Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Chodzi o budowę centrum badawczego Ecotech-Complex, zrealizowaną przy wiodącym udziale największej lubelskiej uczelni.
Agenci z delegatury CBA w Lublinie działania kontrolne rozpoczęli pod koniec października. Biuro informuje o nich dopiero teraz. Dotyczą one realizacji projektu „Ecotech-Complex – człowiek, środowisko, produkcja” finansowanego z funduszy unijnych.
- Za 145 mln zł wybudowano centrum, w którym miały być prowadzone badania na bardzo wysokim poziomie, przy użyciu innowacyjnego sprzętu medycznego – mówi Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA. Szczegółowych informacji na temat prowadzonych działań biuro na razie nie udziela. Kontrola ma potrwać do 23 stycznia przyszłego roku.
Uczelnia potwierdza, że kontrola rozpoczęła się 24 października, a przewidywany termin jej zakończenia to 23 stycznia. -Jej podstawą jest pismo CBA informujące o wszczęciu kontroli. Współpracujemy z kontrolującymi, na bieżąco przekazując niezbędne dokumenty – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Ecotech-Complex powstał w latach 2008-2015 przy ul. Głębokiej w Lublinie. Była to wspólna inicjatywa pięciu najważniejszych jednostek naukowo-badawczych na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego: UMCS, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Agrofizyki PAN z siedzibą w Lublinie, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Obiekt został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt.
Jak przypomina CBA, 32 mln zł kosztował zakup wysokopolowego skanera rezonansu magnetycznego o indukcyjności pola magnetycznego 7 Tesli do zaawansowanych badań mózgu i obrazowania innych obszarów anatomicznych w obrębie całego ciała. Jest to jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych w Europie.