Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 października 2021 r.
8:52

Lublin pomaga imigrantom na granicy. Sprawdź, co możesz zrobić

149 5 A A
Dary w magazynie PCK
Dary w magazynie PCK (fot. Piotr Michalski)

Z magazynu na lubelskich Bursakach wysłano już ponad setkę pakietów ratunkowych dla imigrantów z polsko-białoruskiej granicy. W każdym pakiecie jest ciepła odzież, woda i żywność. W pomoc włączają się też władze Lublina, które chcą wesprzeć finansowo jedną z przygranicznych gmin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od tygodni dostarczamy do lasów jedzenie, ubrania i pomoc prawną. Kiedy spotykamy uchodźców, słuchamy ich historii i tłumaczymy im ich sytuację. Wielu z nich nie wie, gdzie jest i jakie ma prawa – mówią nam aktywiści z Grupy Granica.

Razem jest łatwiej

Grupę tworzy kilkanaście organizacji działających na rzecz uchodźców i migrantów w Polsce. Jedną z nich jest lubelskie stowarzyszenie Homo Faber, które we wrześniu zbierało rzeczy dla imigrantów i dostarczało je pod strefę stanu wyjątkowego. Teraz połączyło siły z Polskim Czerwonym Krzyżem.

– Oni wzięli na siebie całą logistykę. To specjaliści od pomocy humanitarnej, mają zaplecze techniczne, transport i ludzi – mówi Marta Sienkiewicz z Homo Faber. – Dzięki temu możemy się zająć pomocą prawną i wspieraniem wolontariuszy w terenie przygranicznym.

Lublin szykuje paczki

W magazynie PCK na lubelskich Bursakach kompletowane są zestawy wsparcia przekazywane potem imigrantom.

– Ciepła kurtka, czapka, bielizna, coś chroniącego od deszczu. To zawiera każdy pakiet. Oprócz tego robimy drugi, z żywnością, której nie trzeba podgrzewać i ma długi termin przydatności – wyjaśnia Maciej Budka, dyrektor lubelskiego oddziału PCK.

Pracy jest dużo

– To żmudna i rutynowa praca – przyznaje Piotr Pokorny, szef grupy pomocy humanitarnej PCK w Lublinie. – Naszym zadaniem jest posortowanie rzeczy, które osobiście dostarczają pomagający albo przywożą kurierzy i listonosze. Segregujemy je według stanu zużycia i czystości. Dostajemy ubrania wymagające prania, ale są też czyste i zupełnie nowe. Potem rozkładamy je według rozmiarów, dalej na te, które trafią do pakietów oraz przeznaczone do ośrodków dla uchodźców. Przykładowo, grubych dresów chłonących wodę nie przekażemy dla kogoś narażonego na deszcz.

– W jeden dzień średnio przygotowujemy około 40 pakietów pomocowych, które jadą do lokalnych punktów dystrybucji – dodaje Pokorny.

Pomoc trafia na granicę

Jak wygląda dystrybucja paczek?

– Rozmawiamy z parafiami i strażakami ochotnikami, żeby także do nich trafiały pakiety przygotowywane w naszym magazynie. Współpracujemy z wieloma organizacjami, takimi jak Homo Faber czy Medycy na Granicy, które działają na terenie objętym stanem wyjątkowym. Szykujemy kolejne paczki, zapotrzebowanie jest ogromne – dodaje Budka. Kierowany przez niego oddział PCK zorganizował lokalne punkty dystrybucji przy granicy terytorium objętego stanem wyjątkowym: w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim. Włodawskie biuro działa na terenie strefy.

Akcja pomocowa coraz bardziej się rozkręca. – W środę pracowaliśmy w magazynie ponad osiem godzin, w piętnaście osób, bo była spora partia rzeczy. Nawet na kwadrans przed zamknięciem przyjechali ludzie, żeby zostawić plecak pełen nowych skarpet – mówi Pokorny. Spodziewa się, że w przyszłym tygodniu ciężkiej pracy będzie jeszcze więcej. – Dlatego potrzebujemy wolontariuszy.

Jak można pomóc

Organizatorzy akcji pomocy czekają na żywność niewymagającą obróbki termicznej i mającą długi termin przydatności do spożycia.

– Bierzemy pod uwagę aspekt religijny, dlatego apelujemy o konserwy rybne i drobiowe – zastrzega dyrektor Budka. Apeluje też o środki czystości, kosmetyki, ciepłą odzież w dobrym stanie, odzież dziecięcą, buty, koce, śpiwory i karimaty.

W Lublinie Centrum Logistyczne PCK znajduje się przy ul. Bursaki 17. Dary przyjmowane są tu od poniedziałku do piątku między godz. 8 a 15. Przez całą dobę można przynosić pomoc do kontenera ustawionego przed bramą. Więcej informacji znajduje się na profilach FB Homo Faber, Grupa Granica, PCK Lublin oraz na stronach pck.lublin.pl

Ilu imigrantów przebywa na granicy? – Chyba nikt tego nie wie – przyznaje Marta Sienkiewicz. – Czasami trzy dni nic i nagle telefon: spotkaliśmy grupę uchodźców, co mamy robić? Tylko w ostatni weekend było 28 zgłoszeń o 143 osobach wymagających pomocy. Najmłodsza z nich miała kilka miesięcy.

Prezydent miasta oferuje pieniądze

Prezydent Lublina chce wesprzeć finansowo punkt pomocy w podlaskiej gminie Michałowo. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do Rady Miasta i zapadnie na jej najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 21 października.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty