Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 sierpnia 2021 r.
17:40

Ratusz ma zmienić przyszłość wąwozów w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zapowiada, że będzie chronić przed zabudową wąwóz między Czubami a lasem. W tym celu ma zmienić plan zagospodarowania, ale inwestor planujący biurowiec może być szybszy. Przed zabudową chroniona ma być też część okolic hali Globus.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zapowiadana przez prezydenta zmiana przeznaczenia terenu ma dotyczyć całego wąwozu między Czubami a linią kolejową wzdłuż lasu Stary Gaj. Częściową zabudowę doliny dopuszcza obowiązujący od 19 lat plan zagospodarowania, który naprzeciw ul. Wyżynnej (os. Górki) wyznacza „tereny aktywności gospodarczej obejmujące obszary zgrupowań przemysłowo-składowych”.

Do takiej budowy do niedawna nikt się nie szykował. Ale teraz lubelska spółka Global Rent zamierza postawić biurowiec na zboczu wąwozu. Mieszkańcy osiedla obawiają się, że będzie to oznaczać początek końca zielonej doliny.

W poniedziałek prezydent ogłosił, że chce zmiany planu zagospodarowania wąwozu. – Obecny plan nie zabezpiecza należycie interesów celu publicznego – ocenia Krzysztof Żuk. Nowy dokument ma przewidywać tutaj zieleń, bo tak przeznaczenie terenu jest określone w innym studium przestrzennym z 2019 r., a plan musi być zgodny ze studium. – Wyłączymy ten teren z urbanizacji - dodał.

O rozpoczęciu prac nad nowym planem już w przyszłym tygodniu decydować ma Rada Miasta. Jej uchwała nie da wąwozowi natychmiastowej ochrony przed zabudową. Opracowanie nowego planu będzie trwać miesiącami i jest możliwe, że w tym czasie spółka dostanie pozwolenie na budowę biurowca. – To ryzyko zawsze będzie – przyznaje Żuk.

Zablokowanie przez Ratusz tej inwestycji może być w praktyce trudne. Urząd Miasta nie może zawiesić rozpatrywania wniosku o pozwolenie budowlane i tłumaczyć tego trwającymi pracami nad zmianą planu zagospodarowania. – Takiego trybu zawieszenia nie przewiduje prawo budowlane – przyznaje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Obecnie spółka Global Rent stara się o decyzję środowiskową dla budowy biurowca. Pierwszą, odmowną, motywowaną przez Urząd Miasta m.in. obawami o krajobraz, zaskarżyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało urzędnikom ponownie zbadać sprawę. Dokumenty są wciąż rozpatrywane przez Ratusz. – Nie ma decyzji – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Termin rozstrzygnięcia sprawy przesunięto na 17 września.

Zmiana planu zagospodarowania wąwozu nie będzie się ograniczać do części naprzeciw os. Górki. Uchwała ma dotyczyć długiego pasa terenu, sięgającego aż do al. Kraśnickiej. Ratusz nie zamierza wykreślać stąd nowej ulicy, równoległej do linii kolejowej, prowadzonej częściowo śladem ul. Węglinek i Folwarcznej. Droga jest wrysowana w studium przestrzenne, a Urząd Miasta uważa, że taka trasa będzie potrzebna.

– Układ komunikacyjny tej części miasta, budowanej dość intensywnie, musi mieć w przyszłości zabezpieczenie w postaci potencjalnej nowej ulicy – wyjaśnia Żuk.

Okolice Globusa

Na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent zapowiedział też, że na wrześniowym posiedzeniu uchwalona ma być zmiana planu zagospodarowania terenów na Globusie. Chodzi o 13 ha pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego, Jaworowskiego, Zana i Filaretów. Dokument umożliwi budowę nowych obiektów usługowych bliżej ul. Filaretów i ronda. – Chociażby z myślą o obiektach wspomagających halę – stwierdza prezydent.

Z deklaracji władz miasta wynika też, że położone przy Globusie ogródki działkowe mają dostać ochronę planistyczną, wykluczona ma być ponadto zabudowa terenu naprzeciw ul. Jaworowskiego.

Część terenu przy Globusie już wróciła bądź wkrótce wróci w ręce dawnych właścicieli, którzy zostaną w efekcie z mało przydatnymi im terenami zielonymi. Zadowoleni nie muszą być również obecni właściciele terenów naprzeciw os. Górki, bo tereny zielone nie przyniosą im dochodu w przeciwieństwie do terenów budowlanych. Ratusz już przyznaje, że liczy się z koniecznością wypłaty odszkodowań.

Urząd Miasta ogłosił także zamiar sporządzenia planów zagospodarowania dla ważniejszych przestrzeni publicznych. – Mam na myśli lasy, ogrody, parki zieleńce, skwery, bulwary – wylicza Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Prace jej zespołu mają dotyczyć m.in. fragmentów bulwaru nad Bystrzycą, pl. Kaczyńskiego, parku Akademickiego, czy też terenów pod powiększenie Ogrodu Botanicznego UMCS.

(fot. Piotr Michalski)

Beton wgryzł się w zieleń

Na konferencji prasowej urzędnicy odnieśli się też do słów Krzysztofa Wiejaka, wieloletniego redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego, który – jako mieszkaniec terenów położonych na północ od ul. Zelwerowicza – krytykuje tempo prac nad planem zagospodarowania tego obszaru. Uchwała o opracowaniu planu została podjęta już w 2013 r., projekt dokumentu został ogłoszony dopiero osiem lat później. W międzyczasie powstały tu blokowiska wznoszone w oparciu o tzw. wuzetki, czyli decyzje o warunkach zabudowy. Dzisiaj plan ma usankcjonować istniejące osiedla.

Ratusz broni się, że z opracowaniem planu musiał czekać do uchwalenia nowego studium przestrzennego, bo stare studium wyznaczało tu tereny rolne bez prawa zabudowy. Tłumaczy też, że w tym czasie nie można było odmawiać „wuzetek” deweloperom, chociaż przyznaje, że „szkodą” było to, że zabudowano część gruntów mających stanowić Ekologiczny System Obszarów Chronionych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty