Do końca sierpnia ma potrwać budowa sieć szerokopasmowego internetu w województwie lubelskim. Prace są już wykonane w 98 procentach.
W ubiegły czwartek dokonano symbolicznego połączenia sieci światłowodowych województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. Miało to miejsce w Sandomierzu, gdzie znajduje się jeden z ośmiu w woj. świętokrzyskim tzw. węzłów szkieletowych. W naszym regionie takich węzłów jest 14. Ich zadaniem będzie zbieranie sygnału z 298 węzłów dystrybucyjnych.
Powstały one głównie tam, gdzie nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu i gdzie prywatni inwestorzy nie planują w najbliższych latach realizacji takiego projektu. Sieć w woj. lubelskim ma mieć ok. 2900 kilometrów długości i przebiegać przez 198 gmin.
– Zostało nam do wybudowania już tylko niespełna 50 km. Zakładaliśmy ambitne cele i zostały one osiągnięte przed czasem – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
Budowa rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku i potrwa do sierpnia. Sieć powstaje głównie przy istniejących drogach krajowych, powiatowych i gminnych.
Zarządzać nią ma zewnętrzny operator, który na komercyjnych zasadach będzie świadczył usługi tzw. operatorom ostatniej mili. Ci mają odpłatnie zapewniać dostęp do internetu mieszkańcom. Dzięki inwestycji internet będzie mógł dotrzeć do ponad 93 proc. gospodarstw domowych w regionie.
Projekt przewiduje też bezpłatne szkolenia dla blisko dwóch tysięcy mieszkańców województwa, głównie z terenów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Do tej pory skorzystało z nich 1,4 tys. osób.
Budowa sieci szerokopasmowej w naszym regionie ma kosztować 385 mln zł. 267 milionów pochodzi z unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007–2013.