którzy tu zbudowali swoją zimową rezydencję. Fundatorem miasta Sawin był biskup Maciej ze Starej Łomży herbu Rawicz. To jego herb z panną na niedźwiedziu widnieje na najstarszych pieczęciach. – I dziś jest herbem gminy Sawin – dodaje Błaszczuk.

Jak cerkiew leciała w powietrze
Dziś centrum Sawina w niczym nie przypomina wielokulturowego miasteczka z pogranicza, w którym zgodnie żyli mieszkańcy różnych wyznań i narodowości. Miasteczka z katolickim kościołem, żydowską bożnicą, cerkwią unicką i prawosławną, a nawet ewangelickim kościółkiem pod Sawinem. – Po cerkwi został dom popa. Synagoga wyleciała w powietrze. Przyjechali saperzy z Chełma i podłożyli ładunki – opowiada Błaszczuk.
Na szczęście został barokowy kościół wzniesiony w latach 1731-40 przez Barbarę z Podowskich Dłużewską. Sąsiaduje z nim dzwonnica brama zbudowana na planie kwadratu. Dalej jest szpitalny przytułek z 1757 roku, który ufundował proboszcz Józef Suchocki. Zabytkowy budynek zwieńczony jest unikalnym kominem, pokrytym sklepioną kapą z czterema arkadowymi dymnikami. Ze szpitalikiem styka się XIX kostnica, symbolizująca kruchość i przemijanie.
Miasteczko, którego nie ma
Coś musiało w Sawinie być, skoro umieścił w nim akcję powieści „Krewni” znakomity pisarz Józef Korzeniowski. Wystarczy zamknąć oczy i zabrać się za czytanie: „Sawin składa się z kilkudziesięciu domów, po większej części drewnianych, zbudowanych w wielki kwadrat przedstawiający niby rynek, na którego środku jest karczma. Pomiędzy domami są porządne i czyste dworki mniej więcej podobnej formy, o czterech oknach ozdobionych wazonikami lewkonii i geranium (…) Kościół jest murowany, niezbyt obszerny i bogaty, lecz okrążony zewsząd tak pięknym szeregiem starożytnych lip”.
W 1915 roku Rosjanie spalili Sawin. Miasto się dobudowało. Powstawały młyny, kaszarnie, olejarnie, piekarnie, cegielnie i inne warsztaty. – I choć tych dworków już nie ma, to w centrum Sawina jest pięknie utrzymany park. Jest czysto i swojsko – mówi nasz przewodnik.
Cudowna broń Hitlera
Spokojny los Sawina przerwała II wojna światowa. W jego okolicy Niemcy testowali rakiety V-2. – Nagle nad lasem zobaczyłem czarny punkt. Zbliżał się w błyskawicznym tempie. Okazało się, że to rakieta. Schowałem się pod starą jabłonią. Z rakiety wydobywał się dym, wydawała z siebie dziwne dźwięki. Przeleciała jeszcze 250 metrów. Nagle zaczęła spadać. Rozlegl się huk. W powietrze poleciały kawałki rozżarzonej blachy – wspomina Błaszczuk. – Zaczęły spadać na domy i stodoły. Wybuchł pożar. Kiedy wszystko się uspokoiło podbiegliśmy na miejsce katastrofy. Kawałki rakiety wykonane były z wysokiej jakości metalu. Zaczęliśmy je zbierać, żeby zanieść do kowala, który przerobił je na elementy pługów.
Jeszcze dziś, z motolotni widać ślady tej cudownej broni Hitlera. Lej po rakiecie V-2 ma średnicę 20 metrów i głębokość 6 metrów.
Pomiędzy Bachusem i Malinówką
Gmina Sawin aż roi się od ciekawych miejsc. W jednym z zabudowań Kolonii Czułczyce archeolodzy natrafili na nienaruszony grób koczowniczego plemienia z III tysiąclecia p.n.e. Na południowy wschód od Sawina w lesie Borek znajduje się kurhanowe cmentarzysko. W Sajczycach są ślady warowni z VIII wieku. Obok Przysiółka Czułczyckiego: ślady średniowiecznego grodziska. – Takich miejsc jest więcej. Ale naszą dumą jest rezerwat „Bachus” o powierzchni ponad 80 hektarów w pobliżu wsi Bachus i Malinówka – mówi Błaszczuk.
Teren jest malowniczy i bardzo niebezpieczny. Ale z przewodnikiem można odbyć fascynującą wyprawę wśród dębów, brzóz i jaworów. Największą atrakcją są lejki krasowe wypełnione wodą, w których żyje niezwykle rzadki żółw błotny. W dziuplach dwustuletnich drzew mieszkają nietoperze. Księżycowy krajobraz sprawia, że rezerwat Bachus jest uznawany za najpiękniejszy rezerwat leśny na Lubelszczyźnie.– Sawin jest najpiękniejszy na świecie – kończy Błaszczuk. – Czy nie mam racji?

Fot. Jacek Świerczyńśki, Archiwum gminy Sawin

100 cudów Lubelszczyzny
Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin.
Czekamy na wasze propozycje do przewodnika. Zgłoszenia e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl. Albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem „100 cudów Lubelszczyzny”.


LOGO DZIENNIK RADIO LUBLIN I WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE


Co warto zobaczyć w gminie Sawin?
Przysiółek (późnobarokowa drewniana kaplica cmentarna i pozostałości średniowiecznych obwarowań obronnych popularnie zwanych „Zamczyskiem”), Czułczyce (murowany kościół pw. św. Rocha), Sajczyce (projektowany rezerwat leśny i fragment grodziska „Horodynki”), Sawin (las Borek, kurhany, pomnikowe dęby, mini skansen, zespół sakralny, pomnik-czołg, ślady po cerkwi unickiej oraz po rakietach V-2, fragmenty żydowskiego kirkutu, „Kamień Powstańców”, Bachus (rezerwat leśny), Serniawy (rezerwat leśny) - Wólka Petryłowska (kamienie narzutowe i chaty kryte słomą), Łowcza (pozostałości podworskie i cmentarz wojenny z I wojny światowej), Bukowa Wielka i Mała (kapliczki przydrożne, stanowiska armatnie z okresu I wojny światowej), Łukówek (cmentarz prawosławny i wzgórze widokowe).




Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium