Szpitale z naszego województwa prowadzą w rankingu finansowym przygotowanym przez spółkę Magellan i branżowy magazyn "Forbes”. Placówki z Radzynia Podlaskiego i Parczewa zajęły ex æquo pierwsze miejsce w grupie szpitali gminnych i powiatowych.
- To sukces całej załogi. Trzy lata ciężkiej pracy powodują, że wychodzimy na prostą. Aby wyciągnąć szpital z zadłużenia i uzyskać pożądaną płynność finansową potrzeba tytanicznego wysiłku – tłumaczy Marek Zawada, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim.
Szefem placówki został w 2011 roku i od razu rozpoczął restrukturyzację placówki, która przynosiła kilkumilionowe straty.
– Zmieniliśmy organizację pracy, staraliśmy się prowadzić rozsądną politykę lekową, wprowadziliśmy ścisły nadzór procedur diagnostycznych. Zaczęliśmy szanować każdą złotówkę – mówi w rozmowie z "Forbesem” Zawada.
W szpitalu konieczne były zwolnienia.
Z 590 –osobowej załogi zostało 462 pracowników. Opłaciło się, bo w 2012 roku placówka zaczęła przynosić zyski. To pozwoliło ubiegać się o środki unijne m.in. na termomodernizację budynku. Liderem w rankingu jest również Samodzielny Publiczny ZOZ w Parczewie. – To efekt konsekwentnie realizowanej przez nas polityki dostosowywania placówki do potrzeb rynku zdrowia i elastyczności względem NFZ-u. Na szczęście, obyło się bez zwolnień – podkreśla Janusz Hordejuk, dyrektor parczewskiego szpitala.
Pomimo wysokiej pozycji w rankingu Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli nie ma lekko.
"Szpitale psychiatryczne nie mogą zarabiać dodatkowo na tzw. nadwykonaniach (…). W psychiatrii po prostu ich nie ma. Szpital nie otrzymuje również żadnych nadzwyczajnych pieniędzy z tytułu prowadzenia oddziału podsądnego, do którego trafiają osoby skierowane na leczenie psychiatryczne przez sądy” – podaje "Forbes”. Szpitalowi udało się jednak osiągnąć dodatni wynik finansowy w 2012 roku i wypracować ok. 258 tys. zł zysku.
– Co miesiąc analizujemy strukturę naszych przychodów i rozchodów. Planując leczenie, przyglądamy się dostępnym lekom i szukamy tego, który ma pożądany skład i zarazem jest najtańszy – tłumaczy w magazynie "Forbes” Wanda Bajkowska, szefowa placówki.
Drugą pozycję w rankingu finansowym szpitali wojewódzkich zajął WSzS w Białej Podlaskiej. – To nie jest dla nas zaskoczenie, bo zachowujemy płynność finansową – komentuje Joanna Kozłowiec, rzecznik placówki. Dobra kondycja finansów daje szpitalowi możliwość ubiegania się o środki unijne. Obecnie dobiegają końca prace budowlane w ramach projektu za ok. 48 mln zł.
Z analizy rankingu spółki Magellan i "Forbesa” wynika, że to nie pieniądze, a dyrektorzy – menadżerowie mogą zapewnić szpitalom sukces finansowy.