Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2008 r.
14:01
Edytuj ten wpis

27 lat temu wprowadzono stan wojenny

0 4 A A

W sobotę w centrum Lublina będzie można zobaczyć walkę uliczną demonstrantów z plutonem ZOMO. W role demonstrantów i zomowców wcielą się lubelscy uczniowie i studenci. Wszystko po to, by upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nie mam wątpliwości, że 13 grudnia był jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii Polski - mówi 22-letni Mateusz Polaszek ze Związku Harcerzy Rzeczpospolitej. - Udział harcerzy w rocznicowych uroczystościach to rodzaj edukacji historycznej, którą kierujemy do najmłodszego pokolenia.

Mateusz będzie jutro grał na gitarze i śpiewał wraz z innymi młodymi ludźmi "Mury” Jacka Kaczmarskiego. Wszystko na Placu Litewskim, gdzie zaplanowano główne uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego.

- Zachęcam wszystkich mieszkańców regionu, by przyłączyli się do nas z małymi zniczami. Ułożymy z nich krzyż przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja - zapowiada Agata Fijuth z lubelskiego oddziału IPN. - Wspólnie z harcerzami lubelskiego hufca Związku Harcerzy Rzeczpospolitej będziemy śpiewać pieśni Jacka Kaczmarskiego.

Potem centrum miasta zamieni się w prawdziwe pole ulicznych walk. Demonstranci przejdą z Placu Wł. Łokietka na Plac Litewski, gdzie zderzą się z plutonem ZOMO. W rolę demonstrantów i zomowców wcielą się uczestnicy OHP z Lublina i Radzynia Podlaskiego oraz studenci z NZS, którzy już od kilku dni szykowali się do tej szczególnej inscenizacji.

- Będzie sugestywnie, ale bezpiecznie - zapewnia Piotr Gawryszczak, komendant OHP w Lublinie.

- To świetny pomysł, by młodzież wczuła się w ten klimat i niejako "na własnej skórze” odczuła jak to wszystko wyglądało - uważa Jacek Firkowski z NSZZ "Solidarność”. - To najlepsza nauka historii.

Na uroczystości do Lublina zjadą byli opozycjoniści z całego regionu. - 13 grudnia w nocy miałem dyżur z zarządzie regionu "Solidarności” - opowiada Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

- Zaraz po północy zostałem aresztowany i wywieziony na Północną. Potem byłem internowany. Dlatego tej nocy nie zapomnę nigdy. I jak co roku przyjadę do Lublina, by z perspektywy kilkudziesięciu już lat, powspominać tamte czasy.
Lublin

13.00 - Teatr Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1 - koncert piosenki niezależnej (zespół z Gimnazjum nr 1 im. St. Konarskiego w Lublinie), sztuka teatralna o pacyfikacji kopalni "Wujek” 16 grudnia 1981 r. pt. "Okno z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską (uczniowie I LO im. St. Staszica w Lublinie).

15.00 - Msza św. w kościele oo. Jezuitów, ul. Królewska 9 (oprawa mszy młodzież z Gimnazjum nr IX im. mjra H. Dekutowskiego "Zapory”)

16.00 - złożenie wieńca przed tablicą ks. Jerzego Popiełuszki.

16.15 - przemarsz ul. Królewską w kierunku Placu Litewskiego, inscenizacja walki ulicznej demonstrantów z plutonem ZOMO (Plac Łokietka).

16.30 - przemarsz deptakiem na Plac Litewski, inscenizacja ponownej próby zablokowania demonstracji na końcu deptaka.

16.50 - ułożenie krzyża ze zniczy przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, film o Grudniu '81 przygotowany przez Telewizję Lublin, koncert Mikołaja Giszczaka, stoisko nielegalnej drukarni, rozdawanie kopii ulotek (IPN Lublin).

17.40 - inscenizacja rozbicia demonstracji przez pluton ZOMO na Placu Litewskim.

Puławy

15.00 - kościół garnizonowy pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Lubelskiej - msza święta w intencji pomordowanych w stanie wojennym.
16.00 - spektakl "Dobrem zwyciężać”, w którym wystąpi Włodzimierz Matuszak (znany m.in. z serialu "Plebania”). Spektakl teatralno-muzyczny powstał z okazji 24. rocznicy tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Zamość

11.00 w kościele św. Mikołaja przy ul. Kościuszki msza rocznicowa. Po niej przewidziano poświęcenie ronda NSZZ "Solidarność” u zbiegu ulic Dzieci Zamojszczyzny, Szczebrzeskiej i Śląskiej.

(pab,lew)

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty