Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2021 r.
21:04

A więc, wojna. Pociąg na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku

Autor: Zdjęcie autora agdy

Można łatwo przewidzieć, że to instalacja grupy Hutkasmachnaa Studio dostanie „lajki” i skradnie serce internautom. Właśnie, serce. To ważny motyw prac z tegorocznej edycji festiwalu Open City. Idźcie poszukać ich w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W strugach deszczu trwał montaż i przygotowanie prac, które tworzą program tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Miasto/Open City. Równie deszczowy był wernisaż.

Co przygotowali artyści, którzy już po raz 13. proponują autorskie patrzenie na miejskie ulice, place, budynki?

W tym roku edycja Festiwalu Otwarte Miasto/Open City została przygotowana przez Andreia Dureikę, białoruskiego artystę i kuratora mieszkającego w Düsseldorfie. Odnosi się wprost do sytuacji na Białorusi – do splotu sztuki, burzliwych zdarzeń polityki i życia społecznego.

– Dlaczego ART kojarzy się nieuchronnie z WAR? Dlaczego, gdy wojna wkracza na ulice miast, pojawia się na ulicach też sztuka.– pyta Andrei Dureika.

Zastanawia się, dlaczego sztuka awangardowa nieustannie używa terminologii wojskowej? Co skłania artystów do opuszczania azylu pracowni i zdobywania, a także fortyfikowania przyczółków w miastach?

- Nie można – uważa kurator – oddawać miast bez walki, jeśli nie chcemy wyprzeć się historii i zapomnieć o odciśniętych w tkance miast ran i blizn po dawnych spazmach i wojnach. Wielka historia splata się z ludzkim historiami, ale też histeriami. W przypadku Lublina baśniowy zamek dotknięty został traumą katowni. Lublin – przypomina Dureika – przeżył Majdanek, doświadczył akcji Reinhardt, ale potrafił też zrozumieć kijowski Majdan, a wcześniej zbuntować się w lipcu 1980 r.

To idea. Teraz trzeba zajrzeć w miejsca, które mijamy setki razy i nigdy byśmy się nie wpadli na pomysł, by przez ul. Olejną jeździły pociągi a pomnik Unii Lubelskiej był marmurowy...

Tu stacja Olejna

Wernisaż odbył się w piątkowy wieczór i już pewnie internetowe przestrzenie przemierza pociąg jadący z ul. Lubartowskiej w stronę Grodzkiej, a może z powrotem? Nie, nie jadący. To pędząca nad głowami przechodniów katastrofa w wykonaniu grupy Hutkasmachna (Andrei Busel, Siarhei Kravchanka, Taras Pashchanka).

Poruszając się w obrębie Starego Miasta prac artystów, trzeba szukać na placu Po farze, gdzie lubelskie artystki, matka i córka, czyli Agata Zwierzyńska i Wiktoria Bryczkowska zbudowały lalkę-motankę w intencji wolnej Białorusi. Dalej – przy Trybunale Koronnym bieli się stół nakryty dla dwóch osób. Antanina Slabodchykava proponuje pracę „Stół negocjacji”. Na bieli obrusa i bieli talerzy wyeksponowała dwa serca. Są naturalnej wielkości, nieprzyjemnie realistycznie.

Marmur z rolki

W witrynie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6 pulsuje praca, którą proponuje Maxim Tyminko „Jak długo można patrzeć na 250.000 prostokątnych komórek, które zmieniają kolory?”. Jak wyjaśniają organizatorzy u jej podstaw leży gra matematyczna „Gra Życia” rozpracowana przez Johna Hortona Conwaya w 1970 roku. „Gra Życia” jest rodzajem szerszej klasy modeli matematycznych połączonych jedną nazwą „automaty komórkowe”. Idąc deszczowym deptakiem, patrzymy na trudny i nieprzewidywalny proces przypominający żywy organizm, będący w trakcie ciągłej ewolucji lub kolonię żywych organizmów.

Plac Litewski to przestrzeń, w której łatwo znaleźć dwa elementy festiwalowe. Na jeden niemal wpadamy, idąc ulicą, bo rzeźba „Marmur społeczny: Nakładka” leży wprost przed pomnikiem Unii Lubelskiej, do którego się odnosi.

To futerał z płyty oklejonej folią „w marmurek”, idealnie pasujący do jednego z bardziej charakterystycznych lubelskich pomników.

Jak wyjaśniają organizatorzy, w Mińsku istnieje praktyka służby sprzątającej, która nie potrafiąc doczyścić „niepoprawne” graffiti wypisane na marmurach przejść podziemnych, zakleja je plastikową imitacją prawdziwego marmuru. W cyklu „Marmur społeczny” dla twórcy - Sergey Shabohin - te praktyki oczyszczania stały się symbolem reżimu opartego na radzieckich fundamentach, tworząc kiczowaty quasi historyczny palimpsest.  

W głębi, na trawniku, przestrzeń została wzbogacona o urządzenie osiedlowe, czyli trzepak na którym wisi tkanina z wypisanym wierszem „Chcę mieć kobietę prezydentkę”. Instalacja Mariny Naprushkiny jest hołdem dla tekstu z 1992 roku amerykańskiej malarki Zoe Leonard „I want a president”.

Róg i wieloryb

Koniec wędrówki po tegorocznym Open City można sobie wyznaczyć pod Centrum Kultury. Tam z daleka zwraca uwagę kolorowa instalacja „Jonasz”. To nic innego jak wielorybie wnętrzności a autor, Mikhail Gulin proponując pracę interaktywną, sugeruje by poczuć się jak biblijny prorok.

Idąc w stronę placu Kaczyńskiego, na trawniku zobaczymy mural „Kąt (róg)”. Sergei Kiryuschenko, jak przypominają organizatorzy, od dawna stosuje kratkę jako wzór modernizmu w walce z reakcyjnością. Robi to za Rosalind E. Krauss, według której, kratka ukazuje przestrzeń sztuki jako autonomiczną zamkniętą i samowystarczalną.

Festiwal Otwarte Miasto/Open City, organizowany jest przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Prace oglądać można będzie do 15 października 2021 r.

Jest jeszcze coś. O godz. 18 w różnych miejscach centrum Lublina będzie słychać kobiecy krzyk.

„Minuta krzyku dla Białorusi” to akcja Yany Shostak. Artystka w maju tego roku wygłosiła przed ambasadą Białorusi w warszawie krótkie przemówienie, a następnie krzyczała przez minutę. Polsko-białoruska aktywistka apelowała w ten sposób do międzynarodowej społeczności, by powstrzymała reżim Aleksandra Łukaszenki przed zabijaniem ludzi. Wiele osób odniosło się do tej akcji, byli artysci, którzy także krzyczeli przez minutę wyrażając wsparcie.

Teraz Shostak powtarza swoją akcję w ramach lubelskiego festiwalu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty