Dziś ostatni dzień zapisów na warsztaty archiwalne, genealogiczne i konserwatorskie, jakie organizują odziały Archiwum Państwowego. Trwa ogólnopolski projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej
– Archiwa Państwowe realizują pomysł „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi na unikalną wartość rodzinnych pamiątek. Przechowywane we wszystkich domowych zbiorach: dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin, ale także lokalnych społeczności – tłumaczą archiwiści i zapraszają na poniedziałek na spotkania, warsztaty, konsultacje.
– Mamy jeszcze wolne miejsca na warsztaty trwające od 12 do 14.30. Na tych późniejszych jest już komplet. Ale zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Hrubieszowskiej 69A w Zamościu, gdzie zorganizujemy spotkanie dla wszystkich zainteresowanych zabezpieczaniem rodzinnych dokumentów i pamiątek. Od godz. 12 do 18 pracownicy poradzą, jak zabezpieczać, ewidencjonować, konserwować czy digitalizować zbiory – zachęcają w AP w Zamościu i zapowiadają kolejne spotkania za miesiąc.
Także dziś trzeba się zgłosić do archiwum w Radzyniu Podlaskim, by w poniedziałek między godz. 10 a 14 brać udział w podobnych warsztatach. – Nie trzeba się zapisywać na konsultacje, które organizujemy od godz. 10 do 16 – mówi Joanna Kowalik-Bylicka z radzyńskiego oddziału AP.
W programie jest też spotkanie Klubu Genealogicznego. – Osoby zainteresowane poszukiwaniami rodzinnej historii spotykają się u nas co miesiąc od grudnia zeszłego roku. To emeryci szukający informacji o przodkach, ale też ludzie młodzi, zainteresowani historią. Mamy kilka uczennic z liceum, które mają zacięcie młodych regionalistów i w sposób bardzo rzetelny szukają informacji. Nie poprzestają na internecie, przychodzą do archiwum – dodaje Joanna Kowalik-Bylicka, pytana o zainteresowanie akcją i genealogią.
W Lublinie też można brać udział w podobnych zajęciach. Tu można przekazać archiwa domowe do digitalizacji. AP zrobi to bezpłatnie. Po zeskanowaniu i zabezpieczaniu kopii cyfrowych zostaną one opisane i udostępnione na portalu www.archiwarodzinne.gov.pl, a oryginały wrócą do właścicieli. Jest też możliwość przekazania ich do zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, gdzie będą one wieczyście przechowywane. Chodzi głównie o archiwalia, fotografie, wspomnienia, a także pamiątki rodzinne obrazujące drogi do odzyskania niepodległości przez Polskę.
ZAPISY i Informacje
Lublin: archiwarodzinne@lublin.ap.gov.pl, tel. 81 528 61 51 • Zamość: kancelaria@zamosc.ap.gov.pl, tel. 84 639 23 35. • Radzyń Podlaski: tel. 662 280 641