Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 sierpnia 2021 r.
17:40

Ratusz ma zmienić przyszłość wąwozów w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 34 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zapowiada, że będzie chronić przed zabudową wąwóz między Czubami a lasem. W tym celu ma zmienić plan zagospodarowania, ale inwestor planujący biurowiec może być szybszy. Przed zabudową chroniona ma być też część okolic hali Globus.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zapowiadana przez prezydenta zmiana przeznaczenia terenu ma dotyczyć całego wąwozu między Czubami a linią kolejową wzdłuż lasu Stary Gaj. Częściową zabudowę doliny dopuszcza obowiązujący od 19 lat plan zagospodarowania, który naprzeciw ul. Wyżynnej (os. Górki) wyznacza „tereny aktywności gospodarczej obejmujące obszary zgrupowań przemysłowo-składowych”.

Do takiej budowy do niedawna nikt się nie szykował. Ale teraz lubelska spółka Global Rent zamierza postawić biurowiec na zboczu wąwozu. Mieszkańcy osiedla obawiają się, że będzie to oznaczać początek końca zielonej doliny.

W poniedziałek prezydent ogłosił, że chce zmiany planu zagospodarowania wąwozu. – Obecny plan nie zabezpiecza należycie interesów celu publicznego – ocenia Krzysztof Żuk. Nowy dokument ma przewidywać tutaj zieleń, bo tak przeznaczenie terenu jest określone w innym studium przestrzennym z 2019 r., a plan musi być zgodny ze studium. – Wyłączymy ten teren z urbanizacji - dodał.

O rozpoczęciu prac nad nowym planem już w przyszłym tygodniu decydować ma Rada Miasta. Jej uchwała nie da wąwozowi natychmiastowej ochrony przed zabudową. Opracowanie nowego planu będzie trwać miesiącami i jest możliwe, że w tym czasie spółka dostanie pozwolenie na budowę biurowca. – To ryzyko zawsze będzie – przyznaje Żuk.

Zablokowanie przez Ratusz tej inwestycji może być w praktyce trudne. Urząd Miasta nie może zawiesić rozpatrywania wniosku o pozwolenie budowlane i tłumaczyć tego trwającymi pracami nad zmianą planu zagospodarowania. – Takiego trybu zawieszenia nie przewiduje prawo budowlane – przyznaje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Obecnie spółka Global Rent stara się o decyzję środowiskową dla budowy biurowca. Pierwszą, odmowną, motywowaną przez Urząd Miasta m.in. obawami o krajobraz, zaskarżyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało urzędnikom ponownie zbadać sprawę. Dokumenty są wciąż rozpatrywane przez Ratusz. – Nie ma decyzji – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Termin rozstrzygnięcia sprawy przesunięto na 17 września.

Zmiana planu zagospodarowania wąwozu nie będzie się ograniczać do części naprzeciw os. Górki. Uchwała ma dotyczyć długiego pasa terenu, sięgającego aż do al. Kraśnickiej. Ratusz nie zamierza wykreślać stąd nowej ulicy, równoległej do linii kolejowej, prowadzonej częściowo śladem ul. Węglinek i Folwarcznej. Droga jest wrysowana w studium przestrzenne, a Urząd Miasta uważa, że taka trasa będzie potrzebna.

– Układ komunikacyjny tej części miasta, budowanej dość intensywnie, musi mieć w przyszłości zabezpieczenie w postaci potencjalnej nowej ulicy – wyjaśnia Żuk.

Okolice Globusa

Na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent zapowiedział też, że na wrześniowym posiedzeniu uchwalona ma być zmiana planu zagospodarowania terenów na Globusie. Chodzi o 13 ha pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego, Jaworowskiego, Zana i Filaretów. Dokument umożliwi budowę nowych obiektów usługowych bliżej ul. Filaretów i ronda. – Chociażby z myślą o obiektach wspomagających halę – stwierdza prezydent.

Z deklaracji władz miasta wynika też, że położone przy Globusie ogródki działkowe mają dostać ochronę planistyczną, wykluczona ma być ponadto zabudowa terenu naprzeciw ul. Jaworowskiego.

Część terenu przy Globusie już wróciła bądź wkrótce wróci w ręce dawnych właścicieli, którzy zostaną w efekcie z mało przydatnymi im terenami zielonymi. Zadowoleni nie muszą być również obecni właściciele terenów naprzeciw os. Górki, bo tereny zielone nie przyniosą im dochodu w przeciwieństwie do terenów budowlanych. Ratusz już przyznaje, że liczy się z koniecznością wypłaty odszkodowań.

Urząd Miasta ogłosił także zamiar sporządzenia planów zagospodarowania dla ważniejszych przestrzeni publicznych. – Mam na myśli lasy, ogrody, parki zieleńce, skwery, bulwary – wylicza Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Prace jej zespołu mają dotyczyć m.in. fragmentów bulwaru nad Bystrzycą, pl. Kaczyńskiego, parku Akademickiego, czy też terenów pod powiększenie Ogrodu Botanicznego UMCS.

(fot. Piotr Michalski)

Beton wgryzł się w zieleń

Na konferencji prasowej urzędnicy odnieśli się też do słów Krzysztofa Wiejaka, wieloletniego redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego, który – jako mieszkaniec terenów położonych na północ od ul. Zelwerowicza – krytykuje tempo prac nad planem zagospodarowania tego obszaru. Uchwała o opracowaniu planu została podjęta już w 2013 r., projekt dokumentu został ogłoszony dopiero osiem lat później. W międzyczasie powstały tu blokowiska wznoszone w oparciu o tzw. wuzetki, czyli decyzje o warunkach zabudowy. Dzisiaj plan ma usankcjonować istniejące osiedla.

Ratusz broni się, że z opracowaniem planu musiał czekać do uchwalenia nowego studium przestrzennego, bo stare studium wyznaczało tu tereny rolne bez prawa zabudowy. Tłumaczy też, że w tym czasie nie można było odmawiać „wuzetek” deweloperom, chociaż przyznaje, że „szkodą” było to, że zabudowano część gruntów mających stanowić Ekologiczny System Obszarów Chronionych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty