Już w najbliższą sobotę (20 lipca) z wakacyjną akcją „Spotkajmy się nad wodą” zawitamy do Zwierzyńca. To wyjątkowe, urokliwe miasteczko na Roztoczu, położone nad rzeką Wieprz, z siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego. Warto je odwiedzić ze względu na przyrodnicze i historyczne atrakcje. To także ciekawe miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek: piesze i rowerowe wycieczki oraz spływy kajakowe.
Od 29 czerwca, przez kolejnych 9 wakacyjnych weekendów, zapraszamy naszych Czytelników z partnerem akcji – Województwem Lubelskim – w miejsca w regionie, które warto odwiedzić latem. Naszą akcję rozpoczęliśmy w Okunince nad Jeziorem Białym. Następnie odwiedziliśmy Kraśnik i tamtejszy zalew, a także Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji nad Jeziorem Firlej. Czwartym przystankiem, już jutro, w sobotę (20 lipca) będzie Zwierzyniec, urokliwe miasteczko położone na Roztoczu nad rzeką Wieprz.
Dlaczego warto odwiedzić Zwierzyniec?
– Bo można tutaj obcować z historią i piękną przyrodą. Zwierzyniec słynie ze swoich historycznych miejsc, zabytków. Mamy tutaj siedzibę Roztoczańskiego Parku Narodowego i rezerwat Bukowa Góra. Warto ochłodzić się też nad wodą, bo gdziekolwiek się nie wybierzemy napotkamy stawy, zalew, rzekę, strumyk. Warto wypoczywać w Zwierzyńcu aktywnie lub mniej aktywnie, zależy co kto lubi – zachęca do przyjazdu do Zwierzyńca burmistrz Edyta Wolanin.
Wśród pięknych lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego, obchodzącego w tym roku 50-lecie powstania, szczególną uwagę przyciągają Stawy Echo, znajdujące się na terenie RPN. Zespół stawów został założony w latach 1929-34 na miejscu rozległych mokradeł w dorzeczu strumienia Świerszcz.
Dziś na jednym z nich działa wyjątkowe kąpielisko z plażą, drewnianymi pomostami i kładkami. Obcowanie z naturą i jej pięknem w tym miejscu pozostawia w pamięci niezapomniane przeżycia.
Nad Stawy Echo można dojechać samochodem, rowerem, a także dojść pieszo z centrum Zwierzyńca (około 30 minut), o czym będą mogli się przekonać uczestnicy naszej sobotniej akcji, dla których przygotowaliśmy bezpłatne oprowadzanie i zwiedzanie Stawów Echo z przewodnikiem Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Zwierzyńczyk i browar
W centrum miasta znajdziemy Zwierzyńczyk, pięknie odtworzony zabytkowy układ dawnego parku pałacowego Ordynacji Zamoyskich. Turyści i mieszkańcy mogą spacerować urokliwymi alejkami wijącymi się nad brzegami zbiorników wodnych. Przed kilkuset laty tymi ścieżkami przechadzała się Maria Kazimiera d’Arquien, żona III Ordynata Zamojskiego Jana Sobiepana Zamoyskiego, a później króla Jana III Sobieskiego. Doskonale zorganizowana przestrzeń parkowa z miejscami wypoczynku harmonizuje ze żwirowymi alejkami i kładkami przerzuconymi nad odtworzonym kanałem ogrodowym oraz strumieniem Świerszcz. Park przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi.
Zwierzyńczyk połączony jest wytyczoną ścieżką, która prowadzi do kościółka na wodzie. p.w. św. Jana Nepomucena. Powstała w XVIII wieku barokowa świątynia to najcenniejszy zabytek w Zwierzyńcu i jeden z najbardziej charakterystycznych na całym Roztoczu.
Nieopodal znajduje się też jeden z najstarszych czynnych browarów w Polsce. Uruchomiony w 1806 funkcjonuje do dnia dzisiejszego jako część spółki Perła - Browary Lubelskie S.A. Browar Zwierzyniec jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta, bowiem w jego zabytkowej części dostępna jest wyjątkowa trasa zwiedzania, prezentująca bogatą historię tego miejsca oraz tajniki warzenia zwierzynieckich specjałów. I tam też zabierzemy chętnych, pełnoletnich uczestników naszego sobotniego spotkania.
Tuż za browarem, w Pałacu Plenipotenta znajduje się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego. Aktualna powierzchnia utworzonego w 1974 roku parku to 8,5 tys. hektarów. To najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce, lasy zajmują aż 95,5 proc. powierzchni. Znajdziemy tu jodły, buki, jawory, lipy szerokolistne, świerki i cisy. Na obszarze parku wyróżniono 20 zespołów roślinności leśnej. Flora roślin naczyniowych RPN liczy ponad 920 gatunków. Z terenu RPN i otuliny znanych jest 237 gatunków mszaków, ponad 150 gatunków porostów oraz 1000 gatunków grzybów. Świat zwierząt liczący ponad 3630 gatunków – to obok doskonale zachowanych lasów – najważniejszy walor Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Symbolem parku jest konik polski, którego hodowlę wokół stawów Echo i na Białej Górze zainicjował w 1982 prof. Mirosław Kownacki. Koniki mogą biegać po specjalnym wyznaczonym terenie przeznaczonym na ten cel, który ma obecnie powierzchnię 180 ha.
Roztoczański Park Narodowy prowadzi działalność edukacyjną i popularyzatorską w Ośrodku Edukacyjno-Muzealny w Zwierzyńcu oraz Izbie Leśnej we Floriance, do których odwiedzania gorąco zachęcamy.
Aktywny wypoczynek
Na wszystkich chętnych czekają spływy kajakowe rzeką Wieprz oraz ciekawe wycieczki trasami rowerowymi.
– Kajakarstwo to sport dla wszystkich i rekreacja dla każdego. Łączy w sobie aktywny wypoczynek i świadome obcowanie z przyrodą – mówi Jakub Czochra, który od wielu lat organizuje spływy kajakowe nad Wieprzem. – W uprawianiu kajakarstwa nie ma bariery wiekowej, jest to zatem świetny pomysł na wspólne spędzenie rodzinnego dnia lub weekendu. Wystarczy zabrać ze sobą krem ochronny, coś do picia i dobry humor. Nawet dla niewprawionych kajakarzy opanowanie sztuki wiosłowania nie jest trudne.
Dla uczestników spływów jego firma przygotowała aż 6 odcinków, dzięki czemu bez trudu dopasują trasę do własnych predyspozycji i umiejętności. – Mamy do wyboru trasy od 4 do aż ponad 20 km. Jeśli komuś spodoba się wiosłowanie to bez problemu będzie mógł przedłużyć trasę o kolejny przystanek. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wybrać niestandardowy odcinek, aczkolwiek jeśli ktoś nigdy wcześniej nie pływał to polecamy mu odcinek Obrocz-Zwierzyniec – dodaje Jakub Czochra. Dłuższe trasy z Obrocz to: do miejscowości Bagno (12 km – ok. 3h), Żurawnica (17 km – około 4h), Brody (21 km – około 5h) i Szczebrzeszyna (25 km – ok. 6h).
Podczas sobotniego spotkania w naszych konkursach i zabawach będą do wygrania m.in. karnety na kajaki ufundowane przez firmę Jakub Czochra "PAGAJ" Spływy kajakowe”.
Zwierzyniec słynie też z przepięknych tras rowerowych. Przez miasto i RPN przebiega Szlak Green Velo, a w okolicach chętni mają do wyboru kilkadziesiąt tras rowerowych. Jedną z najczęściej odwiedzanych jest do Florianki i Górecka Kościelnego, która nie wymaga specjalnej kondycji. Na wycieczkę, licząca 30 km warto zarezerwować sobie około 4 godzin.
Gdzie nas znajdziecie w sobotę?
Serdecznie zapraszamy w sobotę w godzinach 11-14 pod czerwony namiot Dziennika Wschodniego, który stanie na deptaku przy ul. Wachniewskiej w Zwierzyńcu.
Partnerami akcji „Spotkajmy się nad wodą” w Zwierzyńcu są: Województwo Lubelskie – Lubelskie Smakuj Życie!, Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, Radio Eska, Gmina Zwierzyniec i burmistrz Zwierzyńca Edyta Wolanin oraz Roztoczański Park Narodowy
Do zobaczenia w sobotę w Zwierzyńcu.