Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 lutego 2021 r.
18:19

Zabiorą burmistrzom gazety? Należący do MSWiA instytut pyta, czy samorządowcy wydają prasę

Po przejęciu kilkunastu dzienników regionalnych przez Orlen, rząd będzie teraz próbował ograniczyć wydawanie gazet przez samorządy? Należący do MSWiA instytut badawczy wypytywał samorządy z całej Polski o to, czy wydają prasę. – Nasze wydawnictwa spełniają ważną rolę informacyjną dla lokalnych społeczności – bronią się samorządowcy z regionu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ile własnych gazet wydają samorządy z województwa lubelskiego? Do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego spłynęły 152 ankiety z naszego regionu. Wniosków z badań jeszcze nie ma, bo jak informuje Agnieszka Hermel z NIST, raport jest w trakcie opracowywania.

Samorządowcy już jednak obawiają się, że raport może posłużyć do zamknięcia ich wydawnictw. O tym, że tak się powinno stać przekonywała w połowie stycznia na antenie Polskiego Radia posłanka PiS Joanna Lichocka, która stwierdziła wprost, że trzeba znaleźć rozwiązanie, które ograniczy możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek.

„Ziemia Łęczyńska” to bezpłatne czasopismo wydawane przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej. Ze stopki redakcyjnej wynika, że redaktorem naczelnym jest wicestarosta Michał Pelczarski. W wydaniu z grudnia 2020 roku na pierwszej stronie artykuł o 10 milionach złotych od rządu dla powiatu. Na największym zdjęciu starosta Krzysztof Niewiadomski (PiS) trzyma „czek” z wypisaną kwotą. Na 12 stronach pisma starosta jest jeszcze na 8 innych zdjęciach: indywidualnie lub w towarzystwie innych polityków PiS.

– Być może w grudniu akurat było tyle wydarzeń, że starosta jest tak bardzo widoczny w gazecie. Ale w następnym numerze jego zdjęć będzie mniej – tłumaczy Magdalena Kuca, naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Turystyki łęczyńskiego starostwa. – Sami decydujemy, o czym piszemy – zastrzega Kuca. – Gazeta pełni rolę informacyjną, wielu starszych mieszkańców nie ma Facebooka, żeby wiedzieć, co się dzieje w powiecie – dodaje.

Ziemia Łęczyńska ukazuje się w 15 tysiącach egzemplarzy (w całym powiecie mieszka 57 tys. osób). Gazeta trafia do skrzynek mieszkańców, ostatnio dystrybucją zajmowała się spółdzielnia mieszkaniowa, teraz powiat szuka nowego dystrybutora.

Zupełnie inaczej wygląda Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń ukazujący się już od sześciu lat. Na okładce styczniowego numeru duże zdjęcie pojemnika na plastikowe nakrętki. To zajawka artykułu o akcji charytatywnej prowadzonej w mieście. W środku artykuły na temat budżetu miasta, odśnieżaniu chodników. Oprócz bieżących wiadomości, dużo o historii miasta. Burmistrz Jerzy Rębek (PiS) tylko na jednym i do tego bardzo małym zdjęciu.

– Burmistrz daje mi wolną rękę, jeśli chodzi o wydawanie pisma. Oczywiście, czasami proszę go o wywiad, jak np. przy okazji 1. czy 5. rocznicy na stanowisku – wyjaśnia Anna Wasak, redaktor naczelna pisma i równocześnie rzeczniczka Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim. To ona jest jednocześnie autorką większości artykułów. Gazeta ukazuje się raz na miesiąc w ponad 5 tysiącach egzemplarzy. Jest wrzucana do skrzynek pocztowych mieszkańców.

Życie Kraśnika w październiku 2019 r. (ostatnim dostępnym w sieci), zamieściło wywiad z burmistrzem Wojciechem Wilkiem (PO). Na zdjęciu uśmiechnięty samorządowiec w otoczeniu mieszkańców. Ale co ciekawe, w tym samym wydaniu można przeczytać wywiad o programie żywieniowym dla uczniów z ówczesnym dyrektorem lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Chodzi o Kazimierza Chomę (PiS), kontrkandydata Wilka w wyborach na burmistrza w 2018 roku, który w miesiącu wydania tego numeru Życia Kraśnika został wybrany na posła.

Głos Świdnika wydawany przez Miejski Ośrodek Kultury wyróżnia się na tle innych samorządowych tytułów, bo jest pismem płatnym. W każdy piątek do kiosków trafia 1500 egzemplarzy 16-stronicowej gazety kosztującej 1,50 zł. W ostatnim numerze na pierwszej stronie artykuł o sprzedaży przez miasto budynku byłego Ratusza, który kupiła duża sieć handlowa. Poza tym informacje z miasta, artykuł o zbliżającej się rocznicy 65-lecia gazety i wiadomości sportowe. Burmistrz Waldemar Jakson (PiS) prawie niewidoczny, jego nazwisko pada na łamach tylko 4 razy.

Wiadomości Piaseckie są nieregularnie wydawane przez samorząd Piask. W ostatnim wydaniu z grudnia 2020 na pierwszej stronie życzenia świąteczne, na trzeciej wstępniak burmistrza Michała Cholewy (PSL), a na 11. i 12. wywiad z nim. Poza tym w sumie na 44 stronach dużo wiadomości ze szkół i przedszkoli, informacje o podwyżkach od 1 stycznia i obszerne wspomnienia o zasłużonych zmarłych mieszkańcach.

– Gdyby pojawił się zakaz publikacji takich wydawnictw, to uderzy w mieszkańców. Starsze osoby nawet czasami upominają się, kiedy zostanie wydany następny numer – przekonuje Michał Cholewa, burmistrz Piask. – Zagrożenia szukałbym gdzie indziej, w przejęciu gazet regionalnych przez państwową spółkę – dodaje samorządowiec PSL.

To nie zadanie samorządu

– Wydawanie prasy nie jest zadaniem samorządu. Prasa powinna patrzeć na ręce władzy, a w przypadku czasopism samorządowych to niemożliwe – uważa Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności, zajmującej się kontrolowaniem pracy samorządów. – Nawet jeśli jakieś pismo wydawane przez samorząd spełnia swoją rolę informacyjną i nie zajmuje się nachalną promocją rządzących, to jest również konkurencją dla prywatnych mediów, w ten sposób osłabianych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium