Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 maja 2010 r.
16:20
Edytuj ten wpis

Sawin jest najpiękniejszy na świecie

0 0 A A

Bolesław Błaszczuk nie może zapomnieć lotu rakiety V-2, która szybowała nad Sawinem. Dziś lej po cudownej broni Hitlera przyciąga turystów z całej Polski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bolesław Błaszczuk jest honorowym prezesem Ogólnopolskiego Klubu Sawiniaków w Lublinie. Klub zrzesza około stu mieszkańców Sawina, którzy rozjechali się po Polsce i świecie. Dlaczego Sawin jest najpięknejszy na świecie? – Bo tak jak przed wiekami leży wśród borów i bagien. W herbie ma pannę na niedźwiedziu – mówi z przekonaniem Bolesław Błaszczuk.

Skąd nazwa miejscowości? Najprawdopodobniej pochodzi od imienia jednego z właścicieli. W XIV wieku wieś Sawin była własnością kościoła parafialnego w Chełmie, następnie przeszła w ręce biskupów chełmskich, którzy tu zbudowali swoją zimową rezydencję. Fundatorem miasta Sawin był biskup Maciej ze Starej Łomży herbu Rawicz. To jego herb z panną na niedźwiedziu widnieje na najstarszych pieczęciach. – I dziś jest herbem gminy Sawin – dodaje Błaszczuk.

Jak cerkiew leciała w powietrze
Dziś centrum Sawina w niczym nie przypomina wielokulturowego miasteczka z pogranicza, w którym zgodnie żyli mieszkańcy różnych wyznań i narodowości. Miasteczka z katolickim kościołem, żydowską bożnicą, cerkwią unicką i prawosławną, a nawet ewangelickim kościółkiem pod Sawinem. – Po cerkwi został dom popa. Synagoga wyleciała w powietrze. Przyjechali saperzy z Chełma i podłożyli ładunki – opowiada Błaszczuk.
Na szczęście został barokowy kościół wzniesiony w latach 1731-40 przez Barbarę z Podowskich Dłużewską. Sąsiaduje z nim dzwonnica brama zbudowana na planie kwadratu. Dalej jest szpitalny przytułek z 1757 roku, który ufundował proboszcz Józef Suchocki. Zabytkowy budynek zwieńczony jest unikalnym kominem, pokrytym sklepioną kapą z czterema arkadowymi dymnikami. Ze szpitalikiem styka się XIX kostnica, symbolizująca kruchość i przemijanie.
Miasteczko, którego nie ma
Coś musiało w Sawinie być, skoro umieścił w nim akcję powieści „Krewni” znakomity pisarz Józef Korzeniowski. Wystarczy zamknąć oczy i zabrać się za czytanie: „Sawin składa się z kilkudziesięciu domów, po większej części drewnianych, zbudowanych w wielki kwadrat przedstawiający niby rynek, na którego środku jest karczma. Pomiędzy domami są porządne i czyste dworki mniej więcej podobnej formy, o czterech oknach ozdobionych wazonikami lewkonii i geranium (…) Kościół jest murowany, niezbyt obszerny i bogaty, lecz okrążony zewsząd tak pięknym szeregiem starożytnych lip”.
W 1915 roku Rosjanie spalili Sawin. Miasto się dobudowało. Powstawały młyny, kaszarnie, olejarnie, piekarnie, cegielnie i inne warsztaty. – I choć tych dworków już nie ma, to w centrum Sawina jest pięknie utrzymany park. Jest czysto i swojsko – mówi nasz przewodnik.
Cudowna broń Hitlera
Spokojny los Sawina przerwała II wojna światowa. W jego okolicy Niemcy testowali rakiety V-2. – Nagle nad lasem zobaczyłem czarny punkt. Zbliżał się w błyskawicznym tempie. Okazało się, że to rakieta. Schowałem się pod starą jabłonią. Z rakiety wydobywał się dym, wydawała z siebie dziwne dźwięki. Przeleciała jeszcze 250 metrów. Nagle zaczęła spadać. Rozlegl się huk. W powietrze poleciały kawałki rozżarzonej blachy – wspomina Błaszczuk. – Zaczęły spadać na domy i stodoły. Wybuchł pożar. Kiedy wszystko się uspokoiło podbiegliśmy na miejsce katastrofy. Kawałki rakiety wykonane były z wysokiej jakości metalu. Zaczęliśmy je zbierać, żeby zanieść do kowala, który przerobił je na elementy pługów.
Jeszcze dziś, z motolotni widać ślady tej cudownej broni Hitlera. Lej po rakiecie V-2 ma średnicę 20 metrów i głębokość 6 metrów.
Pomiędzy Bachusem i Malinówką
Gmina Sawin aż roi się od ciekawych miejsc. W jednym z zabudowań Kolonii Czułczyce archeolodzy natrafili na nienaruszony grób koczowniczego plemienia z III tysiąclecia p.n.e. Na południowy wschód od Sawina w lesie Borek znajduje się kurhanowe cmentarzysko. W Sajczycach są ślady warowni z VIII wieku. Obok Przysiółka Czułczyckiego: ślady średniowiecznego grodziska. – Takich miejsc jest więcej. Ale naszą dumą jest rezerwat „Bachus” o powierzchni ponad 80 hektarów w pobliżu wsi Bachus i Malinówka – mówi Błaszczuk.
Teren jest malowniczy i bardzo niebezpieczny. Ale z przewodnikiem można odbyć fascynującą wyprawę wśród dębów, brzóz i jaworów. Największą atrakcją są lejki krasowe wypełnione wodą, w których żyje niezwykle rzadki żółw błotny. W dziuplach dwustuletnich drzew mieszkają nietoperze. Księżycowy krajobraz sprawia, że rezerwat Bachus jest uznawany za najpiękniejszy rezerwat leśny na Lubelszczyźnie.– Sawin jest najpiękniejszy na świecie – kończy Błaszczuk. – Czy nie mam racji?

Fot. Jacek Świerczyńśki, Archiwum gminy Sawin

100 cudów Lubelszczyzny
Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin.
Czekamy na wasze propozycje do przewodnika. Zgłoszenia e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl. Albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem „100 cudów Lubelszczyzny”.


LOGO DZIENNIK RADIO LUBLIN I WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE


Co warto zobaczyć w gminie Sawin?
Przysiółek (późnobarokowa drewniana kaplica cmentarna i pozostałości średniowiecznych obwarowań obronnych popularnie zwanych „Zamczyskiem”), Czułczyce (murowany kościół pw. św. Rocha), Sajczyce (projektowany rezerwat leśny i fragment grodziska „Horodynki”), Sawin (las Borek, kurhany, pomnikowe dęby, mini skansen, zespół sakralny, pomnik-czołg, ślady po cerkwi unickiej oraz po rakietach V-2, fragmenty żydowskiego kirkutu, „Kamień Powstańców”, Bachus (rezerwat leśny), Serniawy (rezerwat leśny) - Wólka Petryłowska (kamienie narzutowe i chaty kryte słomą), Łowcza (pozostałości podworskie i cmentarz wojenny z I wojny światowej), Bukowa Wielka i Mała (kapliczki przydrożne, stanowiska armatnie z okresu I wojny światowej), Łukówek (cmentarz prawosławny i wzgórze widokowe).




Pozostałe informacje

Targi niepowtarzalnych prezentów
1 grudnia 2024, 10:00

Targi niepowtarzalnych prezentów

Szukasz wyjątkowego prezentu? Chcesz kupić coś wyjątkowego? Już 1 grudnia (niedziela) odbędą się Targi Przedświąteczne, w lokalizacji, którą już znacie, czyli w Hali Sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Maszerowali przeciwko przemocy wobec kobiet
zdjęcia
galeria

Maszerowali przeciwko przemocy wobec kobiet

W piątkowy wieczór ulicami Lublina przeszedł marsz „Odzyskać noc”. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, którzy solidarnie sprzeciwili się przemocy wobec kobiet w przestrzeni publicznej.

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

Padwa Zamość już dzisiaj w meczu na szczycie zagra ze Stalą Mielec

W najciekawszym spotkaniu 11. kolejki KPR Padwa Zamość, już w piątek o godzinie 19, zagra z Handball Stalą Mielec. Drugi z zespołów naszego regionu AZS AWF Biała Podlaska zaprezentuje się na wyjeździe z KPR Fit Dieta Żukowo.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Nie nosisz już tych ubrań? Wymień i wesprzyj cele charytatywne

Nie nosisz już tych ubrań? Wymień i wesprzyj cele charytatywne

Masz w szafie ubrania w których już nie chodzisz, ale szkoda ci ich wyrzucić? Przynieś je na „kwadrat” i wymień na inne, a przy okazji wesprzyj podopiecznych fundacji.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

Jaka pogoda na weekend? Czy zima zawita na dobre?
film

Jaka pogoda na weekend? Czy zima zawita na dobre?

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

Gdzie na liny i karasie? Zarybienie na pojezierzu  i w Siemieniu
ZDJĘCIA
galeria

Gdzie na liny i karasie? Zarybienie na pojezierzu i w Siemieniu

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnią w tym roku akcję zarybiania lubelskich akwenów. Łącznie w tym roku było ich aż 150

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Nie daj się rakowi i zbadaj piersi

Nie daj się rakowi i zbadaj piersi

Mammografia pozwala na wczesne wykrycie zmian i tym samym szybsze wdrożenie leczenie i lepsze rokowania. Sprawdź, gdzie w regionie zaparkuje mobilny mammobus.

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium