![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Lubelski Urząd Wojewódzki obchodzi w tym roku 105-lecie swojego istnienia. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą galą, a w planach są m.in. Dni Otwarte i specjalne wydawnictwa. To doskonała okazja, by przypomnieć historię tej instytucji.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Obchody 105-lecia LUW rozpoczęły się 13 lutego uroczystą galą, na którą wojewoda Krzysztof Komorski zaprosił byłych wojewodów, dyrektorów generalnych oraz obecnych wicewojewodów. Wśród gości znaleźli się także parlamentarzyści, prezydenci miast oraz przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej. Kolejnym punktem obchodów jest Akademia Jubileuszowa, która odbędzie się 14 lutego w Sali Błękitnej LUW. Podczas wydarzenia uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla urzędu.
W czerwcu planowane są Dni Otwarte, podczas których mieszkańcy będą mogli zwiedzić siedzibę urzędu przy ul. Spokojnej 4. Dla zwiedzających przygotowano atrakcje, takie jak gry terenowe, które pozwolą lepiej poznać historię i działalność LUW. Z okazji jubileuszu powstała również specjalna gazeta, wzorowana na przedwojennym „Głosie Lubelskim”, która przypomina historię urzędu i jego rolę w regionie. Gazetę można odebrać w siedzibie urzędu lub przeczytać w wersji elektronicznej na stronie internetowej LUW.
Historia gmachu przy ul. Spokojnej 4
Siedziba Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej 4 to miejsce o bogatej historii. Gmach został zaprojektowany przez Ignacego Kędzierskiego i oddany do użytku w 1926 roku jako siedziba Izby Skarbowej. Budynek, który początkowo wzbudzał kontrowersje ze względu na błędy konstrukcyjne, dziś jest jednym z najważniejszych zabytków architektury w Lublinie. W czasie II wojny światowej mieściła się tu siedziba gubernatora, a po wojnie budynek stał się siedzibą władz wojewódzkich.
Architekt Ignacy Kędzierski – twórca lubelskiej architektury
Ignacy Kędzierski, architekt gmachu przy ul. Spokojnej 4, był jedną z najważniejszych postaci w historii lubelskiej architektury. Do Lublina przybył w 1920 roku z Krakowa, gdzie zdobył uznanie jako projektant budynków użyteczności publicznej. W Lublinie zaprojektował m.in. Bobolanum, szkoły oraz siedzibę Izby Skarbowej. Jego projekty charakteryzują się harmonijnym połączeniem historycznych elementów zdobniczych z nowoczesnymi rozwiązaniami.
105-lecie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji nad przyszłością instytucji. W trakcie obchodów przypomniano, że LUW od ponad wieku pełni kluczową rolę w rozwoju regionu, a jego historia jest nierozerwalnie związana z historią Polski. Jubileuszowe wydarzenia mają na celu nie tylko uczczenie przeszłości, ale także pokazanie, jak urząd może sprostać wyzwaniom przyszłości.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)