Platforma Obywatelska wygra wybory samorządowe do rady miasta w Lublinie - wynika z sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej". Na drugim miejscu uplasuje się PiS, a na trzecim SLD.
41 proc. osób, które zapowiadają, że pójdą głosować zamierza poprzeć PO. Na PiS chce zagłosować 21 proc, a na SLD 10 proc. Według sondażu komitet Lista Sierakowskiej uzyskałby 7 proc. głosów, a 4 proc. komitet Zbigniewa Wojciechowskiego.
Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe może liczyć na 2 proc., a Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, podobnie jak Nowoczesny Lublin oraz Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości na 1 proc.
Poniżej jednego procenta dostałyby Stronnictwo Piast, komitet Bezpartyjny Prezydent-Dla-Obywatela oraz Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej. 12 procent zamierzających głosować jest niezdecydowanych.
Według sondażu wśród osób wykształconych na PO chce zagłosować 43 proc., a na PiS 20 proc. W grupie wyborców z podstawowym wykształceniem PO popiera 30 proc., a PiS 23 proc.
PO popierają ludzie młodzi w wieku 19-24 lata (aż 54 proc.), PiS - 9 proc. Osoby powyżej 60 roku są podzielone niemal po równo - na PO chce zagłosować 32 proc., na PiS - 29 proc.
Badanie telefoniczne zostało przeprowadzone przez PBS DGA w dniach 3 - 10 listopada 2010 r. na 500-osobowej, reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Lublina.
W 23 polskich miastach, gdzie przeprowadzono badanie PO wygrywa 20 radach miejskich, a PiS tylko w Radomiu. Lokalne komitety prezydentów Wojciecha Szczurka i Tadeusza Ferenca są faworytami w Gdyni i Rzeszowie.